Jak to vidí chlap: Jak být po rozchodu jenom kamarádka, když ho stále miluju?

Když se z nejlepších přátel stanou partneři, bývá to láska jako trám, jenže dost často narazí a z lásky ani přátelství nezbude nic. Podobný problém řeší čtenářka Aneta a ptá se našeho chlapa, Tomáše Erbena, jak se vyrovnat s rozchodem a být znovu jenom kamarádka. Co jí poradil?

jak-to-vidi-chlap-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Dotaz čtenářky Anety:

Ahoj Tome,

chtěla bych se tě zeptat na názor z pohledu muže. Začala jsem chodit s nejlepším kamarádem, nejdřív jsme teda spolu jen spali (protože já jsem ještě byla zadaná), po rozchodu jsme to hned dali do kupy. Bohužel nám to ve vztahu nefungovalo tolik jako v kamarádství, takže jsme to ukončili. Teď je to asi tři měsíce od rozchodu, jsme v dennodenním kontaktu a spíme spolu (tak jednou za tři týdny, když se vidíme). On bydlí o 300 km jinde než já. Já jsem do něj pořád zamilovaná, navíc je mezi námi velká fyzická přitažlivost, ale on mi řekl, že je to na něj celý hrozně komplikovaný, že mě má hrozně rád, ale že mě už nemiluje jako dřív. Byla jsem pro něj první holka (jemu je 20, mně 21), řekl mi, že si chce teď užívat a nevázat se na nikoho. Prý nejde o mě, ale o to, že se celou dobu trápil, co jsme spolu byli/nebyli a už to tak dál nechce, že nechce celkově řešit teď vztahové problémy a jen si užívat. Nechávám mu prostor a snažím se to respektovat, i když to bolí. Myslíš, že je ještě nějaká šance, že bude chtít vztah mezi námi obnovit?

Děkuju Aneta

Čtěte také:

Odpovídá Tomáš Erben:

Milá Anetko,

mám chuť ti odpovědět hodně osobně. Jako tátovi dvouleté dcerky mi často probíhá hlavou, že i s ní za pár let budu řešit podobně bolavé srdce, jako máš teď ty. A co bych mladé ženě jako milující táta pověděl?

Krásné, pevné, intenzivní kamarádství má větší šanci přežít celý život spíš než vztah. Ať je protkáno sexem nebo ne… Což sis už vlastně i sama ověřila. Ženy mívají všechny části svého já propojené – srdce, hlavu i klín, zatímco chlap dokáže snadno požívat jen jedno z toho. Proto se s tebou může rád dál vídat, milovat, přátelit, aniž by k tomu potřeboval svazek, ve kterém se notabene trápil. Musím uznat, že tuhle potřebu rozpoznat a vyslyšet ji, je dost uvědomělé. Kdyby se každý řídil svým nitrem a jednal takhle férově, je svět daleko čistší.

A tuhle jeho přímost ti nezbývá, než přijmout. Děláš dobře. Nevázat se a užívat, co život nabízí, je celkem přirozená potřeba většiny mladých živočišných chlapů. Aby jednou mohl nějaké ženě být kvalitním partnerem, takové zkušenosti si teď prostě posbírat má – chce je a potřebuje.

Věř, že ten čas jednou uzraje. Za pár měsíců nebo let.

A je hlavně ve tvých rukách, kým mu celou tu dobu budeš. Ublíženou bejvalkou anebo opět tou nejlepší kamarádkou? Být skutečnými přáteli není obyčejná věc. Spolu s rodinou mu můžeš být tou nejbližší, takovou výsadu v jeho životě máš. A tys byla tou nejlepší! V téhle roli jsi zcela naplňovala jeho potřebu. Zkusili jste to změnit, protože nutkání, ale pro teď to nevyšlo. Fajn, co s tím dál?

Hupněte zptáky do té konejšivé řeky přátelství a ty nech proplouvat jiné ženy jeho životem. Buď velkorysá. Může to vypadat jako neskutečný um, ale odměnou ti bude tvá neohrozitelná pozice jedinečné přítelkyně. Dej mu svobodu, po které touží. Ne jako gesto, tu volnost mu zkus dopřát ze svého srdce. Když se ti povede odpoutat se, jednak se nebudeš trápit, a také jedině tak dáš šanci tomu, že on si jednou třeba řekne „a hrome!”.

Když to shrnu – ano, skutečně si myslím, že máte romantické vyhlídky na dlouhý plnohodnotný vztah. Jen jste se potkali příliš brzy, moc daleko… nicméně pořád ti to dává větší šance, než jakékoliv jiné dívce v jeho okolí. Dál okolo sebe kružte, znejte se, vytrvejte v ryzím kamarádství. Třeba vás zkušenost z tohohle nezdaru obohatí tak, že se oba posunete správným směrem, až se setkáte už daleko sehranější.

Za rok nám dej vědět, jak se tvůj příběh vyvíjí. Protože nějak vyvíjet se bude.

Co ty na to? Myslíš, že má Tomáš pravdu? Co bys poradila Anetě ty? Jak by ses na jejím místě chovala? Napiš nám do diskuze…

Text: Tomáš Erben, foto: Shutterstock.com, Tomáš Erben

13.7.2022 3:00| autor: Tomáš Erben

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist