Jak rychle hubnout?

Ve snaze o shození kilogramů můžete najít i skutečné potěšení a radost z pohybu. A je přitom lhostejné, jestli si endorfiny obstaráte při józe nebo vytrvalostním běhu. Někteří z nás si však hormon dobré nálady musí doslova „uhnat“.

„Existuje totiž spousta lidí, kteří opravdové uspokojení ze cvičení pocítí pouze tehdy, když z nich crčí pot a sotva popadají dech. Teprve v tu chvíli mají dojem, že pro sebe skutečně něco udělali,“ tvrdí zkušená instruktorka aerobiku a powerjógy Katka Plandorová. A důvod? Těch může být hned několik.

Může se jednat o lidi, kteří preferují dynamičtější tempo obecně a klidovějším aktivitám se spíše vyhýbají i v soukromém a pracovním životě. Jiní (a jsou to především muži) vyhledávají „rychlý“ adrenalin a příležitost k soupeření a poměřování se s ostatními.
A další se potřebují zkrátka jen vybít, dostat ze sebe nahromaděný stres a uvolnit se. „To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti,“ říká Katka a dodává: „Sama jsem v minulosti hodně navštěvovala lekce spinningu a líbilo se mi, že u něj nemusíte příliš přemýšlet. Vnímáte jen rytmus a myšlenky necháte volně plynout. A pak se dostaví samozřejmě ten skvělý pocit po hodině, kdy jste kompletně zpocení, udýchaní a šťastní. To mají všechny tzv. rychlé sporty společné.“

A jak jste na tom vy? Oslovila by vás alespoň jedna z námi nabízených možností sportovního vyžití? Pokud ano, můžete se směle přihlásit k naší „rychlé rotě“. Ale pozor! Nic se nemá přehánět! I na sportu si můžete vytvořit slušnou závislost. Za maximum strávené ve sportovních zařízeních či na skupinových lekcích cvičení lze podle Katky Plandorové považovat čtyři hodiny týdně, více už může být problém.

AEROBIK
Rychlá, dynamická a především aerobně vydatná klasika, která je i po letech stále velice oblíbená. Jde o různé sestavy cvičené celou lekci v poměrně svižném tempu. A připadají-li vám snad příliš nudné nebo málo náročné, můžete vyzkoušet dance aerobik, který obsahuje taneční prvky a je zpravidla kreativnější, nebo step aerobik, kdy se k choreografii používají bedničky, tzv. stepery. Velice intenzivní mohou být i posilovací formy aerobiku.
„Jako malá a dospívající jsem se věnovala baletu,“ popisuje Iveta Krajíčková (28) a pokračuje: „V dospělosti jsem trochu zlenivěla a objevilo se pár kil navíc. Domluvila jsem se s kamarádkou a aerobik byl přirozenou volbou, protože máme obě k tanci velmi blízko. Dnes navštěvujeme různé aerobik lekce, aby nám moc nezevšedněl a jsme spokojené. Pomohl nám zhubnout a teď se jen udržujeme v kondici. Vlastně už si život bez cvičení a endorfinů z něj neumím vůbec představit.“

SPINNING
Skupinová jízda na stacionárním kole je ideálním prostředkem ke zhubnutí. Při jedné 45 minutové lekci lze průměrně spálit 400 až 600 kalorií, což je ještě 2-krát víc než při aerobiku a to bez zatížení kloubů. Odměnou za pravidelnou „jízdu“ vám bude pevný zadeček a štíhlé nohy. Výhodou je, že každý může zvolit tempo podle nálady nebo aktuální kondice.
„Na začátku mé lásky ke spinningu byla sázka s kolegyní. Po Vánocích jsme se vsadily, která z nás shodí nabraná kila dřív,“ prozrazuje Dáša Klapalová (31), co ji mezi „spinnery“ přivedlo. „Zvolila jsem spinning jako spolehlivou a doporučovanou metodu, zatímco kolegyně běhala kolečka v nedalekém lesoparku. A tak zatímco ona trnula strachy, aby ji někdo za šera nepřepadl, já jsem se chodila koukat na urostlého instruktora a v rytmu rychlé hudby mizel jeden špek za druhým. Tu sázku jsem vyhrála a „jezdím“ dodnes,“ uzavírá Dáša.

SQUASH
Je podobný tenisu a jeho nejpůvodnější podoba vznikla v 19. století na jednom londýnském vězeňském dvoře. Hraje se na kurtu v prosklené místnosti, míček se přitom odráží i od stěn. V současnosti hraje squash 11 milionů registrovaných hráčů po celém světě a několikanásobně více amatérů.
„Ke squashi mě podle očekávání přivedl partner,“ popisuje svoji zkušenost Regina Malecká (24). „Zajímalo mě, kam každý týden vyráží s kamarádem, a tak řekl, ať to zkusím taky a musím říct, že mě to chytlo hned napoprvé,“ směje se a dodává: „Sice mě druhý den bolelo celé tělo a hlavně zadek, ale to mě neodradilo. Je to naprosto super záležitost co se týče vybití všech stresů a naštvání. Z kurtu odcházím naprosto uvolněná a paradoxně velmi odpočatá.“
Squash má, ač je to těžko uvěřitelné, ještě svoji rychlejší variantu. Pokud by se vám tedy zdál ještě pořád hodně pomalý, můžete vyzkoušet ricochet.

6.5.2010 12:00| autor: Adéla Seidlová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist