Jak chutná Salsa Jako svoboda… Hříšný tanec mnoha příchutí

Salsa znamená v překladu „omáčka“ a omáček existuje nepřeberné množství. Salsa si získává srdce všech, kteří ji okusí a poznají volnost projevu. Dravá, laškovná, smyslná, něžná, romantická… prostě taková jaká jste Vy.
První kontakt se zemí původu salsy navázal slavný mořeplavec a objevitel Ameriky Kryštof Kolumbus (r. 1492). Zakotvil u břehů Karibiku v domnění, že nalezl novou cestu do Indie…

Jakmile byl tento omyl vyvrácen, otevřely se Evropanům nové možnosti a příležitosti pro rozvinutí obchodních trhů.
Dříve než si osadníci Karibiku stačili uvědomit, že jsou terčem španělských šífů, pobřeží se již hemžilo nejen „bílou kůží“, ale také černými africkými otroky. Ostrovy Kuba a Puerto Rico byly obaleny směsicí domácí, evropské a africké kultury.

Rok 1511 se stal významným mezníkem, ve kterém africké rytmy, španělské a indiánské melodie daly vzniknout latinské hudbě. Vzhledem k tomu, že se Kuba dočkala nezávislosti až v roce 1898, lze v salse najít velký díl Afriky.

Paradoxně však největší popularizace salsy probíhala až ve dvacátém století v USA, kde je vzestup slávy spjat se společností Fania Records. Počátkem šedesátých let zastínil výsluní latinských rytmů rokenrol a slavná éra anglických Brouků – Beatles. Šedesátá a sedmdesátá léta opět ožila salsou, kterou v osmdesátých letech vystřídala jednodušší merenque. Devadesátá léta a následně i vstup do 21. století už opět patří jen a jen hříšnému tanci – salse.

Salsa je tanec „volného stylu“

Platí přímá úměra mezi počtem tanečníků a počtem stylů tance. Můžeme říci, že existuje přesně tolik tanečních stylů salsy jako je tanečníků, kteří ji tančí. Salsa v sobě slévá mnoho stylů. Její podobu ovlivnily africké rytmy jako rumba, francouzská contradanza (která byla domestikována Španěly a stala se z ní danza, jež se stala základem pro kubánský národní tanec), kubánský son a quaquanca, puertorická bomba a plena, dominikánská merenque, mambo obsahující prvky swingu, jazzu a big bandu, karibská cha-cha, hip-hop i break dance…

Nejčastěji se setkáte s Kubánskou salsou, Newyorskou salsou, L.A. salsou a ruedou.

V prapůvodu doprovázely tanec především bicí nástroje (bubny, bambusové a dřevěné paličky apod.), se zařazením popových prvků se přidávaly dechové nástroje jako trubka, trombón, flétna, klarinet, saxofón a nelze opomenout ani kontrabas či klavír.

Tančit lze prakticky v čemkoliv, v čem se cítíte dobře

Není nikde předepsáno, že je třeba mít na tanec blyštivý kostým a vysoké podpatky. Na salsu není potřeba žádný speciální oděv, stačí se obléci do oděvu, v kterém se cítíte pohodlně a umožňuje vám volný pohyb (kalhoty, může být i sukně). Tančit můžete v měkkých mokasínech, v sálových teniskách i v botech na podpatcích. Nedoporučujeme boty s gumovou podrážkou, ve kterých se špatně dělají otočky, a jehly. Podpatek by měl mít šířku minimálně 2 cm.

Není třeba partnera, abyste si mohla zatančit salsu

Ač je salsa řazena mezi tance párové, krokové variace, které jsou vyučovány na hodinách a seminářích Ladies Styling, jsou určeny pro sólové vystupování. Partner je potřeba u párové salsy, která je určena pro dva – partnera a partnerku :o).

ZIP
Redakce
Odkaz na www.tance.cz

15.12.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist