EXOTICKÝ TANEC S EROTICKÝM NÁBOJEM Samba vás promění v temperamentní tygřice!

Rio de Janeiro. Ulicemi procházejí davy rozdováděných tanečníků a tanečnic. Odkládají zábrany i civilní oděv a noří se do nekonečné pestrobarevné karnevalového noci. Jsou tím, kým chtějí být. Všichni se společně radují ze života – žijeme jen jednou, tak proč si neužít naplno

Samba a latinskoamerické rytmy v nás probouzejí šelmy, svádějí a hrají si s námi. Samba by měla vypadat jako tanec těsně před úprkem do pralesa. I taneční lekce jsou proto příjemným únikem od reality.

Samba je tanec velmi uvolněný, nabitý energií, který evokuje africké kořeny a probouzí ženskost.

Staňte se i VY božskou tanečnicí! Nepotřebujete ideální váhu ani partnera…

Slovo samba pochází z portugalského „semba“ a znamená božskou tanečnici. Samba je karnevalový tanec původem z Latinské Ameriky z Brazílie. Brazilci tančí od malička a s nadsázkou se dá říci, že sambu umějí tančit dříve než začnou chodit. Nejen oni chodí na karnevalový rej především za jedním cílem – bavit se! A právě dynamičnost samby vychází z jejich temperamentu, který žádnému tanečníku samby rozhodně nechybí.

Typické prvky tance

K nejtypičtějším prvků patří tzv. batucadas, které představují rozkmitání celého těla v maximální rychlosti až do úplné extáze. Další charakteristické prvky jsou pohupy nahoru a dolů vycházející z nártů a kolen. Proto můžete po tanci cítit netrénované svaly – hlavně v lýtkách. Pro sambu je dále typická hra ramen – pohyb paží dotváří jejich siluetu. Samba se vyznačuje pohybem v prostoru na rozdíl od jiných latinskoamerických tanců, při nichž se tanečníci spokojí i s malým prostorem. Z tanečníků čiší radost z tance a stejně tak i erotický náboj podpořený mnohdy sporým taneční kostýmem a také pohledy, které upírá tanečník či tanečnice na svého druha.

Hudební doprovod

Rytmus samby se odehrává ve 2/4 nebo 4/4 taktu, základní tempo 50 taktů za minutu může být lehce zaměněno za tempo mírnější i rychlejší. Rytmus udávají bicí nástroje bonga, maraca, bambusové tyčky apod.

S kým a v čem

Partner není nutný; sambu lze tančit sólově i v páru. Na seminářích i výukových lekcích se ale často vyučuje sólový tanec a choreografie pro sólové nebo skupinové vystupování. Takže partnera opravdu nepotřebujete!

Taneční kostým bývá velmi originální, živý a barevný a často i sporadický. Na výuku si ale nemusíte pořizovat karnevalový kostým ani doplňky. Stačí krátká sukýnka nebo sportovní kalhoty (i kraťasy) a přes ně třeba šátek s třásněmi, a top nebo tričko s krátkým rukávem. Důležitá je měkká obuv bez podpatků, např. boty na aerobic nebo moderní tance, taneční cvičky, příp. můžete tančit bosa.

Pro koho je samba určená

Samba nesleduje postavu tanečnic a tanečníků. Karnevalové tanečnice mají kulaté zadečky a krásně tvarované nohy. A ideální váhu Co je to ideální váha Na ní nezáleží. Důležité je srdíčko. Pokud vás samba chytne u srdce, bude se vám tančit lehce i přes nějaké to kilčo navíc.

Tančit lze na tisíc způsobů. Někdo má tanec v krvi, někdo tančí srdcem, někdo vyniká v technice. Všichni tanečníci ale mají jedno společné: Tanec jim přináší radost. Udělejte si ji i vy!

Lenka Mášová
www.orientalnitanec.cz

2.3.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist