CHCETE SI ZAHRÁT SQUASCH

Pakliže jste souhlasně přitakali, potom se vám jistě budou hodit následující „instrukce“. Tak například věděli jste, že pouhou půlhodinkou squasche „spálíte obídek“ a přitom si ani nezruinujete peněženku Squasch je totiž o poznání levnější aerobní činností než třeba takový oblíbený a známý tenis. A přitom je squasch vyhledávaným sportem angličanů již od 16.století!

Chcete si zahrát squash?
Toto příšerné, lehce vyslovitelné, ale obtížně napsatelné slovo se vloudilo do našeho povědomí vlastně teprve nedávno, i když historie tohoto sportu sahá v Anglii až do 16.století. Principem je nutnost odpálit raketou míček o stěnu kurtu. Hru rozhodně budou upřednostňovat ti, kteří potřebují z těla dostat co nejvíce kalorií. Během krátké doby dochází při hře k velkému výdeji energie, vydatnému pocení a tudíž odplavování škodlivin a stresu. Je to hra dobrá i na přetíženou psychiku. Musíte totiž myslet pouze na míček, svištící kolem vás a na žádné jiné myšlenky vám zkrátka nezbude čas. Právě díky velké koncentraci a intenzivnímu výdeji energie se squash stal tak populární – mnoho lidí si právě sem chodí „vyždímat“ své starosti všedního dne. Zátěž při tomto sportu je totiž 3x větší než při tenise a předpokladem je dobrá fyzická kondice, aby nedošlo ke kolapsu v několika prvních minutách hry. Při hře by tedy měli být opatrní lidé, trpícími srdečními a oběhovými problémy, případně s potížemi kloubů. Squash má velmi dobrý aerobní efekt, po půl hodině intenzívní hry „vyskáčete“ lehký oběd. Výkonnost u tohoto sportu rychle narůstá, tempo můžete zvolit podle vaší fyzičky a pokroky jsou lehce rozpoznatelné. Kromě toho squash rozvíjí schopnost koncentrace, intuici, prostorové vnímání a rychlou orientaci. Pro hru samou potřebujete několik nezbytností. Tak především oblečení. S tím se moc nepárejte, stačí tričko a šortky. Důležitá je oproti tomu speciální sálová sportovní obuv s podrážkou ze surové gumy, která nebarví a nezanechává šmouhy /abyste pak nemuseli brigádničit při odstraňování následků vaší hry/. Raketa je o něco lehčí a menší než tenisová a ve většině sportovních center se dá půjčit, stejně tak jako speciální míčky. Ty jsou ve čtyřech barvách – modrý, červený, bílý a žlutý. Modrý je nejrychlejší, nejvíce se odráží, žlutý je nejpomalejší. Každý hráč by měl používat míček podle své výkonnosti , ale doporučuje se začínat hrát s rychlejším, protože pomalejší míček se hůře dobíhá. Squash vás rozhodně nezruinuje. Ceny za kurt se liší podle druhu sportovního střediska a denní doby. Pohybují se tedy od 100 – 300 korun za hodinu, ale je si možné zakoupit permanentku s časovými slevami. Běžná raketa na squash stojí asi 600-1500 korun. Porovnáme-li ceny s tenisem, u squashe jsou rozhodně příznivější. Nemusíte se proto bát a při nejbližší vhodné příležitosti odhoďte ostych a zajděte si squash vyzkoušet.

5.12.2002 12:00| autor: Lenka Mašová
Více o tématu: angliepohybsporttenis

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist