BEZ VÁHÁNÍ K LYŽOVÁNÍ

Máte dojem, že lyžování je cosi, co se vás ani vzdáleně netýká Při slovech snowboard, carving nebo big foot vám naskakuje husí kůže, a vlastně ani nevíte o čem je řeč Velká škoda, lyžování totiž nemusí být ztrátou času. MŮŽE,ALE NEMUSÍ. Také už vás napadlo seznámit se s teorií, než radost z jízdy na sněhu docela zavrhneme Ono totiž není prkno, jako prkno, a některé prkno, je docela zajímavě vymyšlené a troufám si říci, že snad i lákavé. A když ne pro vás, jistě pro vaše blízké. Víte, na čem zdolávají, svahy A co by si, ti sportovně nabití, přáli k vánocům

Je libo snowboard, carving nebo Big foot?
Máte dojem, že to pro vás není? Nebo jste zarputilá vyznavačka klasických prkýnek a žádné novoty do svého života nevpouštíte?
Když se poprvé zapnete do snowboardu, budete se automaticky otáčet po směru jízdy. Také se připravte na to, že nebudete mít možnost přenášet váhu z jedné nohy na druhou a zpočátku se téměř neustále budete povalovat po sněhové pokrývce, která jak známo, na sjezdovce nevyniká přílišnou měkkostí. Ovšem až se vám podaří první oblouk, poznáte, že jízda po hraně je zkrátka úžasná. Pro začátek doporučujeme instruktora, rozhodně to nejsou peníze vyhozené oknem. Naopak. Kvalitní školitel vám ušetří spoustu promarněného času, ztraceného zbytečnými pokusy použít něco z klasického lyžování a potažmo i blíže nezjištěné množství boulí. Je pravda, že snowboarding narazil na bariéru fyzických schopností střední a starší generace, takže pokud bude skutečně nejhůř, zkuste carvingové lyže.
Carving je zkrátka pro všechny. Hlavně pro ty, jimž při pohledu ze svahu dolů naskakuje husí kůže a studený pot se prodere i goretexovou membránou speciálně vyvinutého oděvu. Carvingové lyže jsou totiž kratší než klasické, na konci jsou široké a ve středu užší. V současné době se jich už vyrábí takové množství modelů, že uspokojí i nejnáročnějšího lyžaře. A jak vlastně fungují? Předně pomohou vykrojit oblouk po hraně. Nenadřete se na nich tolik jako na klasických, nepřenášíte tak výrazně váhu a jedete širší stopou. Při zatáčení se v určité rychlosti nakloníte dovnitř oblouku, podobně jako při jízdě na kole. Důležitá je pouze vyšší rychlost jízdy, k té se ovšem i nováčkové brzy propracují. Tento způsob jízdy je vhodný především na upravené sjezdovky. Vázání carvingových lyží je s deskou, která zajistí vyšší postavení boty nad lyží. To pak umožňuje větší náklon bez podklouznutí.
Víceméně perličkou je již zmiňovaný Big foot. V překladu to znamená velká bota a při tomto způsobu lyžování využijete krátké lyže v délce přibližně 50-90 centimetrů. Tyto lyže mají vynikající ovladatelnost, právě pro svoji krátkou délku a ty nejkratší se téměř přibližují bruslím. Jednoduchý upínací mechanismus zaručuje, že na nich můžete jezdit i ve sportovní obuvi. Mimochodem, Big foot není žádný nový vynález, už kdysi něco podobného používali horolezci pro rychlé návraty z dlouhých túr.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, přejeme vám příjemnou zimu, radost z dlouhého svahu a co nejméně pádů.

12.11.2002 12:00| autor: Lenka Mašová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist