Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Jak se správně pohádat?

Jak se správně pohádat?

Jak se správně pohádat?

Magazín: Sex a vztahy | autor: Simona Maxová | vydáno 16. 09. 2009

Že vy byste se raději dozvěděli, jak se vůbec nehádat? Partnerské vztahy se ale bez konfliktů bohužel neobejdou, jsou přirozeným vyústěním toho, že žádní dva lidé nejsou zcela identičtí a nemají stále stejná přání...


Za konflikty se nemusíme stydět, jsou běžné


Konflikty je nutné vnímat jako přirozenou součást partnerského vztahu i každodenního života. Ať již mají konflikty jakoukoliv podobu, tedy jedná se o hádky otevřené nebo skryté, konstruktivní či destruktivní, zdravému vývoji vztahu i nás samotných bychom sotva pomohli, jestliže bychom se snažili konflikty potlačovat a tvářili se, že je nevidíme. O mnoho podstatnější je si uvědomit, proč konflikt vznikl a jak jej nejlépe řešit.

Každý pár se hádá jinak

Ve většině případů nám hádky, které jsou vedeny konstruktivně mohou pomoci vyjasnit si situaci, pojmenovat problémy a zkusit se na ně podívat z odlišného úhlu. Odlišným případem jsou jen hádky s povahou destruktivní, které nevedou k žádnému řešení a silně narušují partnerský vztah. Každý pár si najde svůj vlastní systém, jak eliminovat zbytečné spory a chovat se v situacích, kdy je jasné, že dojde ke střetu.

Někde se strhne hádka, jinde zavládne tichá domácnost

I průběh konfliktů však bývá u každé dvojice odlišný. Tak jak jsou někteří zvyklí vyjasňovat si své názory velmi hlasitě, jiní se naopak uzavřou do sebe a nastane „tichá domácnost“. Odborníci, mezi nimi například také MUDr. Zbyněk Mlčoch, také potvrzují, že hádky většiny párů se omezují na několik stále stejných námětů.

Psychologové radí využít asertivitu a zásady správné komunikace

Také podle PhDr. Petra Šmolky bývají hádky především odrazem odlišných názorů, postojů a hodnot, výslovně také říká: „Zcela bezkonfliktní manželství je pouhá fikce.“ Ve své knize Manželské a rodinné trápení  z pohledu právníka a psychologa PhDr. Petr Šmolka a uvádí několik pravidel, jaká dodržovat v případě, řešíte-li partnerský konflikt. Umění komunikace a také asertivita či jistá míra diplomatického jednání se totiž při partnerské hádce jistě vyplatí. Následky nedostatečné komunikace v partnerském vztahu většinou vedou k závažným destrukcím končícím rozchody.

Většinou není vhodné začít řešit konflikt hned

Především je podle Šmolky důležité řešení konfliktu správně načasovat. Některé situace a některá místa jsou pro hádky naprosto nevhodné. Zvolte si takový okamžik, kdy nejste vy nebo partner pod tlakem a máte pro vyjasňování názorů prostor. V opačném případě se zkuste ovládnout a vraťte se k hledání řešení později. Dodržujte také pravidla fair play, vulgarity, zesměšňování nebo napadání předsatvuje destruktivní konflikt, který vás k řešení nepřivede.

Řešením nemusí být klasický kompromis

Vyjádřit své emoce byste měli pokud možno s klidem a rozvahou. Nedaří-li se vám to, je třeba trénovat svůj přístup ke konfliktním tématům, ke kterému pomůže jistý odstup od situace a nadhled. Pokuste se vedle svého hlediska vidět také to partnerovo, řešením pak nemusí být nutně klasický kompromis v podobě řešení, které naprosto nevyhovuje ani jednomu z vás. Dohodnout se můžete i na tom, že tentokrát se plně vyhoví partnerovi, zatímco příště se plně vyhoví vám.

Lépe s chladnou hlavou


Zásadním předpokladem pro úspěšné řešení konfliktů tak je především nevyhýbat se jim, ale naučit se je řešit až ve chvíli, kdy emoce poněkud ztratí na své intenzitě. Dalším důležitým předpokladem je vůle obou partnerů dojít k určitému řešení. Součástí konfliktu tak nemusí být jen výčitky výměna názorů, ale také pochvala, umění vyzdvihnout to pozitivní, vyjádření lítosti nebo omluva. Přestože není vždy snadné odpoutat se od tradičních vzorců konfliktů, existují i terapeutické metody, se kterými vás seznámí v manželské poradně. Jednou z metod může být například psaný dialog, kdy rozhovor mezi partnery probíhá písemně. Takový postup snižuje emocionální napětí, umožňuje spor zpětně rekonstruovat a hledat řešení konstruktivně.

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
30. 11. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
15. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
24. 07. 2011 helenadon hádka (reakcí: 0)
05. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Snižuje podráždění pokožky...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 16. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

16. 01. 2017 Horoskop Beran

Vytáčí tě, že v práci nikdo nemluví o ničem jiném než o zimní dovolené a ráda bys také vyrazila, ale nemáš dostatek p... Celý horoskop

Karta dne

Tři pentakly
Tvá práce vzkvétá díky pevným základům a úsilí, které do všeho vkládáš s nadšením a radostí. Pokud se chystáš předvést své dovednosti, můžeš se těšit na úspěch, obdiv ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist