Předmanželská smlouva

Předmanželská smlouva vás může v případě rozvodu notně uchránit, a je tedy nezbytností. Na druhé straně je poměrně početná skupina odpůrců, protože ta možnost „zadních dvířek“ degraduje společnou lásku a stejně se počítá s tím, že si dva, co dnes stojí u oltáře, za čas rozejdou.

Je tak zaseto semínko nedůvěry a vypočítavosti.  A to je pro zamilovanou dvojici samozřejmě nepřijatelné. K čemu tedy je předmanželská smlouva? Do začátku 20. století nic takového neexistovalo, majetková práva manželů byla jasná. Co si kdo do manželství přinesl, to měl. A když se náhodou v případě rozvodu nevědělo, čí je co – připadlo to automaticky manželovi.

Že to často nebyly věci zrovna malé… A ženy ve své emancipaci postupně získávaly i nová práva. Nejprve bezpodílové vlastnictví, nověji od roku 1998 pak společné jmění manželů. A nyní přichází ještě předmanželská smlouva, která tyto vztahy ještě více upravuje ve prospěch jednoho či druhého z manželů. U rozvodu pak netřeba se hádat, protože vše je předem jasně dáno právě touto smlouvou.

Pro koho se vyplatí předmanželská smlouva?

Vyplatí se zejména podnikatelům, společníkům v různých společnostech, zejména veřejných obchodních společností a komanditních společností, členům statutárních orgánů, tedy osobám, které za nějaké své závazky ručí celým svým majetkem. V případě plnění takového ručení by samozřejmě přišel o svůj díl i druhý z manželů.

Vyplatí se také párům, které pocházejí buď z velmi majetných rodin, a tedy je vhodné tyto majetky ošetřit ještě před sňatkem, nebo mají dluhy či jsou jejich majetkové poměry propastně rozdílné a ten „bohatší“ se nechce o majetek v případě rozvodu dělit. Nebo v případě, že jeden z partnerů má výrazně vyšší příjmy než druhý. Vyhnou se tak tahanicím o majetek.

K čemu zavazuje smlouva?

Smlouva upraví tyto majetkové poměry tak, že pokud dojde k rozvodu, nebudete nárokovat jmění druhého manžela. V některých případech lze smlouvu udělat tak, že něco je rozděleno předmanželskou smlouvou, něco je ve společném jmění. Nebo se společného jmění úplně zřeknete a budete mít rozděleno úplně vše – nemovitosti, auta, podíly ve firmách, dluhy… a do společného majetku bude spadat jen obyčejné vybavení domácnosti.

článek

Jak vypadá taková smlouva?

Smlouva se zapisuje formou notářského zápisu a vzor si můžete stáhnout i na internetu. Jinak náležitosti takové smlouvy jsou tyto:

Předmanželská smlouva musí dle §63, zákona č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti, v platném znění obsahovat tyto údaje:

  • Místo, den, měsíc a rok sepsání této smlouvy
  • Jméno, příjmení a adresa sídla notáře
  • Jméno, příjmení, bydliště, rodné číslo účastníků, jejich zástupců,svědků, důvěrníků, případně tlumočníků
  • Prohlášení o způsobilosti k právním úkonům
  • Způsob ověření totožnosti účastníků, svědků, důvěrníků, zmocněnců a tlumočníků
  • Obsah této smlouvy
  • Údaj o schválení zápisu po přečtení jednotlivými účastníky
  • Podpisy jednotlivých účastníků (jejich zástupců, důvěrníků), svědků a tlumočníků
  • Otisk úředního razítka notáře a notářův podpis.
Kolik zaplatíte?
Cena za vypracování a zrealizování takové smlouvy je různá, pohybuje v řádech několika tisíc, zhruba od 2-7.000,-Kč.
A co vy a předmanželská smlouva? Co na to říkáte? 
Foto zdroj: profimedia.cz
11.12.2014 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist