Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Sacharidy a cukry - nepřítel nebo kámoš?

Sacharidy a cukry - nepřítel nebo kámoš?

Sacharidy a cukry - nepřítel nebo kámoš?

Magazín: Hubnutí | autor: redakce | vydáno 15. 07. 2011

„Jíst, či nejíst“, „pít, či nepít“, „málo, nebo hodně“ a hlavně „kdy a jak se stravovat“? Moudré rady na každý den, které hltáme s touhou být zdravé, krásné a vypadat svěže. Cukry a sacharidy jsou často skloňovaným tématem. Jsme pod nátlakem reklam, mýtů a babských rad, kterým se jen těžko uniká. Čemu věřit, čím se řídit a čemu se pousmát? Vaším průvodcem bude pan Mgr. Pavel Suchánek, nutriční odborník z pražského IKEMU.

Úvodem je nutné říct, že sacharidy jsou pro lidský organismus nezbytné látky a patří k vyvážené stravě. Pod skupinu sacharidů spadají právě již zmiňované cukry, nazývané také sladkými sacharidy, které by měly tvořit 10 % naší stravy. Dalšími jsou polysacharidy, které označují škroby a vlákniny. Ty by měly tvořit 50–55 % naší celkové stravy. Po celém světě dnes a denně drží tisíce lidí diety, které mají snížit hmotnost a dopomoci k lepšímu tělu.

Odvodnění organismu
Velmi populární jsou diety s maximálním omezením právě sacharidů ve stravě, protože při nich dochází k poměrně rychlému poklesu hmotnosti. Ten je ovšem způsoben zejména ztrátou tekutin, a nikoliv tuků. Svalový glykogen, což je sacharidová zásobárna energie, na sebe váže i vodu, a pokud odstraníme ze stravy sacharidy, včetně cukru, organismus spotřebuje zásoby svého vlastního glykogenu a pak se zjednodušeně řečeno odvodní. Tím mohou začít první zdravotní potíže, a nikoli vysněná krásná a zdravá postava.

Nevěřte na mýty
Často slýcháme, že kdy nebudeme jíst po páté hodině, zhubneme. Jenže pokud tělo nemá dostatek živin, začne si vytvářet zásoby na horší časy a případné hladovění. Pravdou je, že večer už tělo nepotřebuje tolik energie a její přebytek ukládá do tuků, ale není pravdou a pravidlem, že hladovění od 17. hodiny je pro lidský organismus blahodárné. Večeři byste neměli vynechávat, ale měla by být lehká a bohatá na bílkoviny. V rámci večeře sacharidy a cukry vynechejte, ale přes den dbejte na vyváženou stravu, do které obě složky patří. Večer jezte nejpozději 2–3 hodiny před spaním.

Cukr dodá energii
Organismus využívá glukózu jako základní sacharidovou látku v organismu. Glukóza je základním palivem pro mozek, ukládá se do zásob jako glykogen, který pak organismus používá, když potřebuje palivo pro tkáně – sacharidy a zejména cukry tedy využívá jako velmi rychlý zdroj energie.

Sacharózu neboli řepný cukr, kterým si sladíme například čaj a kávu, lidé do nedávné doby konzumovali pouze v malém množství. Dnes je to však okolo 40 kilogramů na osobu za rok, což vedlo i k nárůstu obezity. Nevýhodou tohoto cukru je, že patří mezi velmi koncentrované zdroje energie a neobsahuje žádné další zdraví prospěšné látky. Díky působení mikroorganismů se pak také v ústní dutině mění na organické kyseliny, které leptají povrch zubů a podporují tak tvorbu zubního kazu. Výhodou cukru naopak je, že je to zdroj energie, který dokážeme rychle využít – zejména při sportovních nebo fyzicky náročných aktivitách.

 


Máme si tedy cukr odepírat nebo dopřávat? Nutriční poradce, Mgr. Pavel Suchánek, říká: „Co se týká odpírání cukru, je to otázka míry. Pokud sportujete, tak cukry potřebujete ve větším množství jako zdroj energie pro svaly. Pokud nesportujete, potřebujete jich méně. Stále je ale určité množství cukru nutné pro každého jedince tak, aby mu fungovaly orgány, zejména pak mozek.“

První pomoc
Nedostatek sacharidů a tedy nejen cukrů ve stravě může vést k hypoglykémii, která se projevuje pocitem únavy, nevýkonnosti, a může při ní dojít i k trávicím obtížím. Stejně tak to platí i v případě používání náhradních sladidel. Ta nezvyšují hladinu krevního cukru, což znamená, že nejsou zdroji energie. K zabránění metabolických poruch postačuje 5–100 gramů sacharidů na den. V případě snížení obsahu cukru v krvi a nevolnosti může posloužit jako první pomoc sklenka slazeného nápoje či kousek čokolády. Nejedná se však o dlouhodobé řešení, kterým je především vyvážená strava ve spojení s aktivním životním stylem.

O cukrech
Jako cukry je označována skupina látek, která zahrnuje monosacharidy (glukóza a fruktóza) a disacharidy (sacharóza, laktóza, maltóza a jiné). Měli bychom si dávat pozor, aby cukry pokrývaly v naší stravě do 10 % celkového energetického příjmu, což je asi 200 kcal. Přepočteno na gramy se jedná o něco nad 50 gramů cukru denně. Nedostatek cukru v krvi totiž může zapříčinit řadu negativních dopadů na lidský organismus. Mezi nejčastější příznaky patří nervozita či špatná nálada, dostavit se může i nevolnost a pocit slabosti.

Další články z rubriky

Komentáře (17)

Datum Autor Nadpis
25. 11. 2014 Hanka Omezování cukrů (reakcí: 0)
20. 10. 2014 Ondra Skryté cukry... (reakcí: 0)
25. 09. 2011 Rena Great stuff, you hepeld me out so much! (reakcí: 0)
19. 09. 2011 Mishka7 cukry (reakcí: 0)
10. 09. 2011 Lennka hubnutí (reakcí: 1)
04. 08. 2011 helenadon cukry (reakcí: 0)
30. 07. 2011 brontik Sacharidy a cukry - nepřítel nebo kámoš? (reakcí: 0)
26. 07. 2011 kralicek cukry (reakcí: 0)
20. 07. 2011 mizbi jídlo (reakcí: 1)
18. 07. 2011 Lafik Cukry (reakcí: 0)
18. 07. 2011 pegonela Občas (reakcí: 0)
18. 07. 2011 evik56 cukry (reakcí: 0)
18. 07. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
15. 07. 2011 ladouch - (reakcí: 0)
15. 07. 2011 Lydia001 Jídlo (reakcí: 0)
15. 07. 2011 weronika9 sladké (reakcí: 0)
15. 07. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

25. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes ti štětí přeje především v oblasti práce a kariéry. Pokud jsi dlouho nemohla žádnou práci najít, dnes dostatneš ... Celý horoskop

Karta dne

Osm pohárů
Dnes máš skvělou příležitost odpoutat se od všeho starého, co ti již neslouží a pouze tě omezuje. Čeho se to může týkat? Vztahy, které dávno přetrvávají spíš jen ze zv...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist