Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Jak vybrat správné kolo?

Jak vybrat správné kolo?

Jak vybrat správné kolo?

Magazín: Hubnutí | autor: Redakce | vydáno 22. 04. 2009

V první řadě je třeba si určit, jak a kde budete kolo používat. V žádném případě nemůžeme doporučit kupovat si kolo v supermarketu. Jsou sice levná, ale z nekvalitních materiálů a komponentů. Vždy je lepší si pro kolo zajít do speciálního obchodu a investovat o pár tisíc víc. Jde o váš život a zdraví.

 

 

Rozdělení kol podle způsobu využití:

 
Horská kola
jsou určena převážně do náročného terénu. Jsou vhodná pro sportovně založené cyklisty, kteří upřednostňují jízdu mimo cesty. Na těchto kolech se dá jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem pneumatik jsou určena převážně do náročnějšího terénu. Kvalita a použití se samozřejmě odvíjí od ceny vybraného modelu, čím dražší tím lepší, kvalitnější – nepotřebuje tak častou údržbu.
 
Silniční kola
Kola vhodná pro cykloturistiku. Jsou určena především pro asfaltové a zpevněné cesty bez výmolů. Obdoba krosových kol, k jejichž výbavě ale často patří blatníky, nosiče a kompletní osvětlení. Díky tomuto vybavení je trekkingové kolo vhodné i jako dopravní prostředek.
 
Krosová kola (Trekkingová)
Kola určená jak do lehčího terénu, tak i na silnice a cesty. Toto kolo vybírá cyklista, který bude kola zhruba z 80% používat na polních, lesních cestách, na zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze toto kolo využívat v nenáročném terénu i mimo cesty. Krosová kola jsou v poslední době velmi populární a jsou přímo předurčena pro cykloturistiku.
 
Servisní balíček na výlet
Na jakýkoliv cyklistický výlet je dobré mít v batůžku přichystanou duši, lepení na duši, pumpičku, drobné nářadí – imbusové klíče, nýtovač řetězu. Pro více denní výlety je dobré si přibalit také malé balení oleje.
 
Pitný režim a stravování

Ať už se chystáte na krátkou projížďku nebo na celodenní výlet na kole, je třeba přemýšlet nad jídelníčkem.

 

Zde je několik užitečných rad:

 

- Jezte pestrou stravu, všeho s mírou, nezapomeňte se vydatně nasnídat, vzít si dopolední i odpolední svačinu, oběd a lehkou večeři.

 

- Stravujte se zhruba ve tří hodinových intervalech.

 

- Poslední jídlo nekonzumujte po 18:00 hodině a minimálně 2 hodiny před spánkem. Při tréninku jezte vždy s předstihem.

 

- Mějte raději vždy o jednu energetickou tyčinku v kapse víc.

 

- Při vytrvalostním tréninku si dejte iontový nápoj, zatímco při krátkém postačí nápoj hypotonický.

 

- Nezapomeňte, že byste v průběhu dne měli přijmout 2-3 litry tekutin.

 

- Při tréninku nebo závodě piji pravidelně po menších dávkách tak, abyste neměl v jeho průběhu pocit sucha v ústech.

 
Jaké oblečení je vhodné pro cyklistiku? 
Výběr vhodného sportovního oblečení bychom neměli podcenit. Samozřejmě můžete jezdit na kole v kraťasech a bavlněném tričku, ale doporučit se to určitě nedá. Důležitá je funkčnost oblečení, což je speciálně pro cyklistiku velmi důležité. A pak také chceme při sportování samozřejmě dobře vypadat. Dnešní syntetické materiály umožňují tepelný komfort a zároveň minimalizují odpor mnoha vrstev tlustého oblečení bránící pohybu. Navíc dobře vypadají a jsou příjemné na tělo.
 
Nezapomeňte na bezpečnost!

Statistiky hovoří jasně. U velkého procenta cyklistů mohla přilba zabránit úrazu nebo zachránit život. Kdyby ji ovšem měli na hlavě. Bez přilby se dnes už skutečně neobejdeme. Ostatně děti do patnácti let jsou ze zákona povinny mít přilbu při jízdě na kole nasazenou.

 

Při koupi je dobré vyzkoušet si helmy od různých výrobců, protože každý vyrábí trochu jiný vnitřní tvar přilby. Počítejte s tím, že přilbu budete mít na hlavě dlouhou dobu, takže každé místečko, které vás tlačí, může po delší jízdě přivodit nepříjemnou bolest hlavy. Zkuste nastavit upínací mechanismus, nasadit přilbu na hlavu a dotáhnout. Dobré je i potřepat hlavou. Ukáže se, jak přilba sedí.

 

„Vidět a být viděn“ bezpečnost při jízdě na kole je velmi důležitá, a tak výrobci doplňují své výrobky reflexními prvky, jako jsou reflexní paspule, proužky, loga apod. Dnes je již možné těchto prvků použít jako doplněk designu, který neruší, ale je velice funkční při silničním provozu. Velký důraz je v tomto ohledu kladen zejména na dětské vybavení.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

27. 03. 2017 Horoskop Střelec

Uzavíráš svůj životní kruh, došla jsi až k cíli bez ohledu na to, jaké pocity tě právě provází. Nemusíš se bát, čeká ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist