Vzít si přítele, se kterým tvoje rodina nesouhlasí? Tohle jsou rizika!

Ve slušné společnosti a některých kulturách ještě stále panuje zvyk, že muž žádá o svolení ke sňatku otce své vyvolené. Co když „papá“ říká „ne“? Jak jeho či matčin nesouhlas ke svatbě ovlivní budoucí vztahy? Na tohle se připrav!

svatba-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Stát se to může. Tvoji rodiče vyjadřují nesouhlas se vztahem, který udržuješ. Podle nich je partner, se kterým chodíš nebo žiješ, nevhodný a k tobě se zkrátka nehodí. Jenže ouha. On ani ty si tohle nemyslíte, takže když tě požádá o ruku, neváháš. Na jeho nabídku kývneš a v duchu doufáš, že se vše špatné v rodinném kruhu prostě a jednoduše usadí. Opravdu to tak funguje?

Výzkum americké Sinclairovy akademie sídlící v Daytonu potvrzuje, čím ochotněji přátelé a rodina se sňatkem souhlasí, tím pravděpodobněji dva milenci budou životem proplouvat s láskou a oddaností vůči jeden druhému. Na druhou stranu výhrady ze strany okolí vždy vedou k problémům a jsou jakýmsi podloubím pro nedůvěru uvnitř mileneckého vztahu. Je to logické. V rámci rodiny se vytvoří napětí, možná i intriky. To dobře nedělá vůbec nikomu. Znamená to tedy, že bys na svatbu se svým vyvoleným měla radši zapomenout? Ještě brzdi!

Objektivní pohled, který může mnohé odhalit

To, že tvůj otec, matka, sestra či dokonce kamarádky s tvojí svatbou nesouhlasí, neber na lehkou váhu. Zjištění zmíněné univerzity hovoří jasně. Na každém šprochu může být pravdy trochu, proto není od věci k negativním připomínkám přihlédnout. Stává se totiž, že v období zamilovanosti, kdy každý nosí růžové brýle, se můžeš cítit jako předávkovaná kokainem. O tento pocit se stará koktejl hormonů, které ovlivňují zdravý rozum a úsudek. Je tedy možné, že chyby na svém partnerovi nevidíš, zatímco všichni ostatní ano!

Podle odborníků proto vůbec není vhodné v počátečních fázích vztahu dělat zásadní rozhodnutí, natož se hrnout do svatby. Vezmi si třeba takovou „hurá akci“ popové princezny Britney Spears. Ta si v roce 2004 vzala kamaráda z dětství. Po delší době se potkali, zamilovali a hned vzali.  Zmíněný sňatek s Jasonem Alexanderem však trval pouze 55 hodin, poté byl anulován.

Buď si to tehdy Britney rozmluvila sama, nebo ji k tomu přiměli rodiče! Romantické poblouznění je prostě vysoce rizikové a v podstatě zařizuje, že ignoruješ výstražné vlajky. Přátelé a rodina však zamilovaní nejsou, proto se jich otevřeně zeptej, co jim na tvém partnerovi vadí a zda se to popřípadě dá nějak vyřešit.

Překonávání bariér. Jak na to?

Pokud společně najdete společnou řeč, nebo aspoň vymyslíte kompromis, díky kterému by se tvůj nastávající a rodina tolerovali, určitě tvůj vztah bude šťastnější. Nehrozí mu totiž tak velká rizika rozpadu. Podpora rodiny je totiž důležitá.

„Stalo se mi něco podobného. Hlavně moje matka nemohla vystát mého nového přítele. Když jsme pak přišli s tím, že se chceme vzít, ztropila hroznou scénu,“ vypráví čtenářka Julie s tím, že mezi argumenty, které budoucí tchyně použila, patřilo například to, že si své nastávající dostatečně neváží.

Otevřené rozhovory. Teď, nebo nikdy!

Údajně si moje mamka představovala někoho víc obětavého a milujícího. Několikrát jsme se pohádaly a já se jí snažila vysvětlit, že jsem šťastná a spokojená. Musím ale říct, že pomohlo až to, když jsem nahlas řekla, že nesu plnou odpovědnost za své chování a že pokud se ve svém partnerovi pletu, budu nést všechny následky,“ dál popisuje Julie, podle které následně maminka pochopila, že její dcera už není malá holčička.

„Od té doby je mamka ve střehu, ale při rodinných akcích to nedává najevo. S mým manželem se nemusí, nicméně tolerují se. A to mi stačí,“ uzavírá čtenářka, od jejíž svatby uplynulo již pět let.

A jak jsi ty zvládla nepřátelství mezi tvým partnerem a rodiči? Napiš nám svůj tip do diskuze pod článkem!

Foto: Shutterstock.com

16.9.2019 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist