Předsvatební panika! Co nejvíc řeší nevěsty?

Místo toho, aby ses těšila, až budete konečně svoji, panikaříš a přemýšlíš, jestli je to dobrý krok. Není divu, svatba je pořádná změna, a pokud se nechceš někdy rozvádět, tak děláš rozhodnutí, které ovlivní zbytek tvého života. Připrav se tedy na věci, které budeš, než se staneš vdanou paní, řešit.

nevesta-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Snad každá žena, kterou požádá o ruku její vysněný, prožívá ze začátku euforii, ale po čase ji vystřídá mírná panika z toho, co ji vlastně čeká. Kde sehnat šaty, kolik pozvat hostů a je on vůbec ten pravý? To jsou otázky, které prostě napadají skoro každou budoucí nevěstu a než nastane den D, tak prožije pár bezesných nocí. Nemusíš si připadat nenormální, má to tak každá nevěsta. Co se nejvíc řeší?

Je ten pravý?

I když jsi ještě před týdnem své kámošce u vína básnila, jaký je ten tvůj dokonalý, najednou si nejsi jistá. Napadá tě řada otázek a přichází pochyby nad tím, jestli opravdu s tímhle mužem chceš strávit celý život. Neboj, neznamená to, že pravý není. Jen prostě o vztahu více přemýšlíš a na řadu se kromě srdce dostává i mozek. Zatím jsi nic neřešila, protože on je prostě pan Božský, klape vám to v posteli a dokáže tě vždy rozesmát. Ale najednou se začneš sama sebe ptát, jestli se s ním budeš smát i za deset či dvacet let a jestli dokáže zajistit rodinu, kterou si přeješ. Možná tě také budou přepadat myšlenky, nad tím, jestli ho opravdu miluješ a co když za pár let potkáš někoho jiného. Všechno tohle ber jako nutné zlo, kterým si prostě musíš projít.

Jaké to bude po svatbě?

Chodíte spolu už nějaký ten pátek, a tak máte pocit, že o sobě víte všechno. Přesto přemýšlíš nad tím, jestli se nezmění poté, co se za něj vdáš. Vzpomínáš na stížnosti tvých vdaných kamarádek, které ti vypráví jeden manželský horor za druhým a ty se bojíš, že za pár let už bude po vášni a čeká tě jen manželský stereotyp. Ale na to manželství nemá vliv. Je to prostě průběh vztahu, a i kdybyste se nevzali, počáteční zamilovanost by stejně odešla. Spíše se zaměř na to, jak na vztahu pracovat a jak i nadále pro toho druhého zůstat krásnou a žádoucí.

Co když ten den nedopadne?

Člověk se vdává či žení jednou za život, tedy většinou. Není divu, že prostě chceš mít ten den dokonalý.  A tak se v noci budíš hrůzou a představuješ si všechno, co se může pokazit. Že špatně řekneš svatební slib, že tvé ano nebude dostatečně nahlas, zradí tě tvé zdraví a ty budeš mít buď rýmu, nebo střevní potíže, objeví se pupínky na tváři nebo celý den proprší. Jasně, tak stát se může ledacos, ale pravděpodobně se z toho nic nepřihodí, ale i kdyby ano, tak se soustřeď jen na ty důležité věci, a sice na to, že si bereš svou lásku a že toho budou součástí tví nejbližší. Ten den si můžeš užít, i když něco nevyjde. I kdyby nedorazily včas svatební šaty a ty ses musela vdávat v obyčejné róbě, tak si svůj den nenechej pokazit.

Dilema nad tím, koho pozvat

Když se budoucí manželé rozhodnou do toho praštit, tak jedním z úkolů je sestavit si seznam hostů. Na první pohled jednoduchá věc, ale kdo to zažil, tak ví, že je to někdy nadlidský počin. Tak zaprvé zjistíš, že tvůj i jeho seznam je tak veliký, že byste potřebovali mít na svatbu dvojnásobný rozpočet. Takže je potřeba škrtat. A další potíž je v tom, že některé lidi na své svatbě nechceš mít, ale on zrovna tyhle ano. Může se to týkat bývalých milenců a milenek nebo třeba jen hlučného kamaráda, co se rád napije či lehce praštěné kamarádky. Nad seznamem bys ale tolik přemýšlet nemusela. Situace, kdy se při obřadu zvedne nějaká zhrzená láska a bude dělat problémy, patří spíše do filmu. Na druhou stranu nemusíš zvát kdekoho. Rozhodně neměj výčitky, že jsi nedala vědět strýci z druhého kolena.

Stihnu vše, co mám?

I malá svatba dá zabrat, a co teprve ta ve velkém stylu. Když kývneš na žádost o ruku, tak ti hlavou proběhne, že budete konečně svoji a ty budeš stát před oltářem ve svatebních šatech. Ale připravit se na tento den trvá dlouhé týdny, a to i tehdy, když chceš mít spíše komornější svatbu. Zhotovit oznámení, vybrat si šaty, sehnat svědky, napéct koláčky, objednat dort, vymyslet, kde bude obřad a pak následující oslava. A to nemluvíme o administrativních záležitostech nebo o tom, že chceš mít svatbu v kostele a tvůj partner není pokřtěný. Zkrátka v průběhu příprav nastávají další a další potíže. To, že musíš mít něco modrého, vypůjčeného a darovaného je už vlastně jen maličkost. Proto si sepiš vše, co potřebuješ a neboj se požádat o pomoc. Existují dokonce firmy, které ti svatbu udělají od A až do Z na míru a ty to máš bez starostí.

Budu krásná?

Poslední bod, co každá nevěsta řeší, je její vzhled. O tom, že se jednou budeme v překrásných šatech vdávat, sníme už od malička. Jako malé holky si představujeme, že v den naší svatby budeme vypadat jako princezny. Ale to znamená zhubnout pár kil, dojít si na kosmetiku, ke kadeřníkovi, sehnat šaty, které nám padnou, budeme v nich vypadat neodolatelně a nebude v nich vidět bříško. A pak přijde den D, objeví se u nás ráno kadeřnice a my si říkáme, že to, co nám udělala na hlavě, se nám opravdu nelíbí a je po svatbě. Na to je jednoduchá rada a sice týden před tím si dojít na zkoušku jak účesu, tak make-upu. Ale hlavně se uklidnit. Krása vychází zevnitř, a tak když budeme spokojené, i náš vzhled bude hezčí. Pokud máš ale opravdu obavy, že nebudeš vypadat krásně, zvol si raději jednoduchý styl a sázej na přirozenost. Budeš se cítit o mnoho lépe, než v šatech s mnoha volánky a přehnaným make-upem.

Během svatebního obřadu se může pokazit ledacos, video jako důkaz, ale ty to prostě ber s humorem. Jen tak si svůj velký den užiješ na maximum.

A co ty? Když ses vdávala, také jsi panikařila před svatbou nebo sis to užívala? A pokud tě to teprve čeká, jaký si představuješ svůj den D? Napiš nám do komentářů, co podle tebe nevěsty nejvíce řeší před svatbou.

Foto: Shutterstock.com

2.7.2019 6:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist