Vyžeňte ho k lékaři – protože sám tam nepůjde

Ženy berou návštěvu lékaře jako nezbytnou nutnost, když něco nevědí, prostě se dojdou poradit s odborníkem. S pány tvorstva je to však jinak. Berou jakýkoliv problém jako své osobní selhání. Bohužel. Například zbytnělá prostata je zažene k lékaři, až když je tam dokope partnerka, kterou už nebaví, jak se mužíček patnáctkrát za noc vyskočí jako jelen a odkluše na toaletu. Pouhé zvětšení prostaty trápí asi dvě pětiny mužů po padesátce, s věkem se četnost výskytu nepříjemného problému zvyšuje. S prostatou mají často problémy i muži pětadvacetiletí! Kam muže nasměrovat v konkrétních životních etapách

Urologická ambulance je pro muže ještě daleko větší horor než pro ženu gynekologická. Pokud to není nezbytně nutné a už nehoří, nedostanete tam vašeho nejdražšího ani párem volů. Jenže někdy už začíná přihořívat.

Patnáctkrát za noc na toaletu

Potíže s častým a přerušovaným močením jsou nepříjemné samy o sobě, navíc se z nich však může vyvinout zánět močových cest nebo infekce ledvin. Avšak může to být i daleko horší. V republice kolem 3000 mužů ročně postihne zhoubný nádor prostaty. A tady už přestává veškerá legrace a končí vtipy o prostaticích narychlo dobíhajících na klozet.

Riziko vzniku zhoubného nádoru se dá zjistit pomocí jednoduchého testu, který v krvi odhalí zvýšenou hodnotu prostatického antigenu. Lékař pak diagnózu upřesní rozborem odebrané tkáně. Preventivní vyšetření, které po dosažení 50 let věku pacientovi hradí pojišťovna, provádí na požádání každý urolog. Důležité je však do jeho ordinace přijít včas.

Straší se nejenom malé děti

Jenže právě to však bývá ve většině případů oním zakopaným psem. Není tedy rozhodně od věci, když se partnerka ve snaze svého nejdražšího do lékařské ordinace zahnat stůj co stůj uchýlí k barvitému líčení všech peripetií, které by mohly nastat, pokud se muž na preventivní vyšetření nevypraví. Pánové jsou totiž daleko větší strašpytlové, co se jejich zdraví týče, než jejich partnerky. Osvědčilo se například líčení plíživě se rozvíjejících strašlivých onemocnění, a vlastně ani ne všechna musejí muže přímo ohrožovat na životě. V případě výše popsaných problémů s prostatou většinou postačí zmínit možné potíže s erekcí potažmo s plodností a uspokojivým sexuálním životem vůbec. Pak už stačí jenom ohlídat, aby se pán tvorstva v příslušnou hodinu a den odebral do konkrétní ordinace.

Kam muže nasměrovat v konkrétních životních etapách

20 let – jednou za dva roky ho nasměrovat k lékaři na preventivní změření krevního tlaku
30let – kromě svého tlaku by měl muž vědět, jak se na tom s cholesterolem. Pokud mizerně, je na čase se společně se svým lékařem zamyslet, co s tím.
40 let – některým pánům kromě problémů s tlakem mohou přibýt potíže se zrakem. Při čtení novin mají najednou krátké ruce a písmenka jsou pro ně rozeznatelná až z větší dálky. Většinou postačí návštěva očního lékaře a brýle na blízko.
50 let – dozrál čas na preventivní vyšetření prostaty (pokud k tomu kvůli potížím nedošlo již dříve) a prohlídku kvůli hrozící možnosti karcinonu tlustého střeva.

Pokud se však v rodině vyskytly některé ze závažných nemocí (nádory, vysoký krevní tlak, srdeční choroby), na prevenci je nutné dbát o to více. Dědičnost dispozicí k onemocnění je poměrně častým jevem.

Tak hodně zdraví a buďme mladí! .-)

(foto: Hunkwear.com)

3.10.2006 12:00| autor: Lenka Mašová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist