S naší redaktorkou na cestách po Dubaji

Přemýšlíš, kam letos vyrazit na dovolenou a tentokrát by to mělo být něco vážně exotického? Co takhle Dubaj? Ať už se tam vydáš nebo ne, rozhodně se začti do skvělých zážitků naší redaktorky Mirjany, která si tohle exotické cestování náramně užila.

dubaj-titulka-1100x618.jpgCelá galerie 19 Zdroj: archiv redakce

Když se řekne Dubaj

Když řekneš Dubaj, zní to jako Do Buy, tedy nakupovat. A také, že to o obchodu je – perly, koření, zlato, nafta, zemní plyn a turismus sem přinesly bohatství. Z malé osady vyrostlo raketovou rychlostí velkoměsto, kde „locals“- potomci beduínů, kteří v roce 1833 založili Dubaj, jsou vážně za vodou. Nemusí pracovat, dostanou od státu rentu, půdu, mají zajištěno bydlení a vysokou životní úroveň. Tvoří ale jen 20 % obyvatel Dubaje. 80 % populace tvoří zahraniční dělníci, zejména z Indie, Pákistánu, Filipín a Afriky, z jejichž tvrdé práce Dubaj vzkvétá… Pokud dost vydělávají, smí si přivézt rodinu, většina ale posílá peníze domů, kam se mnozí vracejí. Navíc platí, že při ztrátě zaměstnání musí do 4 týdnů opustit Emiráty, což znamená, že tu neuvidíš bezdomovce a žebráky.

A ještě jsou tu byznysmani odevšad,využívající zónu volného obchodu, daňovou, celní svobodu a rezidentská víza.
Vládcem Dubaje je viceprezident a premiér Spojených Arabských Emirátů H. H. Shaikh Mohammed Rashid Al-Maktoum, pokračovatel dynastie založené v roce 1833. Ideologií řídící denní život je islám a právo šaría, Dubaj však je, vzhledem ke složení obyvatel, nejliberálnější ze všech sedmi Emirátů. Přesto bys měla být obezřetná. Ženy to tu mají trošku jinak než u nás.

Dámy v izolaci

Ženy mohou využít v metru zvláštní vagon, kde mužskému vetřelci hrozí pokuta. I ulpívající pohled může být vykládán jako zneuctění ženy a její rodiny. Existuje také taxislužba určená jen ženám a na dubajskou pláž Al Mamzar muži nesmějí ve středu, kdy je tu výhradně dámský den. Pokud by tě nějaký odvážlivec slovně, či jinak obtěžoval, lze volat na speciální policejní linku pro turisty 800-4438. Cestuješ s přítelem? Nelíbej se s ním a nevoďte se za ruku. A počítej s tím, že jestli nejste manželé, mohou vám v hotelu odepřít společný pokoj.

Cudná móda

Dámy jsou buď zahalené od hlavy až k patě do černé róby, z úzkého průzoru jim koukají jen oči, případně dioptrické brýle, nebo mají odhalený obličej a na hlavě šátek. Ty starší nosí někdy na tváři zlatou lakovanou masku jako ochranu před cizími muži, žhoucím sluncem a pískem. Část žen se obléká víceméně evropsky, ale holé nohy a ruce uvidíš jen u turistek, minisukni, tílko nebo šortky ti fakt nedoporučuji a už vůbec ne slunění nahoře „bez“, to je přísně zakázané! Ženy studují i řídí auta, ale po svatbě se věnují obvykle pouze rodině.

Muži v bílém

Šejci nosí něco jako bílou noční košili zvanou dishdasha, na hlavě bílý šátek nebo „červenobílou palestinu“, ovinutou černým páskem, jímž jejich předci poutali nohy velbloudům. V ruce zdobené drahými prsteny a značkovými hodinkami drží mnozí pomůcku pro modlení – růženec, zvaný misba. Potkáš i muže v turbanu, jiné s čepicí jako obrácený kastrol, nebo s šátkem omotaným na způsob „žena kráčí z koupele“. Mnozí Dubajci jsou prostovlasí a oblečení v džínách a tričku. Početně všude převažují Indové a jejich plandavá ležérní móda.

Velbloud se šroubovákem

Ze všech koutů to tady mňouká, zato psa (pro muslimy nečisté zvíře) neuvidíš, jediná přípustná rasa je perský chrt saluki používaný k lovu, stejně jako cvičený sokol. Šejkové létají s chrty a sokoly do jiných zemí, v Emirátech je lov zakázaný. Letí tu koňské a velbloudí dostihy, přičemž závodní velbloud má na hřbetě místo žokeje aku šroubovák, kterým ho majitel řídí na dálku…

Žraloci z očí do očí

Pobřeží zdobí tři uměle vytvořené obydlené pevniny ve tvaru palem. Na jedné z nich je hotel Atlantis. Architekt si zahrál na magický svět zmizelé Atlantidy, mořský svět máš místo stěny i v luxusním apartmá. Ve venkovní části si užiješ akvapark, kde letíš po průhledné skluzavce do žraločí laguny… Můžeš také plavat s delfíny v laguně Dolphin Bay nebo projít vodním tunelem s obřím akváriem v Dubai Mall, největším obchodním centru na světě s 1200 obchody. I tam se nabízí pohled do očí žraloků, rejnoků a jiných potvůrek.

Z koupání na lyže

Chceš se po zážitcích zrychlujících tep zchladit? I když je venku třeba 40 stupňů, v Dubai Mallu se bruslí a v obchodním centru Mall of Emirates lyžuje, bobuje a ve snow parku tě pozdraví tučňáci. A pak zase honem na slunce, v poušti, která je nedaleko, se jezdí safari na čtyřkolkách a v jeepech. Připadá ti to pořád málo akční? Zkus si zalyžovat a zasurfovat na písečných dunách, tyhle nové druhy sportu zvané sandskiing a sandsurfing nesmíš vynechat.

Svět a Vesmír

Určitě si nenech ujít možnost podívat se na Dubaj z ptačí perspektivy. Z vyhlídkového hydroplánu uvidíš nejen tři „palmy“, ale i „The World“. Dubajci vytvořili z uměle navezených tun písku a kamení 300 umělých ostrovů ve tvaru mapy světa a developeři zde nabízejí výjimečné pozemky za desítky milionů dolarů. Majitelé si zde pak budují areál podle svých snů. Mimochodem, na mapě The World nenajdeš název Česka, ale Polska ano. Já jsem byla na pláži vedle sedmihvězdičkového hotelu Burj Al Arab, proslulého siluetou ve tvaru lodní plachty, asi nejblíže Argentině. Hotelový heliport sloužil jako tréninkové golfové hřiště Tigeru Woodsovi a tenisový kurt pro Federera a Agassiho. Dubajcům už ale ani The World nestačí a je tu smělý plán na vybudování The Universe, kde vznikne „Slunce“, „Měsíc“ i planety…

Burj Khalifa sahá do oblak

Vstupenka na věž Burj Khalifa, 162patrový nejvyšší mrakodrap světa měřící 828 metrů, přijde cca na 900 korun a můžeš si ji předem koupit přes internet. Pokud netrpíš závratí nebo výtahovou klaustrofobií, je tu super výhled. Ve věži je hotel Armani, v 78. patře bazén, 700 bytů a kanceláře. Večer se v jezírku pod věží roztančí za doprovodu hudby barevně nasvětlená fontána, samozřejmě opět NEJ.

Suvenýr domů

Záleží na tvých financích, není problém odvézt si Rolexky a trendy oblečky, zlaté pruty a těžké náhrdelníky z Gold Souk ve čtvrti Deira. Cenu šperků řídí proměnlivý kurz a zlato koupíš na váhu, nikoli podle složitosti zpracování. Hned u první výlohy je 63,8 kg vážící nejtěžší zlatý prsten světa, favorit Guinessovy knihy rekordů.

Ovšem i nízkorozpočtová turistka bude spokojená – na tržištích provoněných kadidlem ji zaručeně dostanou vyšívané tašky, polštářky, barevné lampičky, koření a šaty jako pro princeznu. Je fajn nákup na trzích spojit s projížďkou lodí přes kanál dělící Deiru a Bur Dubai – nabízí se vodní taxi, ba i obojživelný autobus, či lidová abra (za pouhých 7 kaček). Budeš se cítit trochu jako v Benátkách, v části Bastakia najdeš muzeum a „větrné věže“, což jsou domy s důmyslným systémem větrání.

Čisto a bezpečno

Na veřejnosti se nesmí kouřit cigarety, ani vodní dýmky, jinak hrozí pokuta. Ta je i za plivání, odhození odpadků, krmení ptáků, spánek, jezení a pití na trávníku a také nesmíš s rybou koupenou na trhu do metra. Na WC mají někde zábavný piktogram, že pánové nemají močit do mísy vestoje a dámy si na prkýnko nesmějí stoupnout. Pravda je, že tak čisté záchody (včetně nádraží a parků) jsem nikde na světě neviděla. Velmi tvrdě tu postihují užívání a držení drog, pití alkoholu a krádeže. Asi proto je tu tak bezpečno.

Rugby v metru

Metro jezdí bez řidiče a kromě vagonu pro ženy je tu i vagon Gold Class s WIFI zdarma. V mrakodrapové části, kde pracuje nejvíc lidí, se odehrává ve špičce na stanicích skoro boj o život. Snaha vecpat se dovnitř připomíná hodně divoké rugby. Je to ale lepší, než se pomalu posunovat v zácpách busem. Dost lidí, spíš asi přistěhovalci, používá letitá rezavá kola.

Co jíst a pít?

Jestli ti po tom všem vyhládne, máš bohatě na výběr – co takhle romantická večeře na tradiční dřevěné lodi dhau? Nebo zkus beduínský stan na pláži Amazeena, v Neos máš zase výhled na downtown, v Sezzam v Dubai Mallu koukáš kuchařům přímo pod ruce, v Al Khajal je to i s břišním tancem. Kuchyně je kosmopolitní jako samotná Dubaj. Možná tě přilákají Ladies Nights, kdy některé podniky nabízejí ženám v určité dny nápoje zdarma. A pokud si jdeš koupit něco malého do supermarketu, kilo banánů tě vyjde cca na 20 Kč, jogurt na desetikačku a půlka toastového chleba na dvacet korun. Rychlé občerstvení v ulicích pořídíš i za 40 kaček – nejoblíbenější je shawarma (masová směs v placce). Měla bys ale vědět, že alkohol tu nekoupíš, leda tak v barech a restauracích s licencí. Není ale lepší kokosové mléko a šťáva z čerstvě lisovaného ovoce? Tím se dá připít doslova a do písmene „na zdraví“!

Text: Mirjana Červenková

Foto: Mirjana Červenková a profimedia.cz

25.5.2017 6:00| autor: Mirjana Červenková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist