TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA POMÁHÁ PŘI DĚTSKÝCH POTÍŽÍCH

„SYNOVÉ A DCERY JSOU RADOSTMI OČÍ“. Jejich organismus je ale velmi náchylný a zranitelný, náleží k čistému yang. Většina dětských nemocí přitom pramení z nedostatečného yin…IMUNITNÍ SYSTÉM NAŠICH DĚTÍ JE KŘEHKÁ NÁDOBA!

Tradiční čínská medicína pomáhá při dětských potížích

V mé poradně přírodní léčby stále přibývá dětí s rozličnými zdravotními problémy, proto jsem se rozhodl věnovat toto povídání nejdůležitějším lidem na zeměkouli – dětem.
Dětský organismus je velmi náchylný a zranitelný, nemocnost dětí se stále stupňuje a přitom je v našich silách se tomu bránit.

Trávicí systém dětí je namáhán již od jejich narození. Je proto třeba velice citlivě přistupovat k přechodu z mateřského mléka na „normální stravu“. Typickým stravovacím problémem je nadměrné podávání cukru a sladkostí. Spolu s mlékem, mléčnými výrobky a smaženými jídly jsou největším zdrojem ukládání škodlivin v organismu. Orgánem, který je tímto nejvíce ohrožen je slezina, která odpovídá dle Tradiční Čínské Medicíny za přeměnu potravy v energii čchi. Nejsem přítelem náhražek mateřského mléka, které jsou vyráběny z mléka kravského, které jak je všeobecně známo zahleňuje a s jeho trávením je velká potíž. Nejlepší je kojit co možná nejdéle a případně přikrmovat sušeným sojovým mlékem. Tuto kombinaci jsme s manželkou použili u našich obou dětí a rozhodně to jejich zdraví neuškodilo, jak někteří tvrdí, spíše naopak. Tvrzení o nenahraditelnosti kravského mléka, pokud možno ještě plnotučného, jsou více podložena ekonomickou stránkou věci než opravdovým zájmem o zdraví. Posléze můžeme přidat např. rýžovou či jáhlovou kaši, později doplňujeme zeleninou, např. mrkví apod. S bramborami bych nepospíchal a z vajec volíme raději křepelčí než vejce slepičí, která silně zatěžují trávení.

Dýchací systém dětí poškozuje nečisté ovzduší, které zanáší organismus škodlivinami a mezi hlavní projevy patří zahlenění. Další potíž je vlhkost vzduchu, která v bytech s dálkovým vytápěním je hlavně v zimě velmi malá. Pokud nejsou v bytě vhodné květiny, tak skoro žádná. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že koupě vhodného zvlhčovače vzduchu, odstraní hodně problémů s častými záněty průdušek. A samozřejmostí jsou časté procházky či pobyty s dětmi na čistém vzduchu mimo znečištěnou oblast.

Imunitní systém našich dětí je křehká a jemná nádoba. Není ještě vyvinuta silná obranná čchi a tedy ochrana povrchu není dostatečně pevná. Proto je zde nízká odolnost vůči nemocem a naproti tomu snadnější uzdravování. Chorobné procesy se rychle mění, přechází do stavů chladu, horkosti, plnosti či prázdnoty a pokud nejsou vhodně zaléčeny mohou nastat velmi vážná onemocnění. Mnohdy za sníženou imunitu dětí může častá a ne vždy nutná léčba antibiotiky. Tyto léky působí nedobře hlavně na slezinu, která je náchylná vzhledem ke své trávicí funkci na chemikálie, zachladí ji a následkem toho je špatně doplňována energie čchi a ta pak chybí při obranné funkci organismu. Výsledkem jsou ještě častější infekce a nachlazení.

Dětský organismus náleží k čistému yang (růst, rozvoj funkcí, atd.). Proto většina nemocí dětí pramení z nedostatečného yin v jejich organismu. Jsou náchylné po vnějším napadení chladem k velkým horečkám, nemoci jsou nejvíce povahy horké a z plnosti. Děti mají častější sklon k zánětům a podrážděnosti. Tomu můžeme preventivně pomoci častým podáváním zeleniny a celkovou úpravou stravy, ze které vypustíme nadbytek smaženého, kořeněného a sladkého. Svůj velký význam má dostatek spánku, ve kterém se doplňují zásoby yinu v těle.

Nemalou měrou narušuje harmonii dětského žití jejich silně zatížená psychika. Tlak ve škole a případně i doma, akční hry na počítačích, sledování nevhodných programů v televizi apod., to vše přilévá yang a tedy horko do již tak yangového organismu. Výsledkem bývá již zmíněná snížená imunita, alergie, záněty, ekzémy, astma, potíže s trávením, hyperaktivita, dyslexie, dysgrafie a další v dnešní době již bohužel časté potíže našich dětí.

Západní medicína pouze tlumí příznaky těchto nemocí, ale jejich odstranění se ve většině případů nedaří. Z hlediska přírodní léčby je tomu ale jinak. Bylinné směsi dle tradičních receptur čínské medicíny či jemně upravené pro západní (evropskou) mentalitu jsou proto zaměřeny na výživu yin, hlavně ledvin jakožto jeho kořene, posílení obranné energie, vyrovnání psychiky, vysušení vlhka v trávicím systému, atd. Je třeba vždy volit individuální léčbu, protože i při stejných příznacích příčina může být různá.
Nejsem ortodoxním zastáncem bylinek, západní medicína má své nenahraditelné místo při akutních stavech, ale v léčbě chronických stavů má jednoznačně navrch přírodní léčba.
Další pravdou, která platí je vztah dítě – matka. A to nejen v době těhotenství, ale i po porodu. Mnohdy je proto nutné současně s dítětem léčit i jeho maminku, zvláště je-li dítě kojeno a spolu s mateřským mlékem přijímá i některé neduhy své matky. Dalším možným narušitelem je psychický stav matky dítěte, zvláště pokud je přístup k dítěti příliš úzkostný až přecitlivělý. Zkušenost říká, že se k dítěti máme chovat jako k sobě rovnému a pokud je nemocné, brát ho normálně, nerozmazlovat jej příliš. Dítě jinak vycítí, že se s ním děje něco výjimečného a na rychlosti jeho uzdravení to nepřidá, spíše naopak.

„Synové a dcery jsou radostmi očí.“ praví čínské moudro. Chtěl bych závěrem znovu apelovat na to, abychom svým dětem věnovali maximální možnou pozornost a čas, protože tyto společně strávené chvíle nevynahradí ani to nejvyšší kapesné.

26.5.2003 12:00| autor: Petr Khür

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist