Šok! Stresujeme se až 14krát za den

Cítíte se ve stresu pouhých několik sekund po probuzení? Snad vás trochu uklidní, že v tom nejste sama. Podle nedávného výzkumu zakoušejí dvě třetiny lidí pocit úzkosti ještě předtím, než vstanou z postele.

A stres zažijeme v průběhu dne zhruba čtrnáctkrát. Jen si vzpomeňte, jak vás dokáže vystresovat pouhý zvuk budíku. Při oblékání pak nemůžete najít druhou ponožku a ještě předtím, než konečně opustíte dveře svého bytu, samozřejmě už jdete pozdě, zoufale hledáte klíče. Další horkou chvilkou může být nutnost vysvětlování, proč jste dorazila pozdě na pracovní poradu, nehledě na to, že samotná porada není zrovna příjemným zážitkem, a když se chcete uklidnit a koupit si něco dobrého k jídlu, zjistíte, samozřejmě že až u kasy, že jste si na pracovním stole zapomněla peněženku.

Pak přijdete na to, že vám nefunguje připojení k internetu, a když voláte technikovi, aby to co nejrychleji vyřešil, domáknete se, že právě obědvá. Nezbývá než se podívat do kyselého obličeje kolegy, který si s technikou ví více rady, a nasadit prosebný výraz. Jenže šéf vás za tohle zdržení rozhodně nepochválí. Jdete si udělat kafe do kuchyňky, kde zaslechnete, že o vás cosi drbou vaše kolegyně. Na cestě domů vám tramvaj odjede rovnou před nosem a neuklidní vás, že kamarádka, které jste si chtěla postěžovat, pořád nebere telefon.

článek

Tak nějak může vypadat takový běžný den. A i z tohoto modelového příkladu vyplývá, že nejvíce se člověk stresuje v práci, kde jej trápí třeba velmi těžce zvládnutelné povinnosti, nedostatek času a problémy s počítačem. Práce nás pak opět dožene zhruba kolem dvaadvacáté hodině večer, kdy přemýšlíme, jak to udělat, abychom si následující den počínali lépe. Druhým spouštěčem stresu jsou pak běžné činnosti, jako je chození do práce (samozřejmě nestíháme), nutnost vyzvednout dítě ze školky, mnoho žen se stresuje tím, že musí každý den uklízet, dalším způsobuje trauma vaření. Do našeho života také čím dál tím více zasahují mobily či tablety, které hojně používáme například v ložnici či na WC. A k větší pohodě to rozhodně nepřispívá.

Na druhou stranu se čím dál více lidí snaží se stresem vypořádat, ať už fyzickou aktivitou nebo třeba přípravou oblečení na následující den. Pomůže taky vypsat se z problémů či nočních můr. A ke klidnějšímu režimu určitě přispěje třeba zdánlivá maličkost, například vhodná bytová dekorace.

Jak jste na tom se stresem vy? Také vás rozhodí každá maličkost, nebo vám nemůže tramvaj, co vám právě frnkla před nosem, zkazit náladu? 

Foto zdroj: profimedia.cz

29.8.2014 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist