Sexualita stárnoucích mužů

Že aktivní sexuální život patří především k mladým lidem? Všeobecně uznávaný a podporovaný kult mládí v současné době vede někdy také ke vzniku mylných představ ohledně sexuality starších mužů…

Je to po šedesátce jiné?

Je mu 64 let, na svůj věk nevypadá, je v dobré fyzické i psychické kondici. Přesto trpí depresemi a úzkostí. Vyhledá proto ordinaci sexuologa, aby se odborníkovi svěřil se svým problémem. Je již několik let vdovcem, jeho vztah s bývalou partnerkou však byl velmi harmonický a i po sexuální stránce uspokojivý. Muž, který byl dříve zvyklý na pravidelný sex, však nyní již několik let neměl žádný pohlavní styk. Podrobnosti týkající se rozdílů mezi ženskou s mužskou sexualitou najdete v článku Jak se liší mužská a ženská sexualita?

Obava ze selhání je zbytečná

Nedávno se však seznámil s pohlednou ženou, která také ovdověla. Začali se scházet a ze situace vyplynulo, že by mohlo dojít k intimnímu sblížení. Muž však v ordinaci uvedl, že ačkoliv dříve sex vyhledával a byl mu velmi příjemný, nyní má po delší pauze obavu ze selhání. Nechal se tedy lékařem vyšetřit, po zdravotní stránce se ukázalo vše v pořádku a lékař muže ujistil, že není důvod se sexuální aktivity ani ve vyšším věku obávat. Později se muž opět objevil u sexuologa, jen aby potvrdil, že jeho sexuální i partnerský život je opět v pořádku.

Pozitivní informace přicházejí od odborníků

Hlavní obavou padesátiletých a starších mužů bývá u sexuálních aktivit, že se nedostaví dostatečné ztopoření. Odborníci však uvádějí, že v této oblasti podléhají muži i ženy mnoha mýtům o rapidně se snižující sexuální výkonnosti mužů. Mnoho nových pozitivních údajů přinesly laboratorní záznamy ztopoření, které se u mužů dostavuje ve spánku. Přestože bylo zjištěno, že mezi dvacátým a padesátým rokem probíhá určitý pokles, ještě po padesátce ztopoření ve spánku trvá v průběhu asi 90 minut, přičemž se uskutečňují během dvou až tří oddělených období.

Příroda muže vybavila dostatečně

I když po sedmdesátce nebývá ztopoření ve spánku již tak úplné, u zdravého člověka jde o důsledek aktivace autonomního nervového systému. Jednou z dalších významných obav týkajících se sexuality starších mužů je obava z výrazného poklesu tvorby mužského pohlavního hormonu. K tomu odborníci uvádějí, že ačkoliv si toho lidé nemusí být vědomi, příroda s ohledem na zachování lidského druhu vybavila muže nadměrnou produkcí mužských zárodečných buněk, ale také nadprodukcí hormonálních látek androgenů.

Významná je také úloha partnerky

Hladina výskytu hormonálních látek je tak přibližně třikrát větší, než je potřebné pro zajištění běžného průběhu sexuálních pochodů. Proto mírný pokles ve stáří většinou nemá za následek neschopnost muže uskutečnit pohlavní styk. K těmto povzbudivým zprávám ve vztahu k sexualitě starších mužů je však třeba také uvést, že u stárnoucího muže trvá déle, než se ztopoření dostaví, často bývá třeba sexuální aktivity podpořit také ze strany partnerky, která by již měla znát, co má její muž rád. Jestli ovšem chcete vyzkoušet něco nového, přečtěte si článek Vzrušující masáž, po které neodejde!

Psychické bariéry jsou zbytečné

Role partnerky, která je při sexu aktivní a nápomocná je v sexualitě stárnoucích mužů velmi důležitá. Některé změny v průběhu fyziologických pochodů mají totiž přece jen za následkem zpomalení a pokles sexuálního vzrušení. Lékaři však tento přirozený proces rozhodně nehodnotí jako sexuální poruchu a zdůrazňují, že stárnutí v žádném případě neznamená konec sexuálních hrátek. Důležité je také zdůraznit, že ani pauza v oblasti pohlavních styků nevede nutně k impotenci, ačkoliv pauza může být určitou psychickou bariérou. Podle odborníků však zcela zbytečnou.

21.10.2009 12:00| autor: Simona Maxová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist