Saunování jako antistresor. K ČEMU DOCHÁZÍ PŘI STRESU

V jednom z článků zde ve Femině jsem se dočetl rady, jak se zařídit proti a snad i při stresu. Protože padla i zmínka o prospěchu saunování se při postižení stresem, rád bych k tomu přidal několik slov jakoby pohledu ze dveří mé sauny.
Rozlišujeme akutní a chronický stres.
Akutní stresová reakce se projevuje třemi fázemi. Poplachová reakce je vlastně okamžitou přípravou organizmu na útěk nebo boj. Adaptační fáze je charakteristická další aktivací všech systémů a fáze vyčerpání…

1. poplachová reakce – Aktivuje se nervový a hormonální systém s okamžitým vyplavením rozličných hormonů, které jednak zvýší krevní tlak a uvolní složky výměny látkové (cukr a mastné kyseliny) pro svalovou práci, jednak zjitří psychickou složku organizmu.
(Viz. kocourův stres v článku Trpíte distresy )

2. adaptační fáze – je to fáze, kdy je schopnost organizmu odolávat stresu ještě maximální. (To je regulérní prohřívání se v sauně.)

3. fáze vyčerpání nastává, jestliže stresové podněty jsou příliš silné a trvají-li příliš dlouho nebo jsou poškozeny funkce zejména kůry nadledvinek. Pak dojde k značnému poklesu krevního tlaku, k projevům šoku a srdečnímu selhání. (To je případ vůči sobě nezodpovědných saunujících se, kteří si myslí, že čím déle, tím lépe.)

Místem, které odpovídá na stresové reakce, je tzv. retikulární formace (shluk nervových vláken a čidel), uloženou na spodině mozku (hypotalamu). Laikovi to může připomenout telefonní centrálu. Protože uvedený útvar je v přímém spojení s korou mozkovou (především s centrem pocitů, tedy s tzv. limbickým systémem), s mezimozkem (který působí jako převod k řízení nervových podnětů k aktivitě hladkých svalů, tzv. sympatikus), s hypofýzou (podvěsku mozkového, kde dochází k výdeji hormonů), jakož i s míchou (která ovládá jemné pohyby a napětí svalů) může ovlivňovat funkci všech těchto orgánů ve stresovém ději. Informace z receptorů (periférních i centrálních čidel) se tedy sbíhají v této formaci a na míře jejich intenzity a délce trvání závisí, zda se trvalá bioelektrická aktivita formace udrží na vyrovnaných hodnotách či zda se zvýší.

U opravdového akutního stresu se silnými, až nadměrnými stresory (podněty) výrazně zvyšuje tato bioelektrická aktivita a pak dojde k odpovídajícím reakcím, které pomáhají stres překonat nebo utéci nastalé situaci, pokud to nejsou podněty zcela zničující. Každá další zátěž organizmu by už jen zhoršovala akutní stresový stav organizmu. Proto je vyloučeno myslet si, že saunová lázeň by v akutním stresovém stavu (např. po úrazu apod.) mohla organizmu vůbec nějak pomoci!

(Pokračování – Co vyvolává chronický stres )

MUDr. Antonín Mikolášek
nestor saunování v Česku

7.6.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist