Řekněte sbohem cigaretám

Také jste jedna z těch, které nevydrží jeden jediný den, možná ani dvě hodiny bez cigarety? Neumíte si bez ranní kávičky a cigaretky představit start do nového dne? Brojíte proti zákonům, které omezují vaši neřest, nadáváte na nekuřáky, že vás omezují, z restaurace naštvaně odcházíte po zjištění, že tam nesmíte mít zapáleno?

To, že jste závislá na nikotinu, vám asi připomínat nemusíme, ale co kdybyste zkusila nad svou neřestí zvítězit a zbavit se jí úplně?

Neříkáme, že je to jednoduché, ale pokud opravdu budete chtít, můžete to zvládnout. Jak?
V první řadě si určete datum. Připravte se na ten den a ráno vstaňte plna optimismu. Zamkněte své myšlenky na to, že to nezvládnete, na zámek a místo ranní cigaretky si dopřejte pořádnou snídani. Tím nemáme na mysli, abyste si dala snídani o třech chodech. Naservírujte si hodně ovoce a zeleniny s celozrnným pečivem. V průběhu dne, vždy když vás přepadne chuť na cigaretu, sáhněte po jablku, rajčeti nebo paprice. Pokud nechcete být jako kulička, vyhněte se hlavně v prvních dnech sladkostem.

[[related]]

Náhražky v podobě žvýkaček a náplastí
Ideální jsou žvýkačky a vůbec nevadí, když budou nikotinové. Pokud “odloučení” od nikotinu špatně snášíte (pociťujete větší únavu, bolí vás hlava, jste podrážděná a na každého se utrhujete), neklesejte na mysli. Nemusíte s kouřením skončit ze dne na den. Nejprve zkuste kouření omezit, i když z vlastní zkušenosti vím, že si pak člověk řekne, že když teď namísto dvaceti cigaret kouří jen pět, tak už vlastně ani přestávat nemusí. Jako druhou fázi vezměte na pomoc třeba i nikotinové náplasti. Postupně vám do krve uvolňují nikotin, ale v menších dávkách než cigarety. K dostání jsou pro různé fáze závislosti, jak pro slabé kuřáky, tak pro ty, kteří “vytáhnou” tři krabičky denně. Můžete si dávat novou každý den, nebo zkusit některý den vynechat úplně. Postupně byste se měli zbavit i jí a pomalu, ale jistě i závislosti.

Nepodlehnout a vydržet
I když upřímně řečeno, ještě roky po tom, co přestanete kouřit, se vám může stát, že vás zničehonic přepadne neskutečná chuť na cigaretu. Pak už bude jen a jen na vaší silné vůli, jestli podlehnete, nebo ne. Ale jen pro trošku té inspirace…nikotin je droga, na níž si lze vypěstovat závislost lehce a rychle. Stejně jako se to povedlo už neskutečné více než miliardě lidí na celém světě. Vědci prokázali, že kouření způsobuje trvalé poškození plic, má za následek nejrůznější nemoci od infarktu myokardu až po zhoubnou rakovinu. Na následky kouření ve světě umírá ročně přes tři milióny lidí. V přepočtu to vydá jedno úmrtí na deset sekund. Nic moc čísla, že? Tak ruku na srdce a krabičku do koše.

A co vy? Kouříte? Nebo jste odnaučený kuřák? Jak se vám to podařilo? Pochlubte se svými úspěchy…

Foto zdroj: profimedia.cz

17.4.2013 8:00| autor: Dorotka G.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist