Potvory to mají snazší aneb Mrchy versus hodné holky

Hodné holky se dostanou do nebe, zlobivé, kam chtějí – tvrzení, které pochází od německé autorky knížek pro „zlobivé holky“, téměř zlidovělo i u nás. Pojďme se ale podívat, co je na něm pravdy.

Mrchou se žena nerodí, ale stává
Jestli v životě budeme spíše za hodnou holku, nebo mrchu, záleží na mnoha okolnostech. Jednou z nich je vliv prostředí, ve kterém vyrůstáme. „Doma jsem vždy viděla silnou nadvládu žen, babička i máma měly své protějšky – jak se říká – ochočené. Stačilo, aby se jen podívaly, a děda i táta už kmitali a plnili svým manželkám, co jim na očích viděli,“ tak vzpomíná dnes třicetiletá Hanka. „K tomu, aby dosáhly svého cíle, používaly často i ne zcela férové taktiky,“ pokračuje zamyšleně. „Ano, dnes bych je označila za mrchy,“ dokončuje svoje postřehy z dětství. Pokud i ve vaší rodině panovala podobná atmosféra, máte zřejmě nakročeno k budování stejných vztahů. Rozhodující je potom skutečnost, s jakým partnerem budete žít a zda vám to bude trpět. Lékařka Petra k tomu říká: „Měla jsem tendence chovat se jako mrcha, ale přítel to příliš netoleroval, a dnes musím přiznat, že jsem spíše ta hodná holka. Ale někdy je potřebné se na chvíli mrchou stát, většinou to zabere a získáte, co chcete,“ směje se uvolněně.

Sedávej, panenko v koutě,…
…budeš-li hodná, najdou tě, říkaly ale také naše babičky. Dříve to možná platilo, dnes už tomu tak rozhodně není. „V práci jsem se vždy snažila plnit přidělené úkoly pečlivě, na 150 procent, a tiše jsem čekala, až si toho někdo všimne,“ rekapituluje svoji kariéru dvaačtyřicetiletá Magda. „A pak přišla kolegyně, moje výsledky bez dovolení vzala ze stolu a skvěle je prezentovala. Jak to asi mohlo dopadnout? Povýšení se vždy dočkala ona, já jsem stále jen sekretářka,“ dodává Magda trochu trpce. Máte podobnou zkušenost? Budování kariéry založené na nekalých praktikách ženám někdy skutečně dlouho vychází. Ale nemusí to trvat věčně. „Naučila jsem se v zaměstnání prosazovat své zásluhy na různých projektech, ale vždy čestně. Nejsem potvora, která by se snažila vlichotit šéfovi, ale také nečekám, že si mé práce všimne úplně sám. Být zlobivou holkou občas musím, třeba při jednání s některými klienty, abych předběhla konkurenci. Vždy je to ale v rámci slušných mezí,“ prozrazuje tajemství úspěchu Lenka, která je šestým rokem obchodní zástupkyní.

[[related]]

Zlatá střední cesta
Co se tedy v osobním i pracovním životě vyplatí více? Být mrchou a jít za svým cílem i přes mrtvoly? Nebo se chovat jako hodná holka a čekat, že to okolí ocení? Řešení mezi agresivitou a pasivitou nabízí asertivita. Je to cesta, jak prosadit své názory a získat to, co opravdu chceme, ovšem bez ubližování ostatním nebo dokonce sami sobě, když se situace obrátí proti nám. Lucie, maminka na mateřské dovolené, k tomu říká: „Zvládnutí asertivních technik mi pomohlo i při výchově dětí. Nechtěla jsem být za všech okolností hodná máma, které vše přeroste přes hlavu, ale také je mi cizí tvrdá výchova. Našla jsem způsob, jak být respektována a zároveň respektovat svoji rodinu. Věřím, že si nabyté zkušenosti přenesu i do ostatních oblastí v životě a mezilidských vztahů.“

A jak jste na tom vy? Umíte být mrcha, když je to potřeba, nebo jste pořád za hodnou holku? A zvládáte asertivní jednání?

Foto zdroj: profimedia.cz

15.11.2012 8:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist