Podstoupit botox? 7 věcí, které je nutné o něm vědět

Bohužel nikdo z nás nemládne, a tak možná i ty s hrůzou každé ráno v zrcadle sleduješ přibývající vrásky a přemýšlíš, co dělat, když krémy a séra moc nezabírají. Napadl tě botox, ale máš strach, protože vlastně vůbec nevíš, co od toho očekávat? Zeptali jsme se proto odbornice na slovo vzaté na všechny zásadní věci, které bys měla o botoxu vědět.

botox-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

K jedním z nejčetnějších zákroků estetické medicíny patří aplikace botulotoxinu. Jen v Americe na něj chodí přes 7 miliónů lidí za rok. I u nás patří k nejvíce populárním zákrokům v oblasti anti-agingu. Dříve byla aplikace botulotoxinu považována pouze za marnotratnost bohatých dam, nyní ale patří k nejběžnějším úkonům na poli estetické medicíny. Pokud přemýšlíš o tom, jestli botox podstoupíš, je dobré předem vědět důležitá fakta a pro a proti.

Jak botox působí?

Botulotoxin neboli botulin je přírodní látka, která je ale vyráběná chemicky pod různými názvy jako je Dysport či právě Botox. Působí tak, že vyřadí z činnosti nervové zakončení napojená na konkrétní sval, který svou pohybovou aktivitou utváří záhyby v kůži, tedy vrásku. Sval se následně uvolní a toto uvolnění se na kůži projeví jako vyhlazení vrásky.

V jakém věku je nejlepší začít?

Přesná věková hranice neexistuje, jedná se o individuální věc. Samozřejmě nemá smysl, aby chodili lidé na botox ve dvaceti, ale na druhou stranu začínat s jeho injekcemi například až v padesátí letech může být také zbytečné. Důležité je vrásku podchytit, když se vytvoří při mimice obličeje (např. při mračení čela), a pak zase po narovnání čela zmizí. Pokud je vráska již vidět i mimo mimiku, tak bohužel botolutoxin příliš nepomůže a je nutné pro vyhlazení používat i další zákroky, zejména injekční aplikaci výplní,“ říká MUDr. Petra Moravcová z Perfect Clinic Dermatology.

Zákrok bohužel musíš opakovat

Pokud podstoupíš aplikaci botolutoxinu, měla bys vědět, že se jedná o přechodný efekt, který vydrží 3 až 5 měsíců. Záleží na lokalitě a intenzitě materiálů. Není to tedy navždy, jak si mnozí myslí. Takže když s výsledkem nejsi spokojena, víš, že za pár měsíců účinek zmizí. Na druhou stranu je třeba k udržení výsledku zákrok jednou za čas opakovat a počítat s finančními náklady.

Efekt je vidět až za pár dní

Pokud sis nechala vyhladit obličej, a druhý den máš stále v ošetřené oblasti vrásky, tak ještě, než začneš vytáčet číslo svého dermatologa, počkej dva až tři dny, kdy by měl efekt začít nastupovat. Do týdne je pak výsledek stoprocentní.

Je to trochu nepříjemné

Krása trochu bolí, dalo by se říct. Velké bolesti se ale obávat nemusíš. Jedná se o injekční aplikaci, takže trochu to píchne, ale vše se dá vydržet i bez použití speciálního anestetického krému, který místo znecitliví. Navíc zákrok je prováděn těmi nejtenčími jehlami, takže ve většině případů nebývá po zákroku ani modřinka.

Na co si dát pozor?

Aplikace botulotoxinu není náročná a většina lidí se bezprostředně po zákroku může vrátit ke svým běžným činnostem. „Důležité je pouze osm hodin po aplikaci se nepředklánět a neuléhat, případně spát s podloženými zády, aby se aplikovaná látka v tkáni nepřemístila. Týden doporučujeme vynechat solárium, návštěvu kosmetičky a masáže. A samozřejmě ošetřované plochy neškrábat či jinak nedráždit,“ dodává MUDr.  Moravcová.

Botox proti pocení? Nemusíš se bát

V poslední době je trendem si proti pocení dopomáhat nejen antiperspiranty, ale i aplikací botolutoxinu. „V případě celkového nadměrného pocení je třeba provést vyšetření na některé z možných onemocnění. Může se jednat například o onemocnění štítné žlázy, u nočního pocení je třeba vyloučit onkologické onemocnění. Pokud se však pocení vyskytuje pouze místně, jedná se obvykle o nepříjemný estetický a společenský problém, jehož odstraněním organismus nijak netrpí. Zaprvé si tělo samo dokáže poradit a v případě blokace botolutoxinem jedné oblasti, kde jsou potní žlázy čili podpaží, svede vypocování do zbylých partií těla. Tudíž žádné přirozené cesty v těle „nezamkneme“.  A za druhé se jedná o dávky botolutoxinu v množství, které není pro organismus toxické,“ říká MUDr. Petra Moravcová.

Zkušenosti našich čtenářek:

Petra (35 let): „Já si nechala udělat botox právě kvůli pocení a musím říct, že jsem byla zklamaná, problém mi to vůbec nevyřešilo. Mrzelo mě to, protože kamarádka mi to doporučila a byla s tím maximálně spokojená, takže já hledám další cestu, jak se otravného pocení zbavit.“

Denisa (31 let): „Já chodím na botox pravidelně a jsem nadšená. Drobné mimické vrásky mizí a ani nepozoruju efekt zamrzlé tváře, jaký mívají celebrity, že jsou po botoxu k nepoznání. Takže za mě skvělá věc.“

Týna (39 let): „Já sama mám botox hozený do škatulky věcí, které bych nikdy nechtěla podstoupit. Vím, že člověk nikdy nemá říkat nikdy, ale když vidím svou kamarádku, která na něj chodí, tak mám fakt odstrašující příklad. Vždycky bezprostředně po aplikaci vypadá dobře, ale jak se blíží termín, kdy už bude muset znovu, „spadne“ jí úplně celá tvář a vypadá strašně. Po další dávce se zase vypne a je to dobrý. Ale než tohle, to raději budu mít vrásky.“

Tak co říkáš? Šla bys do toho, nebo se botoxu pořád tak trošku bojíš? Napiš nám do diskuze, zvláště máš-li s ním už nějaké zkušenosti. Těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

17.2.2021 2:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist