Opary? Zbavte se jich jednou provždy

V dobách mé puberty byl ten, kdo měl na puse malý flíček s pastou, téměř hrdinou. Vždyť měl přeci opar, který se přenáší líbáním, takže se tutově musel s někým líbat! Alespoň tak to brali ti, kteří opar nikdy neměli a nevyzkoušeli si, jak moc jsou tyto drobné puchýřky protivné a bolestivé.

Opary se vyskytují zpravidla na rtech nebo u nosu, samostatnou kapitolou jsou opary pásové, nebo ty, které se mohou ve skupince puchýřků objevit i na genitáliích.

My se zaměříme na ty, jež nás trápí v obličeji. Oparu předchází mravenčení, svědění a pálení na postiženém místě. Máte-li s opary zkušenosti, jistě tyto prvotní příznaky znáte velmi dobře. V této fázi je také jediná možnost, jak se oparu ubránit. Po dvou až třech dnech se objeví puchýř, který je naplněný tekutinou a zvětšuje se až do prasknutí. Bez nějakého léčení opar sám zmizí většinou do týdne. Tedy pokud si neustále nestrháváte stroupek, který se na něm tvoří, to potom může opar vaše rty „zdobit“ týdny a navíc vám zůstane nepěkná jizvička.

[[related]]

Opar je virové onemocnění a je vysoce nakažlivé. Proto máte-li opar, měli byste mít vlastní ručník, který nikdo jiný nebude používat,  pijte jen ze své sklenice a svůj příbor důkladně myjte. Přenáší se i výše zmíněným líbáním, takže i tomu se vyhněte, pokud nechcete přenést opar dál. Ti, kteří opar někdy měli, se jej málokdy zbaví natrvalo. V těle je virus uložený a vnější okolnosti jej mohou spustit. Často jde o horečku, nachlazení, nebo také stres a únavu z něj. Některé ženy trpí na opary v době menstruace, někdo tehdy, když drží dietu a tělu chybí dostatečné výživné látky.

Na počínající opar zkuste přiložit vychladlý sáček měsíčkového čaje nebo tampon namočený v černé kávě. Pomoci může také krém z aloe vera nebo meduňky. Podle našich babiček jsou osvědčeným receptem na opar brambory. Ty v sobě obsahují látky, které mají protivirový účinek. Takže jestliže právě máte opar, zařaďte je do svého jídelníčku. Poněkud drastickým, ale většinou funkčním způsobem léčby je pálivá zubní pasta, která opar vysuší, a ten se začne rychleji hojit.

I v lékárně najdete pomoc v podobě nejrůznějších mastí, které by měly zabránit samotnému propuknutí infekce, stejně jako novinky v podobě náplasti, jež opar nejen léčí, ale i přikryje.

A co vy? Máte zkušenost? Jaké jsou vaše recepty na opary a nepříjemnosti s nimi spojené?

Foto: Profimedia.cz
4.3.2013 8:00| autor: Dorotka G.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist