Obecné informace o astmatu

Co je astma
Astma je chronické onemocnění dýchacích cest charakterizované zánětem a následným zúžením průdušek, které omezuje možnost dýchat. Zúžení průdušek způsobuje otok sliznice, zvýšenou produkci hlenu a také stah hladké svaloviny průdušek.

Dá se astma vyléčit
Samotnou dispozici k alergické reakci zatím zcela vyléčit neumíme, neboť jde o celkové přeladění imunitní odpovědi organismu, které není možno v současnosti dostupnou léčbou normalizovat. Dnes již umíme s vysokým stupněm účinnosti a bezpečnosti zánětlivou alergickou reakci v  průduškách tlumit, a to do té míry, že často zcela vymizí. K tomu je ovšem často nutná léčba dlouhodobá, obvykle několikaletá, někdy však i celoživotní. Tato léčba může být po dosažení normalizace zdravotního stavu podávána jen ve zcela minimálních udžovacích dávkách, které organismus nijak nezatěžují.

Jak astma začíná aneb spouštěči
Všechny látky, které vyvolávají stavy dušnosti, označujeme jako spouštěče. Mezi ty nejznámější patří pyly, roztoči, zvířata (zejména kočky a koně), potraviny, léky nebo cigaretový kouř, emocionální stres. Patří sem však i klimatické změny, znečištěné ovzduší nebo některé látky z pracovního prostředí.

Jak se astma projevuje aneb příznaky onemocnění
Astma se projevuje u každého pacienta individuálně. Nejčastějšími příznaky bývají stavy náhlých záchvatů dušnosti spojenými s pískavými či hvízdavými zvuky, kašlem a pocitem tlaku na hrudi. Prvotními příznaky nastupujícího záchvatu mohou být pocit úzkosti, svědění pod bradou či nepříjemný pocit mezi lopatkami.

Jak se astma vyšetřuje aneb stanovení diagnózy
Základním vyšetřením každého pacienta je důkladný rozhovor, ve které se lékař ptá například na příznaky, jejich intenzitu a délku trvání, na situace, které vedou k jejich vzniku. Vyšetření funkce plic spirometrií je rozhodující pro určení závažnosti astmatu. Alergologickým vyšetřením může být potvrzena atopie a alergeny, které způsobují astmatické záchvaty.

Astma pod kontrolou
Cílem léčby je dosáhnout kontrolu astmatu. Astma pod kontrolou je definováno dle Globální iniciativy pro astma jako:

  • výskyt minimálních, v ideálním případě žádných příznaků onemocnění, včetně příznaků nočních,
  • funkce plic je normální nebo se přibližuje k co nejlepším hodnotám,
  • minimální výskyt náhlých obtíží, bez nutnosti akutních návštěv pohotovosti,
  • potřeba podpůrné léčby je minimální nebo žádná, bez vedlejších účinků,
  • aktivní život pacienta je bez omezení, včetně sportu.
    Efektivně zvolenou léčbou a vyvarováním se vlivu známých spouštěčů onemocnění získává pacient nad svým onemocněním kontrolu.Nejčastější otázky a odpovědi

    Mohou astma dostat děti?
    Ano, dnes vidíme plně rozvinuté astma i u dětí v kojeneckém věku. U těchto dětí mají často lékaři strach ze stanovení diagnózy astmatu a tak je nahrazována jinými názvy jako bronchitida nebo spastická bronchitida apod., což bohužel často vede k odkladu nasazení správné protiastmatické léčby. Dítě s poruchami dýchání by vždy mělo být řádně odborně vyšetřeno.

    Má puberta vliv na vymizení astmatu?
    To je bohužel spíše „pověra“. Na pubertu nelze spoléhat. I v dospívání vznikají nové případy astmatu . Dospívající často vynechávají léčbu a pak se astma naopak zhoršuje.

    Je možné s astmatem normálně sportovat?
    Dobře léčený astmatik může vykonávat prakticky jakoukoli tělesnou zátěž, tedy i sport. Astmatiky můžeme najít i mezi slavnými olympijskými vítězi.

    Jak mám léčit své astma v průběhu těhotenství?
    Pro plod i matku je nejpodstatnější, aby astma bylo po celou dobu těhotenství dokonale pod kontrolou. Zhoršení stavu spojené s dechovými obtížemi matky je pro plod vždy větším ohrožením než léčba. Léky, kterými dnes astma léčíme, je možno užívat po celou dobu těhotenství, aniž by pro dítě znamenaly nebezpečí. Astmatičky musí být v době těhotenství pod zvýšeným dohledem svého lékaře. O astmatu a aktuálním stavu je průběžně informován i ošetřující gynekolog.

    Mohu svému astmatickému dítěti pořídit domácí zvíře?
    Alergie na zvířata je jednou z velmi častých příčin vzniku astmatu u dětí i dospělých. Nejagresivnější alergeny produkuje kočka, ale jsou známé alergie i na další zvířata (pes, králík, morče, křeček apod.). Proto radíme zvířata do domácnosti alergiků a astmatiků nepořizovat. Omylem jsou názory, že je rozdíl mezi zvířaty s dlouhou a krátkou srstí. Zvířata totiž vylučují alergeny především svými tělními produkty (moč, sliny, maz, pot). O agresivitě některých svědčí i údaje, že zhoršení astmatu může dítěti způsobit i alergen kočky, který na svých šatech přinesou spolužáci do školní třídy.

    Je možné na astma zemřít?
    Úmrtí na astma je se zřetelem k počtu astmatiků relativně vzácné, nicméně i nyní ještě lidé na astmatické záchvaty umírají. Na astma umírají především ti, jejichž astma není pod dobrou kontrolou a mají opakované závažnější astmatické obtíže. Obvykle lze při rozboru těchto případů zjistit nedostatečnou nebo nesprávnou dlouhodobou preventivní léčbu a hlavně podcenění akutního zhoršení stavu. Většině úmrtí na astma by zřejmě bylo možno zabránit včas zahájenou správnou léčbou. Každý nemocný by měl mít řádný plán pro případ akutního zhoršení choroby, který mu umožní zareagovat na vznikající obtíže dříve, než dojde ke vzniku skutečného záchvatu.

    Může mé astma zhoršit pobyt v zakouřeném prostředí?
    Kouření je jedním z nejzávažnějších faktorů zhoršujících průběh onemocnění. Pro astmatika by aktivní kouření mělo být zcela samozřejmě tabu, pasivní, při pobytu v zakouřeném prostředí, je přinejmenším stejně závažné. Je tedy nutné, aby se astmatik pobytu v takovém prostředí co nejvíce vyhýbal. Kouř nejen přímo poškozuje sliznici průdušek a podporuje tak rozvoj zánětlivých změn, ale na některé složky tabákového kouře vzniká i přímá alergizace. Alarmující je skutečnost, že 29% mladých astmatiků kouří a v polovině domácností astmatiků jsou kuřáci.

    Mohu s astmatem o dovolené cestovat?
    Vliv změny prostředí na průběh průduškového astmatu je velmi individuální a lze jen těžko formulovat obecná doporučení. Platí, že s nekompenzovaným astmatem je každé cestování spíše nadbytečným rizikem. Při dobré kontrole nemoci by astma nemělo být pro cestování překážkou. V každém případě je nutno dobře uvážit plán cesty, eventuální rizika, přizpůsobit plán danému stavu a mít v rezervě i možné alternativy pro případ, že se v určitém prostředí nebo při určité činnosti objeví obtíže. Při dovolené bývá obvykle i vyšší tělesná zátěž, mnohdy odlišná od té, kterou míváme během zbytku roku. Plánujeme-li vyšší tělesnou zátěž, je někdy vhodné po konzultaci s lékařem zvýšit přechodně dávky preventivních léků. Na dovolenou si musíme s sebou vždy vzít dostatek předepsaných preventivních i pohotovostních léků, obvykle v množství odpovídajícím plánované době dovolené plus rezervu minimálně na několik dalších dní. Cestujeme-li letadlem, nesmíme zapomenout vzít léky s sebou do příručního zavazadla na palubu, ať už pro případ akutních obtíží během letu, nebo pro případ eventuální ztráty zavazadel. Pro delší cesty do zahraničí je vhodné mít s sebou i zprávu v angličtině se stručným popisem léčby a stavu pro případ nutnosti nemocničního ošetření. V každém případě je pro cesty do zahraničí vhodné pojištění léčebných výloh. Před uzavřením pojistky zkontrolujte, zda je astma pojistkou kryto. Některé typy pojistek totiž náklady na léčbu akutního zhoršení již známých chronických nemocí nehradí.

    Zdroj: www.cipa.cz a www.dychat.cz.

    Pro další informace kontaktujte:
    GCI Praha, Michaela Hrudková, tel.: 02/66 79 82 70,
    e-mail: michaela.hrudkova@gci.cz

9.5.2002 9:19| autor: JK

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist