Nástrahy dovolené u moře a jak je řešit

Chorvatsko, Itálie, Řecko, Španělsko – nejoblíbenější destinace českých turistů. Opatrnost a obezřetnost se i v těchto evropských dovolenkových cílech vyplatí a s dětmi dvojnásob. Vybíráme typické i méně typické nástrahy, které vás mohou potkat.

Pozor na mořské ježky!
Prevencí proti šlápnutí na mořského ježka (specifické v Chorvatsku) jsou kvalitní gumové botičky do vody. Pokud se tvrdé, ostré ježčí bodliny do nohy zabodnou, jde o velmi bolestivé poranění, některé druhy těchto mořských živočichů jsou navíc jedovaté.

První pomoc:
Co nejrychleji ponořte nohu do co nejteplejší vody, kterou v poměru 1 : 1 naředíte octem. Pinzetou pak opatrně ostny odstraňte a postižená místa vydezinfikujte, případně vyhledejte lékařskou pomoc.

Au, žahla mě medúza
Pokud se dostanete do křížku s medúzou, na vašem těle to zanechá bolestivé poranění v podobě svědícího a pálícího začervenání doprovázeného otoky, které se může objevit bezprostředně po útoku medúzy, nebo také jako tzv. pozdní reakce. Jestliže na kůži ulpí i žahadla, je nutné neprodleně odstranit. Rozvinout se u napadaného mohou bolesti hlavy, zvracení i anafylaktický šok – v takovém případě okamžitě vyhledejte lékaře. Pokožka pak může být začervenalá až sedm dní, v žádném případě se nedoporučuje vystavovat se po požahání medúzou slunci!

První pomoc:
Při drobném požahání postižené místo opláchněte vodou z kohoutku a chlaďte ledem zabaleným do látky. Na internetu najdete také informace, že při požahání medúzou se doporučuje potřít poraněné místo čerstvým rajským jablkem či rajčatovým protlakem nebo olivovým olejem s kapkou citronu. Z běžně dostupných prostředků je namístě použít Fenistil gel a celkově léky proti alergii. V lékárně před odjezdem na dovolenou seženete i speciální přípravky určené k ošetření po žahnutí medúzou.

S tématem souvisí: Děti a slunění aneb Aby léto nebolelo

Spáleniny zkazí dovolenou
Nedostatečně, nebo dokonce vůbec chráněná pokožka vám po slunění způsobí perné chvilky. Kromě bolesti a zarudnutí i otoků se vám mohou na postižených místech udělat bolestivé puchýřky, v horším případě se přidají i bolesti hlavy, horečka, případně celková nevolnost.

První pomoc:
Spálenou kůži je třeba chladit studenými obklady a sprchovat studenou (ne ledovou) vodou. V lékárničce pro tyto případy mějte nejlépe panthenol či jiný přípravek (například gel z aloe vera) a v následujících pěti dnech se slunečním paprskům zcela vyhněte.

Chraňte oči!
Tato nepříjemná komplikace spojená se slzením očí se vyskytuje zejména jako následek pobytu na prudkém slunci, podráždění slanou mořskou vodou či chlorem z bazénu, bez viny není ani opalovací krém a přímořský vítr. Proto ani u malých dětí nezapomínejte na ochranu očí vhodnými slunečními brýlemi.

První pomoc:
Přikládejte na oči chladivé obklady, případný zánět zklidní oční kapky – nezapomeňte je přibalit do své přímořské lékárničky!
[[related]]
Žádné experimentování s jídlem
Nechcete-li riskovat, že vy nebo vaše děti strávíte kus dovolené na toaletě, nechte si zajít chuť na nové druhy pokrmů, zejména na exotických místech, kde je riziko otravy jídlem mnohem vyšší.
Tady snad nejvíce platí prevence: Nepijte jinou než balenou vodu z originálních lahví, dopřávejte si jen jídlo vařené a pečené, ovoce a zeleninu pouze oloupané. Vyvarujte se zmrzliny, nepřevařeného mléka, syrových plodů moře či syrového a grilovaného masa. Pozor si dejte také na led v nápojích, ostatně ve velkých vedrech se nedoporučuje pít nápoje příliš vychlazené – mohou být také příčinou průjmů.

První pomoc:
Nezapomeňte si s sebou na dovolenou vzít potřebné léky, při problémech nasaďte vhodná dietní opatření, doplňujte tekutiny. Pokud domácí léčba do 72 hodin nezabere, vyhledejte lékaře.

Připraveno ve spolupráci s Babyweb.cz

4.7.2012 12:00| autor: Zuzana Ježková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist