Karcinom děložního čípku souvisí s virem HPV

Také se vám nechce chodit na pravidelné gynekologické prohlídky Komu by se také chtělo Bohužel se může lehce může stát, že až se konečně odhodláte, bude už třeba pozdě. Na druhém místě, hned za rakovinou prsu, se totiž v četnosti onemocnění nachází další strašák – karcinom neboli lidověji řečeno rakovina děložního čípku. Nebolestivé vyšetření – cytologický screening – vede ke snížení počtu úmrtí, jelikož s jeho pomocí je možné zjistit jak časné onemocnění, tak i přednádorové stavy. Chce to však jediné – přijít včas.

Včasný záchyt onemocnění může rozhodnout o životě a smrti

Karcinom je možné léčit, avšak pro pacientku je šetrnější onemocnění zachytit ve velmi časném stádiu. Tehdy často stačí jednoduchý zákrok spojený s několikadenní pobytem v nemocnici.

K rizikovým faktorům, které mohou přispět k rozvoji rakoviny děložního čípku nepatří pouze dědičné zatížení, ale například i zahájení pohlavního života ve velmi nízkém věku, vyšší počet sexuálních partnerů, vícečetné porody nebo kouření.

U 97 procent zhoubných nádorů děložního čípku byla zjištěna infekce virem HPV (human papillomavirus), který se přenáší pohlavním stykem. Většina žen samozřejmě v běžném životě neví, že se jím nakazila. HPV se stanovuje ve sporných případech, aby mohlo být lépe vyhodnoceno hrozící riziko vzniku nádoru, případně další léčebný postup.

HPV infekce není příčinou bujení, ale jeho spouštěčem

Ne všechny typy viru jsou však stejně rizikové, stejně tak jako ne každá žena, která byla infikována virem HPV, musí onemocnět rakovinou děložního čípku. Virus totiž není bezprostřední příčinou nemoci. Funguje však jako její spouštěč, přičemž záleží na míře obranyschopnosti každého jednotlivce. U některých žen dokonce může v průběhu času infekce HPV samovolně vymizet.

V poslední době se hovoří o vakcině, která by měla infekci HPV a potažmo i rakovinu děložního čípku vymýtit, a o její aplikaci mladým dívkám. O plošném očkování však zatím nebylo rozhodnuto, jelikož by se jednalo o poměrně vysokou finanční zátěž. Ale to je však podle některých odborníků léčba rakoviny děložního čípku také. V současné době testovaná očkovací látka by měla za úkol vyvolat tvorbu neutralizujících protilátek v organismu.

(foto: internet)

20.9.2006 12:00| autor: Lenka Mašová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist