Jednoduchá operace může změnit život ženy

Inkontinence. Ortel, se kterým se setkávají stále mladší ženy. Chybou je, že si často myslí, že se s tímto problémem nedá nic dělat. Tedy nic, kromě používání inkontinenčních vložek. Cítí se jistým způsobem omezované a hlediska psychiky problém většinou vidí jako ztrátu sebekontroly způsobenou stárnutím a opotřebením organismu. Slova – maminka to měla k stáru také a nic nenadělala – jsou často dokladem, jak ženy samovolný únik moči vnímají.
Jak může vyřešit miniinvazní metoda tzv. stresovou inkontinenci

Závěsná operace vyřadí vložky

K inkontinenci dochází vlivem povolení závěsného aparátu dna pánevního, dělohy a nárůstu tlaku na močový měchýř. Souviset to může nejenom s prodělanými porody, ale i hormonálními změnami. K úniku moči dochází zejména při zátěžových aktivitách jako je kašel, smích nebo chůze ze schodů. Se zhoršováním zdravotního stavu je žena nucena používat stále se zvyšující množství zdravotních pomůcek, což jednak negativně ovlivňuje kvalitu jejího života a také se to časem značně prodraží. Při tom existuje relativně jednoduché řešení – miniinvazivní metoda takzvané závěsné operace. Je vhodná pro ženy, které trpí takzvanou stresovou inkontinencí a výsledný efekt mívá vysoké procento úspěšnosti. Žena se svého problému zbaví úplně či nejedná-li se o klasickou stresovou inkontinenci dojde k výraznému snížení používaných vložek.

Páska zamezí tlaku na močový měchýř

Závěsná operace představuje zavedení speciální pásky, která omezí únik moči. Páska je vyrobená z polypropylenu, není vstřebatelná a postupem času se z ní v těle ženy vytvoří vazivový pruh. Pro organismus pacientky nepředstavuje žádnou zátěž. Jednoduchá operace trvá zhruba dvacet minut a zákrok se provádí buď v celkové anestezii či anestezii svodné, kdy je žena znecitlivěna v místě operace od pasu dolů. Už za několik hodin, maximálně druhý den po zákroku si může vyzkoušet zátěžové situace, které jí dříve činily problémy,
a posoudit tak výsledek zákroku.
V nemocnici si obvykle pobude dva dny, třetí může být propuštěna do domácího ošetřování. Následná rekonvalescence je otázkou několika týdnů.

Operace může vyřešit více problémů naráz

Věda však rychle chvátá vpřed a lékaři jsou už zase o krok dál. Pokud žena kromě inkontinence trpí navíc ještě dalšími zdravotními potížemi v oblasti malé pánve jako je například výhřez dělohy či střeva, je možné je pomocí použitých speciálních pásek vyřešit komplexně. To pro pacientky znamená velkou výhodu, protože jejich zdravotní stav je možné navrátit do normálu během jednoho operačního zákroku.

Žena, která se k podobnému lékařskému výkonu odhodlá, by se nejdříve měla při návštěvě urologa informovat, ve kterých zařízeních tyto operace provádějí. Od věci není ani zjištění všech dostupných údajů v příslušných nemocničních odděleních. Teprve pak je na řadě rozhodnutí, kde lékařský zákrok podstoupit.

11.10.2006 12:00| autor: Lenka Mašová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist