Jak to vidí chlap: Mám mu dát ještě šanci?

Někdy si s námi život tak zvláštně zahrává. Nechá nás, ať se bláznivě zamilujeme, otěhotníme a pak se rozhodne udělit nám lekci v podobě odchodu partnera k jiné. Jenže po nějaké době se chce dotyčný vrátit a my přemýšlíme, jestli mu věřit a dát mu znovu šanci. Navíc je tam ještě ten prcek… Stejný problém řeší čtenářka Michaela a ptá se našeho chlapa, Tomáše Erbena, na názor.

jak-to-vidi-chlap-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Dotaz čtenářky Michaely:

Ahojky,

chtěla bych znát názor chlapa. Před rokem se se mnou rozešel přítel kvůli jiné. V tu dobu jsem byla těhotná a máme spolu 4měsíčního chlapečka. Celý rok se o nás nezajímal, až teď, když se s ní rozešel. Říká, jak toho lituje, že s ní byl, že až teď poznal, jaká je. Najednou se začal o nás starat. Všude nás bere s sebou, jezdíme na výlety a je mi s ním moc dobře a začínám k němu opět něco cítit. Chce, abychom se k němu nastěhovali, že se chce o nás starat a mít nás po ruce. Brala bych ho zpátky i přesto všechno, co mi udělal, nikdy jsem ho nepřestala mít ráda a teď, když mám dítě a vidím, jak se o nás stará, tak je to ještě těžší. Měla bych mu říct, co k němu cítím a že s ním chci být a mít vytouženou rodinu, nebo raději si to nechat pro sebe? Co tím sleduje, že je pořád s námi? Když s námi není, tak volá a píše. Jde mu jen o syna, nebo i o mě?

Děkuji za názor a hezký den ☺️

Michaela

Odpovídá Tomáš Erben:

Milá Michaelo,

takové téma je pro mě poměrně dost citlivé, tak je možné, že se neubráním svému subjektivnímu citovému zabarvení. Když vztah zahrnuje i zodpovědnost za děti, je to vyšší dívčí. Člověk tak mnohem víc odkryje svůj charakter, než když se chová sobecky jen vůči partnerovi. Mezi dvěma dospělými je to vzájemné, ale dětem nezbývá než přijmout, co pro ně připravíme.

Nedivil bych se, že tě bude mučit otázka: „Šel za námi proto, že se s ní rozešel, anebo proto, že jsme mu chyběli?“. Respektive, ono to tak velký dilema nebude, když ti to zodpovídá větou, že „poznal, jaká je“. Co ale kdyby to nepoznal anebo prostě ona blbá nebyla? Vy utřete nos. Vy, tedy nejen ty, ale oba spolu se synem byste dál pokračovali na chvostu jeho priorit.

Je to stejně tak jeho potomek jako tvůj. Jasně, tys ho nosila pod srdcem, citově mají ženy k dítěti, zvlášť ještě nenarozenému, jistě blíž než my chlapi. Ale nejsme v pravěku, abychom se řídili pouze nějakými vrozenými instinkty. Tady ta má subjektivita – kdybych já měl těhotnou bývalou partnerku a našel si nějakou jinou, prostě mi nikdo nezabrání se zajímat o zdraví, bezpečí a nějaké zajištění té mé původní rodiny.

Jasně, každý to máme poskládané jinak. Chci tím říct, že v případě tvého partnera je jasné, že hlavním motivem je jeho vlastní dobro. Celkem bezohledně. A tobě tak nezbývá než doufat, že si vás oba oblíbí natolik, že o vás prostě odteď už bude stát. Když stát přestane, zas o něj přijdete.

Naději vidím v tom, rozhodně ne nereálnou, že se v něm teď životem s vámi probudilo něco nového. Nějaký rozměr citu, vztahu, doteď nepoznaný. Můžu mít sice pochybnosti o jeho charakteru, ale rodina má sílu přetvořit cokoliv dosavadního. A podle toho, co píšeš, ho tohle požehnání potkat mohlo.

Přečti si také:

Jestli mu jde jen o syna, nebo i o tebe, přeci musíš cítit sama, na to se neptej mě. Chápu, že jsi zraněná a bojíš se čemukoliv uvěřit, on má tenhle obranný mechanismus svůj význam. Nicméně tu zodpovědnost za své rozhodnutí si poneseš stejně ve finále sama. Buď se do toho pustíš polovičatě, což tě trochu uchrání před případným fiaskem. Na druhou stranu tě to nenaplní tolik, jako když se vztahu opět oddáš naplno. A tam už víš, co tě může potkat. Dobrá zpráva je ta, že i to se dá přežít, jak už sis odzkoušela.

Uřímně, řekl bych, že ses už rozhodla. Což je dobře, nenech se ovlivnit psaním cizího člověka. Jasně, zapoj do toho otevřenou komunikaci, tím nic neztratíš. Vyjev mu, jak to máš, protože třeba jen tak si uvědomí, že je součástí něčeho podstatného. Být tebou, uvolňoval bych se do toho postupně. Nevím, jak dlouho jste spolu a jak dlouho teď seká tu dobrotu. Jedině uplynulý čas ti bude zárukou toho, že to rozhodnutí bylo správné.

Taky řešíš svůj vztah s ohledem na celou rodinu? Není to jednoduché, když člověk nerozhoduje jen sám za sebe, že? Co se stane, když ten krok uděláš? Co ostatní? Jak dál bude vypadat tvůj život? Jestli potřebuješ sama něco nutně probrat, ozvi se mi na info@tomaserben.cz nebo tel. 730 803 353.

text: autorský článek Tomáše Erben, vztahový kouč, foto: shutterstock

9.11.2022 2:00| autor: Tomáš Erben

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist