Jak se dorozumět s muži? Máme pro vás super návod.

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše, zní známé tvrzení, na němž je postavena série populárních knih o partnerských vztazích. Je tedy vůbec možné se dorozumět? Určitě ano, ale obzvláště ženy by měly mít na paměti určitá pravidla. Jaká? Zjistili jsme pro vás!

Jako první si musíme uvědomit snad nejdůležitější věc – důvody i potřeba komunikace se u obou pohlaví diametrálně odlišují. Zatímco ženy používají komunikaci k udržování vztahů a péči o ně, muži komunikují zejména za účelem sdělování si faktů a řešení problémů. Je to tak dáno již od dob, kdy jsme žili v jeskyních a snahy o změnu jsou pravděpodobně ještě nějakou dobu marné. Jednodušší je se s tím smířit a přizpůsobit se. Pokud tedy za mužem půjdete s potřebou promluvit si, bude logicky očekávat, že od něj chcete pomoc s nějakou záležitostí, zatímco vy si třeba chcete jen popovídat. Řekněte to tedy na rovinu, předejdete v mnoha případech nedorozumění, které by pravděpodobně následovalo.

článek

Pět pravidel úspěšné komunikace

Chcete, aby vás muži poslouchali? Naučte se dodržovat následujících pět pravidel:

  • Neptejte se na to, co nechcete slyšet. Nepatří sem zdaleka jen otázky typu: „Jsem v těch šatech tlustá?“ ale také záležitosti, ve kterých jste už předem rozhodnuté. Například, jakou kabelku si vzít na večírek, zda máte jet za svou hašteřivou matkou, či zda si máte dát obarvit vlasy na blond…  Většinou čekáte stejně jen na schválení vlastního názoru, a pokud se tak nestane, cítíte se podrážděně a k hádce není daleko.
  • Muže nikdy nepřerušujte. Chce-li si s vámi povídat, očekává komunikaci střídavou. To znamená, že chvíli mluví a chvíli poslouchá. Neskákejte mu proto do řeči, jen ztratí trpělivost a z rozhovoru nebudete mít nakonec nic ani vy ani on.
  • Mluvte přímo. Známá, ale přesto stále opomíjená rada. Nenaznačujte, nemluvte v narážkách, ale ani v podmiňovacím tónu. Jeden příklad za všechny – místo: „Mohl bys vynést koš?“ řekněte: „Vyneseš koš?“ Zdá se vám to malicherné? Kdepak! Zatímco v prvním případě muž odpoví, mohl, ale neudělá to, v druhé situaci musí říci ano, či ne a také se podle toho zařídit.
  • Plánovaný rozhovor předem oznamte. I když to může znít zvláštně, váš protějšek uvítá následující formulaci: „Dnes večer v sedm hodin si chci promluvit o stavebním spoření, bude to trvat cca 30 minut a chci vybrat nejvhodnější nabídku.“ Můžete si být jista, že vše proběhne ke spokojenosti vás obou.
  • Nenuťte ho mluvit. Když nemá náladu a nechce, nemá to prostě cenu. Nátlakem, výčitkami a hrozbami ničeho nedocílíte. Je jasné, že občas nás nekomunikativní muži pěkně štvou, ale je lepší raději zvednout telefon a zavolat kamarádce. Větu: „Ty se mnou vůbec nemluvíš,“ vám stejně žádný muž nepotvrdí. On s vámi většinou totiž mluví, ale má daleko menší potřebu komunikace než vy. Pokud to tedy nehraničí s tím, že už ani pomalu neznáte jeho hlas, nechte ho být. Je to rozumnější a uvidíte, že až zase vyleze ze své „jeskyně“, bude lépe.

Jak jste na tom vy? Máte nějakou zaručenou radu, jak se s muži dorozumět? 

Foto zdroj: profimedia.cz

7.6.2013 8:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist