Homosexualita je v přírodě běžná

Pokud budeme hledat odpověď na otázku, zda je homosexualita přirozená, pak by pomoci mohla samotná příroda. Ze všech živočišných druhů totiž znají zoologové minimálně patnáct set, které stejně jako člověk sex se stejným pohlavím provozují.

Homofobie, tedy odpor k jedincům provozujícím homosexuální sex, je však v celé přírodě výlučnou vlastností člověka.

V zoologické zahradě newyorského Centrálního parku měli dva tučňáky Roye a Sila, kteří dokonce vychovávali mláďata. Samcům vajíčko podstrčili chovatelé, ale párek tučňáků gayů spokojeně žil, vylíhl a vychoval mláďata. O dvojici ptáků dokonce v USA vznikla knížka, která ve stejné zemi patří na listinu nejkontroverznějších publikací pro děti.

Zoolog Peter Böckman z Univerzity v Oslu tvrdí, že sex mezi jedinci stejného pohlaví je popsán asi u patnácti set živočišných druhů, včetně medvědů, goril, plameňáků, sov, lososů a dalších.

Pokud je ale homosexualita v živočišné říši přirozená, není jasné, proč ji evoluce z genetického pole nevyřadila, když nevede k reprodukci. Zřejmě proto, že sex může sloužit také k prostému potěšení.

„Ne každý sexuální styk má reprodukční funkci,“ vysvětluje bioložka Janet Mannová z Univerzity v Georgetownu, jež sledovala život delfínů, u nichž je homosexualita velmi běžná.

„Platí to u lidí i nelidí. Mohl by to být způsob, jak posilovat s ostatními pouta. Nebo by to mohlo být cvičení pro heterosexuální sex. Mláďata delfínů skákavých se často spojují. Mohou z toho mít prospěch v pozdějším věku,“ vysvětluje Mannová.

Podle Marlene Zukové z Kalifornské univerzity by mohli mít homosexuální jedinci velký význam pro skupinu svých příbuzných tím, že ačkoli neprodukují vlastní mláďata, mohou se starat o mláďata a tedy genetickou výbavu druhých.

Jediné, co je výlučně typické pro člověka, je homofobie. „Je to velmi zajímavá otázka. Existuje řada různých teorií, proč v tom lidé spatřují hrozbu. Někteří si myslí, že to narušuje pouta mezi muži, jako když nehrajete za správný tým. Vtipné na tom je, že mnozí lidé tvrdí, že je homosexualita nepřirozená, že se ostatní tvorové v přírodě homosexuálního chování nedopouštějí, ale to není pravda. Potom by totiž museli říkat, že je to základní a zvířecí chování,“ tvrdí Mannová.

20.5.2008 12:00| autor: Famous

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist