Hemoroidy se nikdo nechlubí

Hemoroidy (postupně se ustálila a používá se i zkomolenina "hemeroidy") jsou nepěkným a značně nepohodlným problémem.

A rozhodně to není věc, kterou bychom se chlubili na potkání každému.
Snad radši stokrát kamarádce přiznáte, že se při svých červených dnech kroutíte bolestí a bojujete s vražednou náladou, ale o tomto problému raději pomlčíte.

Ovšem pozor, dle statistik hemoroidy za život potkají až 80% populace, a tak riziko, že potkají zrovna vás je opravdu vysoké. U poloviny postižených však nepůsobí žádné velké obtíže, takže se může stát, že o nich v podstatě nevíte.

A jak to poznáme?

Objevíme krvácení při vyprazdňování, svědění, bolesti a zduření v oblasti konečníku, pocit plnosti, pocit nedokonalého vyprázdnění. O něco málo později můžete nahmatat typickou bouličku, která je vlastně zmiňovaným hemoroidem.

A co jsou to vlastně hemoroidy?

Jsou to zvětšené křečové žíly ve vchodu do konečníku nebo přímo v konečníku. Dělíme je na vnitřní, které jsou ve vzdálenosti 3-4 cm od konečníku a projevují se nejčastěji krvácením, produkcí hlenu a případným neustálým drážděním a jejich natékání je donutí vystoupit z konečníku.
Vnější hemeroidy se vyskytují kolem konečníku a mají charakteristický vzhled malých modrých hrudek na žilním systému. Bývají hodně bolestivé, ale dobrou zprávou je, že někdy mohou zmizet samy od sebe či po konzervativní léčbě jako jsou čípky a masti.

Co s tím?

Úlevu přináší sedací koupele z dubové kůry, gel z dubové kůry, který aplikujeme na hemoroid, pokud je uvnitř konečníku, tak až dovnitř, stejně tak postupujeme i s čípky. Úlevu přináší jejich zatlačení zpět, což vždy děláme čistýma rukama.

U déletrvajících obtíží či u vážnějších případů pak dokonale pomáhá chirurgické řešení, které se provádí ambulantně, existuje více možností a lékař vždy rozhodne o tom nejvhodnějším právě pro vás.

Když se neléčí…
Může dojít až tomu, že hemoroidy jsou již trvale vystoupeny z konečníku, nelze je zasunout nazpět, bolí, natékají, mohou se snadno zanítit, je těžké udržovat anální hygienu, protože konečník je vlastně trvale otevřen a pacient samozřejmě při sezení cítí velmi nepříjemné pocity.

Příčin vzniku může být mnoho. Námaha a napínání při pohybech tlustého střeva, nadváha a také těhotenství, mnoho těhotných žen poprvé v životě zakusí strasti hemoroidů, často se po šestinedělí příznaky ztrácí. Ke vzniku hemoroidů přispívá i nedostatek vlákniny ve stravě, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání a u starších lidí hraje roli i věk, kdy žíly již ztrácejí potřebnou pružnost.

16.1.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist