Další hádka s příbuznými? Jak předcházet sporům v rodině

Nejvíce se hádáme s našimi nejbližšími, a tak není divu, že to v rámci rodiny někdy pořádně vře. Ať jde o rodinné oslavy, společné dovolené nebo třeba jen běžné rodinné večery, někdy se občas chvíle s rodinou změní v pořádné peklo. A přitom jde často o maličkosti, které nestojí za to, abys nemluvila se zbytkem příbuzenstva.

hadkyv-rodine-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Tvůj bratr se pohádá s tvým mužem, ty se zase pohádáš se svou matkou a korunu tomu dá tvoje ratolest, která pro jistotu urazí a naštve všechny. Poradíme ti, jak předejít hádkám a užít si rodinné chvíle v klidu a pohodě.

Ať si každý dělá, co chce

Jste sice jedna krev, ale to neznamená, že tvoje sestra bude na chlup stejná jako ty. Respektuj její postoje a rozhodnutí. Zatímco ty jsi rozhodnutá studovat, cestovat, poznávat svět a rozjíždět kariéru, jí stačí se vdát a porodit tři děti. V práci chce mít hlavně klid a čistou hlavu a většinu svého času věnuje domácnosti. Tak jí to neber. Netlač ji do toho, aby s tebou letos v létě jela na Kypr, když touží po klidu na chalupě se svými dětmi.

Jídlo je jen jídlo

Hodně rodinných sporů se týká jídla. Je to vlastně logické, protože na rodinných sešlostech se především stoluje. A v dnešní době je opravdu těžké se zavděčit všem. Zatímco tvoje stará babička vaří výhradně na sádle, bílá mouka je pro ni základ a nechápe, co máš proti jejím zahuštěným a smetanovým omáčkám, tak tvoje dospívající děti vyžadují bezlepkovou stravu založenou na zelenině. Tak za prvé nemá cenu se o tom jakkoli dohadovat. Někdo zkrátka v rámci hubnutí nejí přílohy a dopřává si jen maso, jiný by maso nevzal do pusy a cpe se jen bramborami a rýží. Kde je pravda, se nedá tak jednoznačně určit, proto buď tolerantní, nikoho nepřesvědčuj o svém stravování a pamatuj, že jídlo přeci není tak důležité jako společně strávené chvíle. A věděla jsi, že podle jednoho vědeckého výzkumu je zdravé právě to, o čem jsme přesvědčeni, že je zdravé? To by vysvětlovalo, proč se devadesátiletá babička cítí tak skvěle, když říká, že na jejich knedlících a tlustém mase není nic špatného.

Neprovokuj

Má se sjet celá rodina, a to tedy znamená, že ty se už děsíš toho, jak přijedou z celé republiky všechny tetičky a babičky a budou ti dávat kázání? Tak jim nedávej příležitost a o některých věcech pomlč. Nemusíš své tetování na lýtku všem vystavovat na očích, když víš, že se pak strhne lavina kritiky. Vyhledávej jen ta témata, která nerozvíří zlou krev. Jestli víš, že je tvoje babička zarytá komunistka, tak tu už nezměníš a asi nemá cenu se znovu pouštět do divoké diskuze ohledně politiky. Co se jí spíše zeptat na mládí a co měla jako malá ráda? Poznáš ji určitě více, než když budete po sobě prskat jed.

Stanov si a dodržuj pravidla

Tolerance v rodině musí být, ale to neznamená, že si každý bude dělat úplně jen to, co chce. Nějaká pravidla, která budou platit pro všechny, musí být. Nemělo by jich být moc, ale za to by se měla říct dopředu. Věci, na kterých ti opravdu záleží, musíš prostě říct. Nemůžeš očekávat, že druzí to vidí stejně. Jestli například chceš, aby tvé děti po sobě uklízely, stanov sobotní ráno pro velký úklid a přes to nejede vlak. Ráda bys taky někdy vypnula a šla si zacvičit jógu nebo s kámoškou na skleničku? Tak si urči jeden den, kdy všichni ostatní budou respektovat to, že ten večer nebudou mít od tebe navyklý servis.

Plánuj

S tím souvisí i to, že by se mělo vše dopředu naplánovat. Možná jsi horká hlava a ráda děláš věci spontánně, ale pokud jde o rodinné záležitosti, tak se raději drž striktně toho, co jste si dopředu řekli. A to zejména co se týče různých oslav a dovolených. Chce to sice trochu strategického myšlení, ale vyplatí se. Plánovat na poslední chvíli oslavu tvých čtyřicátin není moc moudré. Je pak nasnadě, že se část příbuzenstva urazí, protože už měla jiné plány. Dopředu si naplánuj i prázdniny. Dopředu se zeptej, kdy by si babičky chtěly vzít k sobě tvé děti a kdy ty a tvůj muž dostanete v práci dovolenou.

Dej pozor na to, jak věci oznamuješ

Rozhodla ses dát v práci výpověď, vdát se po měsíční známosti, rozvést se, odjet na opačný konec světa nebo prodat byt ve městě a přestěhovat se někam na samotu? Tak je nám jasné, že se obáváš toho, jak svoje rozhodnutí oznámíš zbytku rodiny. A právě v takových chvílích býváme hodně útoční, protože se bojíme, že ostatní budou proti. Stavíme se do hádavé pozice a očekáváme od ostatních, že nebudou mít pochopení. Co takhle změnit strategii? Nejdříve jim vysvětlit svoje důvody, v klidu a bez zvyšování hlasu, a pak se zeptat na jejich názor. Klidně můžeš říct, že si svoje rozhodnutí ještě promyslíš a popřemýšlíš i o jejich návrhu. Za několik dní se to i jim proleží v hlavě a nebudou tolik proti, i když jim řekneš, že ses nakonec rozhodla pro svůj nápad.

Zkušenosti čtenářek:

Tereza (39 let): „Já se nejvíce hádám se svou mámou, a to ohledně výchovy mého syna. Nedokáže pochopit, že mám svoje metody, dávám mu větší volnost a nepožaduji po něm nesmyslné úkoly. Na druhou stranu mu nedávám tolik sladkého, což moje máma nechápe a dost často mu podstrčí nějakou čokoládu,“ zoufá si Tereza.

Ilona (46 let): „Spousty hádek je zbytečných. Mám doma dospělou dceru, manžela a starého otce, o kterého se starám, a tak není o hádky nouze. Nejlépe se hádkám předchází tak, že si budete myslet své, ale nahlas odkýváte to, co ostatní chtějí slyšet. Nejsem pokrytec, v důležitých věcech bych dokázala za pravdu bojovat, ale takové drobnosti jako jídlo nebo výběr oblečení raději vždy pochválím,“ směje se Ilona, „jo, a o politice se nebavím zásadně s nikým,“ dodává.

Soňa (31 let): „Jsem hádavý typ. Co je na tom? Aspoň se vyčistí ovzduší. Důležité je pak se omluvit. Například manželova teta kvůli jednomu sporu nemluvila se svou rodinou dlouhých pětadvacet let. Tak to je fakt moc. Pohádat se a usmířit se, to je moje rada,“ má jasno Soňa.

Dokážeš předejít hádkám nebo jsi spíše ten typ, co snadno vyletí? Kvůli čemu se často nepohodneš se svou rodinou? Napiš nám do diskuze.

foto: shutterstock.com

2.8.2019 4:00| autor: Alžběta Bublanová | zdroj: Shutterstock.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist