Kdy jsme nejchytřejší? Během menstruace

Červený stan, Rudý měsíc, život podle menstruačního cyklu. Možná jste tyto pojmy už také někde zaslechly. Já se s nimi potkávám čím dál tím častěji. Čím dál tím více žen si uvědomuje, že se během menstruace, před ní i po ní cítí jinak. Máte to stejně?

Miranda Gray vydala knihu Rudý měsíc, která obletěla celý svět. Vysvětluje v ní, jak žít podle menstruačního cyklu. Ten zahrnuje čtyři fáze – preovulační, ovulační, premenstruační a menstruační. V každé etapě se cítíme trochu jinak, mění se naše silné a slabé stránky, máme chuť dělat jiné věci, chováme se jinak při sexu… Pozorovaly jste to někdy u sebe? Jednou zvládnete jednání s otravným kolegou s nadhledem, jindy mu chcete hodit všechno na hlavu. Podle Mirandiny teorie je to tím, že jsme v jiné fázi svého cyklu.

V tomto článku se budeme věnovat menstruační fázi. Jak se cítíte? Nemáte chuť si někam zalézt a mít čas jen samy pro sebe? S nikým nemluvit a nekomunikovat? Jen si užívat klidu a přemýšlet? Nestává se vám, že nad něčím přemýšlíte dlouhé týdny a právě v období menstruace ten zatraceně složitý oříšek rozlousknete? Přesně takové pocity totiž měly ženy celá staletí. A proto u starověkých kmenů vznikl červený stan. O něm jsem si povídala s Lucií Harnošovou, která v Bráně k dětem pořádá mj. semináře, přednášky a ženské kruhy, které se věnují našemu tématu nebo jemu podobným.

Můžete ve zkratce popsat, co to červený stan je?

Stan byl prostor, kde mohly ženy v bezpečí a v klidu prožít své období menstruace, před menstruací či kdykoliv si potřebovaly odpočinout, a načerpat zde novou sílu a energii pro nadcházející měsíc. Účelem červeného stanu bylo vytvoření takových podmínek, ve kterých ženy nemusely překonávat obtíže způsobené měsíčním cyklem, ale naopak čerpaly z jeho darů. Období menstruace je totiž časem, kdy vysílá ženské tělo signály o potřebě klidu.

Kde se vzal červený stan?

Tradiční „červené stany“ fungovaly v kmenových společnostech jako útočiště pro ženy procházející obdobím menstruace. Zde mohly tyto ženy v klidu zregenerovat své tělo i duši, protože byly uchráněny od každodenní těžké práce. Traduje se, že žena je během období menstruace vybavena nebývalou moudrostí a schopností vhledu. Proto se v těchto společnostech chodívali ostatní členové kmene do červeného stanu radit o závažných problémech. Ženy, které zde právě pobývaly, intuitivně nacházely odpovědi.

článek

Proč by se k němu měly vracet ženy ještě dnes?

Dnešní doba je hektická, zaměřená na výkon a na mužskou energii. Žena potřebuje pravidelná období, kdy může být jen sama se sebou, kdy si znovu ujasní svoji cestu, připomene si svoji ženskou podstatu a kreativitu.

Lze si dopřát klid během menstruace i dneska? S rodinou, prací…

Určitě a je to nezbytné. Ženy, které umí pracovat se svým menstruačním cyklem a umí využívat výhod všech jeho fází, moc dobře ví, že pokud si během menstruace dopřejeme pár dní odpočinku, klidu a možnosti hlubokého zaměření do svého nitra, budeme se i během celého cyklu cítit skvěle. Energie nám nebude chybět ve fázi po menstruaci, kdy býváme velmi výkonné, rychlé, pracovité. Obvykle stačí jeden dva dny, které si dopřejeme opravdu jen pro sebe. A když jsme o tom vnitřně přesvědčené, že je to nám i celé rodině k užitku, obvykle to chápou a cítí. Je samozřejmě dobré s dětmi i partnerem o svých pocitech, přáních a nadáních jednotlivých fází menstruačního cyklu mluvit. Mně se například ustálil začátek menstruace téměř vždy na víkend, takže mohu odpočívat lépe, než během pracovního týdne.

Jak to tedy udělat?

Stan si asi všechny na zahradě nepostavíme, nejde ani vždy na celý týden odejít z práce, ale pokud cítíte, že potřebujete klid, zkuste si během menstruace na sebe najít alespoň hodinku, dvě denně. Odpočívejte, v klidu přemýšlejte. Vytvořte si doma pomyslný červený stan. Vysvětlete, jak radí Lucie, svému partnerovi a dětem, že potřebujete chvilku klidu. Není to mrhání časem. Právě v tuto dobu byste měla být schopná udělat ta správná rozhodnutí pro sebe i celý svůj kmen, tak praví starověká moudrost.

Foto zdroj: thinkstockphotos.com

2.1.2015 8:00| autor: Markéta Kronovetrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist