Čokoláda a jiné závislosti aneb Proč milujeme čokoládu?

Je jen málo žen, které nikdy nezažily nutkavou potřebu sníst čokoládu. Nebo se snažily sníst jednu kostičku a odnesla to nakonec celá tabulka. Čokoláda je totiž něco jako droga. Dokonale uspokojuje duši nemocnou stresem a utrápenou emočními problémy.

clanky-o-cokolade-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Své smutky, láskoboly, hluboké krize, pracovní rozpory i předmenstruační syndrom velmi často topíme v křehké tabulce voňavé čokolády. Už jen samotná vůně čokolády uklidňuje.

Čokoláda je malá „extáze“

Čokoláda obsahuje fenyletylamin, tzv. „drogu lásky“, kterou organismus produkuje ve stavu zamilovanosti; 50 g čokolády obsahuje zhruba 3 mg fenyletylaminu, naprosto identického s tím, jaký vyrábí náš mozek. Tato látka působí jako silný stimulant. Dříve se dokonce předepisovala manželským párům, které uvažovaly o rozvodu. Zmíněná látka totiž dokáže projevy nepřátelství nahradit dočasnými pocity euforie. Dnes je tento lék, známý pod názvem MDMA, nelegální drogou, známou pod názvem Extáze.

No, to je opravdu silná káva. Extáze jako droga a jako léčba rozvodových problémů. Jenže čokoláda obsahuje ještě difenylamin. To je látka přirozeně se vyskytující v čokoládě. Má se za to, že se difenylamin má podobnou úlohu jako serotonin a navozuje pocity klidu.

A těch látek tam je víc. Čokoláda je totiž dokonalý mix všemožných stimulačních i uklidňujících látek pro náš mozek. Jako lékárnička první pomoci na polámanou duši.

Co naše duše chce, když tělo pojídá čokoládu?

Víc lásky a porozumění. Víc akce a vzrušení. Vybřednutí z bahna obyčejného života. Je zvláštní, že údajně mnoho na čokoládě závislých lidí nemá mnoho zájmů, nemá vybití, nemají kde uplatnit svou tvořivost. A naopak, ti, kteří mají dost energie, kterou vydávají ve sportu nebo tvořivé aktivitě, po čokoládě nebaží. Zkuste si probrat jednotlivá bažící období, jestli nenajdete nějakou souvislost.

Naše duše v tuto chvíli muže křičet například toto:

  • Touha po lásce, zábavě, plném milostném životě
  • Rozčilení z toho, že ve vašem milostném životě je něco v nepořádku (to je prý speciálně u rozinek v čokoládě)
  • Dochází mi trpělivost s milostnými trápeními
  • Spokojila jsem se s nevhodným partnerem a připadám si opuštěná a osamělá
  • Jsem naprosto vyčerpaná
  • Hluboce toužím po romantické lásce
  • Strach a zklamání
  • Napětí, nespokojenost ve vztahu, hádky.

A zase by toho byla celá stránka. Je to ale zbytečné vypisovat, samy si jistě dokážete představit stavy, při kterých ženy sahají po hnědé tabulce a dychtivě lámou čtverečky!

Jak z toho ven?

V bažení po čokoládě je obrovská touha po lásce a tak je třeba v první řadě vyřešit svůj postoj k ní. Jsem vnitřně celistvá a pouze v tuto chvíli nedostávám lásku, jakou bych si zasloužila? Nebo jen někde uvnitř, například z dětství, červíček pochybností a já vím, že si lásku nezasloužím. Proč? PROTO! Protože to okolí kdysi řeklo nebo dávalo najevo. Tento zhoubný pocit je často velmi hluboko zasunutý a dělá nám problémy s hledáním partnera. Naučte se mít rádi především sami sebe, prožívat každý okamžik svého života a pokoušet se co nejčastěji se dívat na svět dětskýma doširoka otevřenýma očima.

Fyzicky dokáže bažení po čokoládě zmírnit konzumace zázvoru, černého čaje, sójového mléka nebo kávy. A já dodám – také meduňky. Ta celkově zklidňuje a navozuje v srdci ten kýžený klid a možná i pocit zamilovanosti do života jako takového…

A jak jste na tom vy a čokoláda? Také si bez ní neumíte den ani představit?

Foto zdroj: profimedia.cz, V článku byla použita citace z knihy V zajetí jídla od Doreen Virtue.

1.8.2014 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist