Šest kroků ke snadnému otěhotnění

Možná teď ještě na miminko nepomýšlíte a poctivě zobete antikoncepční pilulky. Jednoho dne ale zřejmě dospějete k přesvědčení, že jste na mateřství psychicky připravena. Bude na ně připraveno i vaše tělo?

Čím dříve se začnete držet následujících rad, tím snáze se vám v budoucnu podaří otěhotnět.

1. Naučte se odolávat stresu

Extrémní stresová zátěž může rozhodit menstruační cyklus a zabránit pravidelné ovulaci. Podle nedávné studie navíc ženy, které nemohou delší dobu otěhotnět, mívají zvýšenou hladinu stresového hormonu. Na odbourávání stresu a relaxačních technikách je potřeba pracovat delší dobu. Nenechte se pohltit povinnostmi všedního dne a pravidelně se věnujte oddechovým aktivitám.

2. Používejte kondom

Použití kondomu se vždycky vyplatí, zejména pokud trávíte noc s náhodnou známostí… A není to jen prevence proti HIV – existuje řada drobných, ale zákeřných potíží, které se mohou pohlavním stykem přenést. K nejčastějším patří chlamydie – ačkoli se dají poměrně snadno vyléčit, některé ženy ani nepocítí příznaky a k lékaři nikdy nezajdou, zatímco se jejich tělo stává živnou půdou pro parazitní bakterie.

3. Skoncujte s nikotinem

Cigarety mají na vaši plodnost škodlivý vliv, i když kouříte třeba jen příležitostně na večírcích. Toxiny z vdechovaného kouře poškozují chromozomy ve vajíčkách a oslabují schopnost těla produkovat estrogen, který připravuje dělohu na těhotenství. Kouření navíc zvyšuje riziko potratu.

článek

4. Nedržte hladovky

Dnešní doba je možná posedlá modelkami, na nichž visí kůže, ale pozor: jakmile vaše BMI sklouzne pod 18,5 bodu, organismus až na výjimky přestane ovulovat, protože by těhotenství neunesl. Troška tuku na těle je zdravá, nepřehánějte to proto s dietami.

5. Pozor na mořské ryby

Některé mořské ryby obsahují příliš mnoho rtuti, která je spojována s neplodností, potraty a vývojovými vadami. Při plánování těhotenství byste se proto měla vyhnout konzumaci ryb lovených v otevřeném moři (žralok, mečoun). Naopak losos, treska nebo tuňák přicházejí většinou z chovů a nijak neškodí. Dvakrát týdně si je můžete s chutí dopřát.

6. Neotálejte příliš dlouho

Je rozumné plánovat rodinu až v době, kdy jste si vytvořila materiální zázemí a pevnou půdu pod nohama v kariéře. Biologické hodiny vám ale tikají, i když denně cvičíte jógu a cpete se kilogramy zeleniny. Žena se rodí s milionem vajíček, ale okolo 35. roku života je jich živých už jen zhruba 30 tisíc. Pravděpodobnost otěhotnění proto mezi 30. a 40. rokem života postupně výrazně klesá.

Foto zdroj: profimedia.cz

21.7.2014 8:00| autor: Libuše

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist