Co bys měla vědět o lásce, když je ti 35

V mládí vypadá láska jednoduše. Neexistuje nic přirozenějšího. Jenže postupem času zjistíš, že láska je vrtkavá mrcha, se kterou se nevyplácí jednat v rukavičkách. Je jedno, jak jsi úspěšná, kolik vyděláváš peněz nebo jak jsi chytrá. Láska ti nakonec nakope zadek. Proč? Protože to k ní zkrátka patří.

Ať se budeš s láskou prát sebevíc, rozhodně za to stojí. Ovšem v pětatřiceti už bys měla mít v některých věcech jasno. Tady máš ty tři nejzákladnější:

Sexu je někdy až moc

Pořád žiješ v domnění, že každodenní sex je důkazem jeho touhy po tobě a neutuchající lásky? Pak bys měla vystřízlivět. Sex a jeho četnost se s věkem mění a někdy na něj prostě není nálada, a to bez ohledu na to, jak strašně se milujete. (A jestli ti někdo tvrdí, že jeho se to netýká, tak lže.) Největší chuť na sex máme v době, kdy máme plodné dny, navíc jsme pro muže i během ovulace mnohem přitažlivější. Máme lepší pleť a zářivější oči. A samozřejmě jim i víc voníme, abychom přilákaly samce k páření. Naopak před menstruací, jak asi sama víš, na „to“ často není nálada, bolí prsa, břicho se nafukuje, o nepříjemných náladách nemluvě.

I muži mají své dny. A jakmile dosáhnou věkové hranice třiceti let, nemají potřebu na to vlítnout každých deset minut. Neznamená to hned, že tě už nemá rád, nebo že ho snad nepřitahuje tvých pár kil navíc. Prostě toho může mít hodně v práci, nebo řeší problémy s přáteli či rodiči.

BTW, sex nemusí být pokaždé vášnivý průnik a desítky vystřídaných poloh. Patří k němu i mazlení, objímání a polibky. Časem zase vášeň přijde a díky těmto intimním chvilkám bude sexuální prožitek mnohem hlubší a důvěrnější než před tím.

„Strašně jsem se těšila, až mi bude třicet,“ směje se čtenářka Jitka (32 let). „Někde jsem si totiž přečetla, že po třicítce jsou ženy nejvášnivější a nejvíc si užívají sexu. A zpočátku to tak fakt bylo. Mohla bych pořád. Dokud se mi nenarodila dcerka a já nezačala řešit, jak skloubit práci a péči o miminko. Vášeň i choutky na to, jak překvapit manžela v hambatém prádelku, šly stranou. Nejdřív jsem to brala jako svoji osobní prohru, ale postupem času jsem to přijala jako fakt. Někdy prostě nemáme chuť na sex ani jeden. I tak je náš vztah krásný a já jsem za něj vděčná.“

Láska je láska

To, že jedna láska odejde a druhá přijde, je přirozený běh věcí. Když je člověk mladý, vypadá milostný život jako romantická komedie, ve které hraje hlavní roli: Je zamilovaný, pak nešťastný a zase zamilovaný. Každá zkušenost – pozitivní i negativní, nás ovlivňuje, učí a posouvá dál. Až se za pár let podíváš zpět, uvědomíš si, že známý Tennysonův citát fakt sedí: „Je lepší milovat a ztratit, než nepoznat vůbec nic.“ Navíc v pětatřiceti už víš, že láska je smyslem našeho života. Takže pokud ji ještě nemáš, určitě hledáš a toužíš po ní víc než po čemkoliv jiném. Své o tom ví i obchodní manažerka Denisa (31 let):

„Celý život jsem žila jen pro své sny a tím byla úspěšná kariéra. Chtěla jsem mít svou kancelář, pod sebou tým lidí a vést úspěšnou firmu. Udělala jsem pro to všechno a zatímco holky na koleji lítaly na party a za klukama, já seděla ve skriptech. Lásku jsem považovala za něco, co teď nepotřebuju a až budu chtít, tak se o ní začnu starat. Ale ve třiceti jsem zjistila, že mám sice kariéru, luxusní auto, byt i značkové oblečení, ale večer se nemám ke komu přitulit. Většina kluků v mém věku je zadaná a ti, co nejsou, mě zase nezajímají. Dneska si zpětně uvědomuju, že jsem možná ty nejhezčí roky propásla.“

Pokud nechceš dopadnout jako Denisa, rozhodně na lásce ujížděj. A je jedno, jak dlouho ti bude trvat najít toho pravého, zamilovaná ale prostě musíš být.

Nikdo není dokonalý

Jasně, že první láska má jediné kritérium – musí být neskutečně krásný a sexy, aby mi ho holky záviděly. Postupem času zjišťuješ, že vlastně nemusí být ani tak strašně moc sexy, protože pak na něj letí všechny holky z okolí a ty jsi šílená žárlivostí. Později přijdeš na to, že je prd platný, když je chlap krásnej, ale neumí ti ani uvařit čaj, když marodíš. A nakonec zjistíš, že ty vlastně taky nejsi žádná hvězda s nudlí u nosu a ve vytahaném froté pyžamu, které jediné tě dokáže při zimnici zahřát. Jakmile si připustíš, že ty nejsi dokonalá, slevíš ze svých nároků a tvé vztahy se pohnou kupředu. Věř nám, nebo Blance:

Celý život mi rodiče vtloukali do hlavy, jak jsem jedinečná, krásná a úžasná, bylo snadné tomu uvěřit. A samozřejmě, že když jsem si přivedla domů kluka, prošel hodně přísnou kritikou. Je jasný, že se našim nelíbil snad jediný z mých partnerů. Tvrdili mi, že jsem pro všechny moc dobrá. Začala jsem se podle toho chovat a nechápala jsem, jak je možné, že se všechny mé kamarádky vdávají a mají děti a já ne a ne najít toho správného chlapa pro život. Teprve když jsem potkala Kamila jsem pochopila, co dělám špatně. S rodiči jsem se pohádala jak pes, když mi Kamila zkritizovali a prosadila jsem si ho proti všem. Nelituju. I když se s našima vídám sporadicky, Kamil mi za to stojí.“

7 způsobů, jak dokážeme spolehlivě zabít vztah bez ohledu na věk: 

1. Omezujeme

Milujeme se, tak musíme dělat všechno spolu, myslet stejně, kamarádit se stejnými lidmi? Zamilovat se, neznamená ztratit identitu! Takže dopřej svému chlapovi volnost, budete si vzácnější a budete si mít o čem povídat.

2. Nedůvěřujeme

Žárlivost je zhouba lásky. Proč by se nemohl bavit s jinými? To si tak nevěříš? Miluje přeci tebe!

3. Slídíme

Kontroluješ mu maily nebo telefon? Styď se! Každý má nárok na soukromí a tajemství. Jak by bylo tobě?

4. Vynucujeme si pozornost

Nevyžaduj desetkrát denně potvrzení, že ti to sluší, že tě děsně miluje. To by umořilo i slona. Když ti to opravdu sekne, řekne ti to. Až ho motýli lásky polechtají u srdce, pošeptá ti, jak moc tě miluje. Chceš papouška nebo chlapa?

5. Zdrobňujeme, šišláme

Myslíš, že se klukům líbí infantilní holčičky, „čo neumějíkují vyslovínkovat jediný slovíčičko normálničkově“? Nebo jsou víc sexy sebevědomé holky se smyslem pro humor a nohama na zemi? Jasně, že B je správně.

6. Pronásledujeme

Myslíš, že bude mít radost, když se objevíš po desáté večer na pánské jízdě a budeš ho lákat domů za příslibem sexu, i když se zrovna královsky baví? Tobě by se líbilo, kdyby se objevil na holčičím dýchánku a v nejlepším tě odtáhnul?

7. Neposloucháme

Sice slyšíme slova a nevnímáme jejich skutečný význam. Jak si pak máme porozumět?

Foto: Thinkstockphotos.com

5.5.2015 4:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist