Hormonální antikoncepce: ano nebo ne?

To je otázka…většina odborníků odpoví Ano, ale…Jak to s tou hormonální antikoncepcí vlastně je, kdy nám může pomoci a kdy naopak uškodit? A nechat ji předepsat dceři? Na tyto otázky a další jsme se snažili najít odpověď.

Hormonální antikoncepce byl opravdu vynález století. Konečně mohly i ženy začít myslet na svoji ochranu a plánovat rodičovství dopředu. Podle WHO – Světové zdravotnické organizace – užívá antikoncepční pilulky na celém světě přes 100 miliónů žen. Poprvé světlo světa spatřila tato „zázračná“ pilulka v roce 1960. Nejdříve se k ní dostaly pouze vdané ženy s poruchou cyklu, o dalších 7 let později ji mohly využívat také svobodné ženy – zvláště v USA. Odtud se pak rozšířila do celého světa. To je zhruba historie vzniku pilulky, ale jaké má podle odborníků pozitiva a negativa?

Je to pohodlné!
Hlavní výhodou antikoncepční pilulky je pohodlnost…žena či dívka si prostě zobne a starost o nechtěné početí je zažehnána. Nikdo se dále už nemusí o nic starat. Většinou s takovým řešením souhlasí i matky mladých dívek, které začínají žít svůj sexuální život. Jenže právě u těchto slečen je užívání antikoncepce podle některých odborníků rizikové – zvláště to dlouhodobé. Lékaři se pak s takovými ženami setkávají po 15 letech, když řeší problém s neplodností. Má na to antikoncepce vliv, nebo je to jen blafování? Rozhodně můžeme říct, že není jednoduché říct ano, nebo ne. Svět prostě není jen černý a bílý. Vždy totiž záleží na mnoha okolních faktorech.

článek

Zjistili jsme:
Podle výzkumu Sexuologického ústavu 3% párů užívají jako antikoncepci výpočet plodných a neplodných dnů, uživatelek HA je 48% a v Praze dokonce 70%.

Pro mladé jen výjimečně
Stále více mladých dívek si chodí do ordinace gynekologů pro „recept na prášky“. Důvody jsou prosté – kromě toho sexuálního – dívka ví přesně, kdy přijdou měsíčky, upravuje se délka a bolestivost cyklu, hormony působí pozitivně také na pleť a skrývají další „výhody“. Přitom dodnes neexistují studie, které by dlouhodobě sledovaly a srovnávaly zdravotní stav žen užívajících antikoncepci a žen s přirozeným menstruačním cyklem. Lékaři pak dívkám předepisují prášky hlavně kvůli řešení nepravidelného cyklu. A v tom je právě ten největší háček. V mnoha případech se totiž cyklus dívky ani neměl šanci pořádně ustálit. Pilulky vlastně přirozený cyklus zastavují a pravidelné krvácení je uměle nastavené. Pilulky tak u mladých dívek vlastně mohou ovlivnit přirozený cyklus na dlouhé roky a tím jej poškodit. Mnoho žen v ordinacích lékařů léčících se pro neplodnost má zkušenosti s dlouhodobým užíváním HA. Ta totiž od počátku zasahuje do hormonální rovnováhy organismu a přitom menstruační cyklus potřebuje čas na to, aby dozrál. U dospělých žen je tomu jinak – jejich přirozený cyklus je nastavený, a proto jeho potlačení na pár let pak není takovým problémem. Často se po vysazení antikoncepce během nejdéle půl roku vrací do normálu a plodnost není ohrožena.

článek

Jaká jsou další rizika?
S dlouhodobým užíváním antikoncepce je spojeno riziko plicní embolie a trombóz, zvláště tehdy kouří-li pacientka. V takovém případě by gynekolog měl navrhnout jinou možnost ochrany proti těhotenství a zhodnotit všechna pro a proti. Ví se, že každé dlouhodobější užívání kombinované hormonální léčby představuje určitá zdravotní rizika. Dokonce se na internetu objevila doslovná citace ze stránek farmaceutické společnosti vyrábějící hormonální antikoncepci: „Užívání jakékoli kombinované hormonální antikoncepce představuje určitá rizika, která mohou vést k invaliditě nebo mít i smrtelné následky.“ Antikoncepce navíc může snižovat ženské libido, u některých žen může vést k zadržování vody a tím k nechtěnému přibírání, někdy také může způsobovat bolesti hlavy. Často se těchto problémů zbavíte, když si necháte předepsat jiné pilulky. Jako další rizika se objevují také deprese a nádory, ale to žádná studie nepotvrdila a odborníci se k tomu staví jako k mýtu.

A co pozitiva?
Ani ty u užívání HA rozhodně nechybí. Jde hlavně o již výše zmíněnou ochranu před nechtěným početím. Díky hormonální antikoncepci se velmi snížil počet potratů. Antikoncepce také tlumí projevy premenstruačního syndromu, který dokáže pěkně otrávit život žen a také mužů, zmírňuje bolestivost při menstruaci, působí na pleť, menší je prý riziko vzniku cyst a zánětů dělohy či vejcovodů. Hormonální antikoncepce navíc už není jen ve formě pilulek, ale také jako injekce, náplasti, nitroděložní tělíska či podkožní implantáty.

Zjistili jsme:
Co by lékaře mělo zajímat, při výběru vhodné antikoncepce právě pro vás:

  • věk
  • anamnéza pacientky, rodinné zatížení (rakovina, atd.)
  • kouření a problémy s pletí
  • potíže s menstruačním cyklem
  • výsledky krevních testů, které vám udělá
  • vaše přání

Antikoncepci velké ano!
Určitě vás teď nebudeme přesvědčovat o tom, abyste antikoncepci nebrala, nebo abyste ji nedala své dceři. Jde jen o to, zhodnotit všechna pro a proti a komunikovat s lékařem. Žena, která má již děti, jistě ocení jednoduchou a pohodlnou formu ochrany, dívka, která dospívá s ní i její menstruační cyklus a zároveň pravidelně sexuálně nežije, si vystačí s kondomem. Ten ji zároveň ochrání od pohlavně přenosných chorob. Možností ochrany je navíc velké množství, a to hormonální i nehormonální.

Foto zdroj: profimedia.cz

8.7.2013 10:00| autor: Tereza Líbalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist