Femina.cz » Magazín » Sex a vztahy » Být, či nebýt monogamní - toť otázka!

Být, či nebýt monogamní - toť otázka!

Být, či nebýt monogamní - toť otázka!

Magazín: Sex a vztahy | autor: Libuše Burger | vydáno 16. 02. 2011

Princ si ji vzal za ženu a byli spolu šťastní až do smrti, píše se v pohádkách, které většině z nás nalinkovaly představu o ideálním celoživotním vztahu. Pohádky už ale nepopisují, jaký mělo manželství průběh. Neodskočil si princ občas za komornou, nepozvala si někdy princezna k sobě nahoru potulného rytíře s loutnou? Jak moc by to narušilo jejich manželské štěstí?

Monogamie není člověku přirozená, zaznívají dnes hlasy z vědecké obce. Laická veřejnost si však nechce nechat vzít sen o věrné lásce až za hrob. Pokud vás partner podvede s jinou, zboří se vám ideály jako domeček z karet a máte pocit, že vztah už nikdy nebude jako dřív. A proč by nebyl? zeptá se vás racionálně uvažující vystudovaný sexuolog. Člověk není od přírody monogamní. Co se tím pojmem vlastně přesně myslí? Pojďme si na tu monogamii trochu posvítit.

Předně - není monogamie jako monogamie, a to ani v lidské, ani v živočišné říši. Antropolog Ulrich H. Reichard ve svých spisech rozlišuje tři druhy monogamie: sociální, genetickou a sexuální. Pod pojmem sociální monogamie rozumíme stav, kdy sameček a samička sdílejí stejné území (např. hnízdo, noru, byt) a ve společnosti vystupují jako pár. Sociálně monogamní tudíž budete, jestliže vydržíte s jedním manželem pod jednou střechou celý život, nehledě na to, zda si jeden z vás občas dopřeje vášnivou noc s někým jiným či splodí potomka jinde.

Jestliže mají muž a žena potomky výhradně spolu, hovoříme o monogamii genetické. Sexuální monogamie pak znamená, jak už název napovídá, vykonávání pohlavního styku pouze s jednou partnerkou (partnerem). Právě tyto dva druhy monogamie se v přírodě vyskytují zřídka. Podle serveru LiveScience.com bylo podobné chování pozorováno jen u 3 až 5 procent druhů savců. Jestliže za sebou máte bolestnou zkušenost s partnerovou nevěrou, přejte si narodit se v příštím životě jako samička hraboše prériového. Ten nejen že zůstává věrný partnerce, která ho připravila o panictví, ale navíc bojovně zahání ostatní samice usilující o jeho přízeň.

A pokud toužíte po věčném spojení se svým vyvoleným, snažte se vtělit do samice ďasa mořského. Není to sice žádný krasavec, ale romantik celým tělem. Při páření se partnerce zakousne do kůže a drží se tak dlouho, až se jeho krevní oběh propojí s jejím. Samec tak zůstává připojený k tělu samičky a exkluzivně jí poskytuje své sperma do konce života. Věrností je známá i řada ptáků - například orel bělohlavý obykle hnízdí s jedinou partnerkou až do její smrti.

Na těchto příkladech nicméně nedokážeme, že je lidstvu sexuální monogamie vlastní. S ptáky, hraboši a podmořskými tvory se nemůžeme moc srovnávat, vývojově jsme trochu jiná větev. A protože už dávno nejednáme podle přírodních instinktů, ale řídíme se rozumem a srdcem, každá si musíme s partnerem ujasnit, jaký typ monogamie budeme provozovat, abychom spolu byli šťastni až do smrti.

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
30. 07. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
22. 02. 2012 florecilla ja chci sexualni (reakcí: 0)
25. 08. 2011 goldie ... (reakcí: 1)
22. 08. 2011 mimirambo Monogamie (reakcí: 1)
24. 07. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 1)
13. 03. 2011 brinoksa .... (reakcí: 0)
08. 03. 2011 Barunkaaa záludné! (reakcí: 0)
07. 03. 2011 evhu Být, či nebýt monogamní - toť otázka! (reakcí: 0)
07. 03. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
28. 02. 2011 hoooli * (reakcí: 0)
27. 02. 2011 Lucanek ANO (reakcí: 2)
26. 02. 2011 Karunka monogamie (reakcí: 1)
26. 02. 2011 Malinka Tfuj to jsem si oddychla (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lavera Stylingový a pečující gel na řasy a obočí

Lavera Stylingový a pečující gel na řasy a obočí

Zpevňuje a posiluje strukturu řas...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 01. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

01. 03. 2017 Horoskop Panna

Radost ze setkání se starým dobrým přítelem bude kalit jen fakt, že den bude příliš krátký. Ale nezoufej, nevidíte se... Celý horoskop

Karta dne

Královna poharu
Neboj se přijmout pomocnou ruku od muže, který ti je nablízku, nemusí to být partner, ale také dobrý kamarád nebo dávno zapomenutý přítel, který ti nečekaně vstoupí do...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist