Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Rodinná dovolená s miminkem? Jde to!

Rodinná dovolená s miminkem? Jde to!

Rodinná dovolená s miminkem? Jde to!

Magazín: Rodina a děti | autor: Hana Dragounová | vydáno 12. 08. 2014

Máte doma miminko a všechno se točí kolem něj. Přijde vám už normální, že si nezajdete do kina, s kamarádkou na dvojku vína nebo s manželem na romantickou večeři. Letní dovolené se ale vzdávat nemusíte. Poradíme vám, jak to zvládnout.

Dovolená s miminkem je v něčem jiná – rozhodně si na ní neodpočinete tak, jak jste byla zvyklá. K čemu tedy taková dovolená je? Jednak se na chvíli dostanete z každodenní rutiny „nakrmit – přebalit – nakoupit – vyprat“, ale hlavně vám, miminku i zbytku rodiny prospěje změna prostředí, spousta nových zážitků a společně strávený volný čas (na dovolené se totiž může dětem víc věnovat i táta). Abyste si ale dovolenou s nejmladším členem rodiny užila, je třeba si ji dobře naplánovat.

Autobus je tabu

Nejdříve si uvědomte, jak jste schopni s malým dítětem cestovat. Teprve poté si zvolte destinaci. Nejpohodlnější cesta je autem. Miminko je ve své autosedačce, kterou zná, a můžete s sebou nabalit vše potřebné od kojenecké vody, přes pleny až po skleničky s příkrmy. V případě potřeby zastavíte, děťátko přebalíte a nakrmíte.

Cestování letadlem už je poněkud složitější. Jednak existují omezení ohledně toho, co si můžete vzít s sebou na palubu letadla, a navíc miminka většinou nemají vlastní sedačku, takže celou cestu budete mít dítě na klíně v už tak dost stísněných prostorách. Problémem může být i dětská výživa v kufru, který s vámi nejde na palubu. Nikdo si už nedělá iluze o šetrném zacházení se zavazadly, proto počítejte s tím, že se skleničky mohou rozbít. Navíc jsou zavazadla mnohdy vystavena velkým výkyvům teplot, které se na kvalitě dětské stravy mohou také podepsat. Na palubě letadla se vám pravděpodobně nepodaří vaše dítko přebalit a nespoléhejte na to, že let trvá „pouze dvě hodiny“. Velmi snadno totiž kvůli nějakým komplikacím strávíte v letadle více času, než se uvádí. Počítejte také s časem na odbavení, celní kontrolu apod.

Autobus a vlak je pro rodiny s miminkem téměř tabu. Cesta trvá většinou dlouho, zavazadel máte díky děťátku mnoho a s hygienou, přebalováním a krmením bývá problém. Hromadné dopravní prostředky jsou navíc skvělým místem pro to, aby váš hodňoučký andílek dostal hysterický záchvat. Věřte, že napětí v takovém autobuse by se pak dalo krájet.

Co o něm prozradí jeho oči?

Co o něm prozradí jeho oči?

Oči jsou oknem do duše a z pouhého pohledu do nich můžeme usoudit, zda je dotyčný upřímný nebo n...

S jídlem raději neexperimentovat

Jestli se rozhodnete pro dovolenou v tuzemsku, s krmením vašeho dítka asi nebude problém. Ani s sebou nemusíte vézt velké zásoby, protože si vodu, mléko či skleničky s příkrmy můžete kupovat průběžně. 

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte zjistit, co všechno můžete přes hranice převézt. I země, které mají přísné limity pro dovoz potravin, bývají vůči dětské výživě shovívavější. U malých dětí se vyplatí stravování z vlastních zásob. Jakékoliv experimenty s novými potravinami mohou skončit nepříjemným zážitkem v podobě průjmů, zvracení nebo probrečených nocí kvůli bolavému bříšku. V destinacích, kde nedůvěřujete kvalitě vody, používejte kojeneckou vodu i na umývání lahviček, dudlíků a hraček.

Zámky a jeskyně vynechejte

Co na dovolené s miminkem podniknout? Zapomeňte na hrady, zámky, jeskyně a jiné zajímavosti, které můžete vidět ve skupině s průvodcem. Vaše miminko to nejspíš nebude zajímat a svým žvatláním, výskáním či křikem může prohlídku znepříjemnit všem ostatním. Zkuste vymyslet program, který si užijete nejen vy, ale i váš drobeček. Zkušenosti rodičů potvrzují, že u malých dětí vede příroda, voda, zoo, výlet na kole nebo na horách v nosítku. Dnes už můžete narazit i na zábavní parky a atrakce určené přímo pro děti. Čerstvý vzduch je navíc spolehlivě unaví a večer si můžete dovolenou užít zase vy.

Počítejte se vším

Ať už s miminkem jedete na prodloužený víkend nebo čtrnáctidenní dovolenou, musíte počítat se vším. Když hlásí tropická vedra, nabalte i teplé oblečení. Když hlásí déšť, nezapomeňte krém s UV faktorem. Základní pravidlo tedy zní: zabalte prostě všechno. Nezapomeňte, že na dovolené nejspíš nebudete mít k dispozici pračku. To se vám pak bude hodit každý čistý kousek dětského oblečení.

Pokud používáte látkové pleny, nechejte je doma. Jestli si chcete dovolenou s miminkem aspoň trochu užít, přibalte s sebou kvalitní jednorázové plenky.

Téměř nezbytností je vybavená lékárnička. Okamžikem narození miminka se totiž z ženy automaticky stává nejen máma, ale taky doktorka a lékárnice. S sebou tedy mějte vždycky teploměr, náplasti, léky na teplotu a bolest, ale také mastičky na vyrážky, opruzeniny, kapky do očí, do nosu, odsávačku hlenu… Ale stejně si můžete být jistá, že to, co mít u sebe nebudete, budete potřebovat nejvíc.

A co vy? Jezdíte s miminkem na dovolenou? Dokážete si takovou dovolenou pořádně užít?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
02. 04. 2015 Linda Dovolená u nás (reakcí: 0)
13. 08. 2014 glady ... (reakcí: 0)
13. 08. 2014 xxkouckaxx x (reakcí: 0)
12. 08. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
12. 08. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Nechte se unést podmanivými tóny!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 08. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

09. 12. 2016 Horoskop Štír

Všímej si víc lidí kolem sebe. Jeden dávný přítel nebo kolega z práce s tebou už delší dobu flirtuje, ale ty ho stále... Celý horoskop

Karta dne

Císař
Situace, kterou právě nyní řešíš, bude potřebovat logické myšlení, které je spíš vlastní mužům. Bylo by dobré, abys využila veškerou sílu a energii na dořešení a nebál...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist