Femina.cz » Magazín » Móda » Jak poznám, že mi kosmetika škodí?

Jak poznám, že mi kosmetika škodí?

Jak poznám, že mi kosmetika škodí?

Magazín: Móda | autor: Renata Petříčková | vydáno 26. 10. 2009

Nejsme dokonalé a tak se může snadno stát, že náš vybraný kosmetický přípravek není ten pravý pro naši pleť. Jak to ale poznáme? Jak poznáme, že nám neprospívá, nemá kýžené výsledky, ale že nám dokonce škodí?

 

Dusíme pleť ve vlastní šťávě


„A ještě si to přimastíme!“ Tak by se dal charakterizovat problém, který nám mohou přinést kosmetické přípravky s obsahem olejů nebo příliš mastné, nanášené na pleť se sklonem k tvorbě komedonů, tedy těch známých černých teček. Víme o nich, že to není špína, která by se hromadila na pleti a tmavé zbarvení je prostě zoxidovaný tuk, který se tvoří uvnitř pleti, v samotném póru. Je tedy vhodné mít tyto póry co nejvíce volné. A olejové složky některých přípravků mohou napomáhat ucpávání pórů a zvýšené tvorbě komedonů. O tom, že na mastnou pleť nepatří mastné přípravky, snad netřeba mluvit.


Jak poznám, že tato kosmetika není to pravé? Nejspíše tak, že se cítíte „umatlaně“, „mastně“… anebo pozorujete zvýšený výskyt rozšířených tmavých pórů. Viditelně cítíte, že se pod přípravkem nadměrně potíte a mastíte a často se takový výběr projeví i zvýšeným výskytem zánětů, pupínků na tváři. Jak si udržet čistou pleť zjsitíte v článku Čistá pleť je základ.


Zaděláváme si na červené fleky

 

Červené fleky je nejčastější projev alergie na některý kosmetický přípravek. Nejčastěji pleť dráždí parfemované přípravky, ale bez viny nemusí být ani „bio kosmetika“, protože alergická můžete být v podstatě na cokoliv. Od konzervantů, od barviva, kterým je krém přibarven, až po některou složku, která se tváří úplně nevinně a naopak prospěšně – nejčastějším hříšníkem je obsah heřmánku. Navíc pozor u bio kosmetiky, u pravé bio kosmetiky, která neobsahuje ani konzervační přídavky. Bývá lépe snášena, pokud nesnášíte právě konzervační látky, ale zase musíte dávat velký pozor na dobu spotřeby a kvalitu. Kazící se krém vám může také vykouzlit hezké červené mapy. V extrémních případech se alergie na kosmetiku projevuje také opuchnutím.


Střepy v pórech

 

Zní to možná hrozně, ale i to je možné. Pokud možno se vyhněte kosmetice, která se hodně třpytí. Třpytky, nejčastěji jsou to částečky slídy či jiné složky, jsou vlastně drobounkými částečkami v krému, pudru nebo make-upu či tvářence. Není to příliš časté, ale stát se to může, tato malá třpytka, částečka se může dostat do rozšířeného póru a způsobit tam nehezkou neplechu, třeba lokální zánět, který se pak projevuje podobně jako pořádný „uhrák“. Abyste se co nejdříve zbavila těchto reakcí, přečtěte si rady v článku Jak zkrásnět během noci?


Střídáme ji jako ponožky…


…a to také není dobré. Přílišné a rychlé střídání různých přípravků může pleť nadměrně namáhat a navíc nemáme dostatek času poznat, zda nám ten který krém či odličovač svědčí či ne. Samozřejmě se vyhneme všemu, co nám způsobí problém již při prvním použití, ale další krémy můžete používat směle delší dobu. Sice se doporučuje kosmetiku střídat, ale to je záležitost maximálně nějakého půlroku, prostě doby, po kterou spotřebováváte jednotlivý kosmetický přípravek. Poté si můžete koupit třeba i jiný, ten pleti dodá zase další látky.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

05. 12. 2016 Horoskop Lev

Rozhodla ses pro radikální úklid. Začneš šuplíky v dětských stolech a nakonec budeš kmitat po domě jako fretka. Rodin... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Zpráva, která k tobě přichází, tě velmi nemile překvapí. Budeš postavena přes složité a náročné rozhodování. Nic neuspěchej, dopřej si dostatek času na odpověď a pořád...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist