Žárlíš? Kdy je to ještě zdravé a kdy už za hranicí

Kontroluješ mu mobil, tajně ho sleduješ nebo dokonce na něj obden udeříš s otázkou, jestli náhodou nespí se svou sekretářkou? Zdravé žárlení je pro vztah dobré a dáváme tak najevo, že nám na tom druhém záleží, ale pokud to přeháníme, je dost možné, že nám naše láska brzy pláchne. Kdy je to ještě snesitelné, a kdy už zbytečně vyvádíš?

zarlivost--1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pozdní příchody z práce, nové slipy, více péče o sebe a tajné telefonáty? Mužské chování nám někdy napovídá, že něco není v pořádku a že náš miláček má možná nějakou tu bokovku. A my pak propadáme zoufalství a dostáváme se do kolotoče žárlení. Jenže někdy se dají věci vysvětlit i jinak, než že ti zahýbá. A tvoje neustálé kontroly už nemusí být vůbec zdravé a spíše vztah ohrozí. Kdy je žárlení ještě v pohodě a kdy už za čarou?

Na prvním místě důvěra

Aby ses zbavila žárlivosti, musíš důvěřovat. To tedy znamená nehrát si zbytečně na detektiva a nesnažit se poskládat všechny dílky jeho dne. Pak se dostaneš do situace, kdy nevíš, co dělal mezi půl pátou a pátou a honí se ti hlavou různé myšlenky. Neříkáme, že nemáš vůbec žárlit, ale v mezích. Co tím žárlením vlastně dáváš najevo? Jen to, že mu nevěříš. Může to být hezký chlap, co se po něm otočí každá ženská, ale je přeci jen na něm, jestli s ní skočí do postele nebo ne.

Lustrování mobilu

Nenápadné slídění v jeho mobilu nebo počítači je opravdu už na hraně. Dobře, možná mu píše nějaká žena a možná bys v té zprávě našla i erotický podtext, ale to ještě neznamená, že on s ní spí. Flirtovat muži nepřestanou nikdy, a my ženy vlastně taky ne. I když jsme zadané, dělá nám dobře, když nám někdo nadbíhá. A nějakou tu SMS, kde si s někým jiným zaflirtujeme, bychom v mobilu našly možná taky. Zkrátka číst mu tajně mobil a lézt mu do pošty bys neměla dělat. Dostaneš se možná na falešnou stopu, a ze sebe uděláš akorát stíhačku. A to nemluvíme o totálním porušení soukromí.

Zničujícími otázkami ho spíše odradíš

Neptej se ho, co přesně dělal přes den, kdy a kde byl na obědě. Pokud ti řekne, že jde s kamarádem na pivo, tak to tak ber. Otázky, jestli je kamarád opravdu kamarád, nebo jestli to není náhodou jeho nová kolegyně, si raději odpusť. Neustálými dotazy, kde byl a s kým, si zasloužíš maximálně titul žárlivka roku. Je samozřejmě dobře, když se o něj zajímáš, ale žárlivý výslech nevede k ničemu jinému než k tomu, že ti začne lhát.

Ověřování si

Tak jasně, pokud se tvůj miláček vrátí ze služební cesty, která měla být údajně v Čechách, a je opálený, jako by strávil týden u moře, tak pochopíme, že zvedneš telefon a nenápadně zjistíš od jeho kolegů, jestli opravdu nějaká služební cesta byla. Ale ověřovat si vše, co ti řekne, je cesta do pekel. Jak by se líbilo tobě, kdyby on pokaždé volal tvé mámě, jestli jsi skutečně u ní byla na sobotním obědě nebo denně kontaktoval tvého nadřízeného, aby si ověřil, že jsi byla v práci opravdu do půl šesté?

Hledání za každou cenu

Možná máš s nevěrou špatné zkušenosti nebo ti vnitřní hlas pořád našeptává, že on tě určitě podvádí, a i když tvoje pátrání skončí ve prospěch věrnosti, ty stejně hledáš dál. Vytváříš si různé scénáře, jak jsou do jeho podvodu zatažení jeho kolegové i kamarádi, kteří ho kryjí. Přestože nenajdeš žádnou dosvědčující SMS, jsi přesvědčená o tom, že nějaká byla a že už je smazána. Zkrátka už nic nevyvrátí tvoje pochybnosti. S tímhle přístupem ale vztah brzy skončí.

Chystání pastí

Abys nachytala svého miláčka a dokázala mu tak nevěru, plánuješ řadu pastí? Tak pokud tohle děláš, tak si buď jistá, že to s žárlením už opravdu přeháníš. My tedy nikdy nepochopíme ty ženy, co přesvědčují jiné ženy, aby jejich miláčky svedly a pak daly vědět, jak byly úspěšné. Jeden čas také běžel v rádiu pořad, kde si žárlivec mohl objednat test věrnosti. Tedy v přímém přenosu zavolali tvé lásce a předstírali pozvání na rande. Kdo se chytil, měl co vysvětlovat. Ale proč zbytečně dávat svému partnerovi příležitost?

Zkušenosti čtenářek:

Hana (43): „Žárlení ke vztahu patří, ale přehnaně partnera sledovat je už patologické. Jednou jsem chodila s chorobným žárlivcem a nemohla jít pak ani na krok. Za vším viděl mou nevěru. A já mu nakonec nevěrná byla. ale to už jsem věděla, že s ním rozhodně nezůstanu,“ vzpomíná Hanka.

Lucie (31 let): „Já byla hodně žárlivá a možná to i občas přeháněla. Dneska mám spíše opačný problém. Nějak neumím žárlit. S věkem jsem si zvýšila sebevědomí a už vím, že pokud se mnou chlap chce být, tak bude. Když ne, tak půjde za jinou. Žárlí podle mě ten, kdo se pořád bojí, že o toho druhého přijde, kdo si myslí, že mu nedostačuje. Žárlení je o nízkém sebevědomí,“ má jasno Lucie.

Jitka (29 let): „Jednou jsem měla nutkavý pocit, že mě ten můj podvádí. Kontrolovala jsem mu mobil, četla e-maily, čichala k jeho košilím a žádný důkaz nenašla. Ale pořád se mi zdál takový jiný, a tak jsem se začala vyptávat a hádat se s ním. A pak se ukázalo, že má v práci peklo se svým novým nadřízeným, a proto byl jiný. Styděla jsem se. Holky, na žárlení se vykašlete, možná vám kvůli tomu uniknou podstatnější věci,“ radí Jitka.

Žárlíš hodně, nebo svému miláčkovi prostě věříš a nějaké kontroly, co kde a kdy dělá, ti přijdou jako ztráta času? Napiš nám do diskuze nějakou historku, kdy se ti žárlivost fakt nevyplatila.

Foto: Shutterstock.com

3.3.2022 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist