Vzala jsem si lenocha: Co s tím?

Přiletíte domů z práce, v ruce tašku s nákupem, za sebou dítě, které jste vyzvedla ve školce. Rychle nějakou večeři, vyprat prádlo, udělat úkoly, vynést koš, umýt nádobí a vyluxovat. Večer padnete únavou, zatímco váš protějšek si lebedí u počítačových her.

Připomíná vám to scénku z vaší domácnost? Skloubit roli matky, zaměstnané ženy a pečovatelky o domácnost, je náročné zejména pokud muž před domácími povinnostmi zavírá oči. Průzkumy ukazují, že domácí práce jsou stále doménou žen, které jim věnují v průměru 28 hodin týdně, zatímco muži pouhých 6 hodin. Jak takovou situaci u vás v domácnosti změnit?

Můžeme si za muže – lenochy sami?

Když jsem se seznámila se svým manželem, byl velmi samostatný, uměl si vyprat, vyžehlit, uvařit,“ vzpomíná pětatřicetiletá Hanka. „Žil několik let sám a nic jiného mu ani nezbylo. Jenže když jsem se k němu nastěhovala, začala jsem vše automaticky dělat sama. Jednou v neděli, když jsem vysávala a současně míchala oběd, jsem si řekla, že takto to dál nejde,“ dodává.

Přistoupila k jednoduchému opatření, které by se dalo shrnout takto: kdo vaří oběd, nemyje nádobí. Zavedla dělbu práce. „Když jsem si se svým mužem o všem promluvila, chvíli se sice tvářil kysele, ale pak mi začal v domácnosti pomáhat. Bohužel se stále sám nedovtípí, co je třeba, v takovém případě ho ale stačí jemně naťuknout,“ podělila se o svoji zkušenost Hanka.

Řada žen chybuje podobně – v počáteční zamilovanosti jsme schopné protějškům leccos odpustit, bohužel si pak zaděláváme na budoucí problémy, které mohou skončit fyzickým nebo psychickým zhroucením.

[[related]]

Přišel líný od maminky

Jiná situace je, pokud lenocha zdědíte. Výchova je silně návyková – těžko pak muže-lenocha budete předělávat a vysvětlovat mu, že nemůžete být na vše sama. „František byl zvyklý, že jeho maminka dělala vše a oni s otcem hlavně odpočívali u televize. Když jsem si stěžovala, že jsem na vše sama, přiznal se mi, že nikdy doma pomáhat nemusel a nechápe, proč by měl začít s domácími pracemi nyní,“ svěřila se čtyřicetiletá Kateřina.

„Časem jsem začala nenávidět jeho každodenní rituály. Když přišel z práce, nejprve si napustil vanu, kde strávil hodinu a pak se věnoval brouzdání po internetu nebo televizi. Domluvy nepomáhaly a naše hádky nakonec skončily rozvodem“ dodala.

Jak lenocha přimět práci?

  • Promluvte si. Vysvětlete, že jste unavená a že chod domácnosti nemůže být pouze na jedné osobě.
  • Zapojujte manžela do práce postupně a použijte diplomacii. „Mohl bys prosím tě odsunout skříň a vysát prach? Nestačí mi na to síly a ty jsi naopak silný dost.“
  • Vytrestejte ho. „Manžel přišel v pátek domů a špinavé montérky hodil na chodbu do kouta. V pondělí se sháněl po vypraných. Nebyly. Vysvětlila jsem mu, že když je chce vyprat, musí je dát do koše na prádlo,“ svěřila se třicetiletá Alena.
  • Neuklízejte po něm věci a nezvykejte ho na to, že vy vše vyřídíte, uděláte a zařídíte.
21.8.2012 8:00| autor: Jana Poncarová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist