Velký mýtus – šestinedělí. Kdy budete po porodu skutečně fit?

Šest týdnů po porodu mají ženy jakousi ochrannou lhůtu, kdy jim všichni pomáhají a berou na ně ohledy. Po tu dobu se hojí porodní poranění a tělo se vrátí do původního stavu. Taky tomu věříte?

Šestinedělí je jen jeden velký mýtus. Ženské tělo se celých devět měsíců přizpůsobuje tomu, aby se v něm miminko mohlo správně vyvíjet, růst a nakonec se dostat v pořádku ven. Nepřijde vám divné, že to, co se měnilo devět měsíců, se vrátí zpět za pouhých šest týdnů?

Skutečnost je taková, že prvních šest týdnů se ženské tělo vzpamatovává, aby mohlo normálně fungovat. Vždycky záleží na tom, v jakém stavu byla žena před otěhotněním, jak těhotenství probíhalo a jaký byl porod. I po těžkých porodech většinou dojde v šestinedělí k ovládnutí pánevního a břišního svalstva do té míry, že se žena může vysmrkat a dokáže zadržet moč i stolici. Po bezproblémovém porodu jsou některé ženy schopny i pohlavního styku. Většina si o tom ale může nechat jen zdát.

Neznámá v zrcadle

Pokud si nechcete přivodit pořádný mindrák, radši se vyhýbejte váze a zrcadlům. Ta neznámá, která se na vás ze zrcadla dívá, se vám vůbec nemusí líbit. I když jste třeba těhotenská kila nechala v porodnici, postavičku jako lusk určitě nemáte. Povolená kůže vám udělá bříško jako ve čtvrtém měsíci a na svoje oblíbené džíny můžete taky zapomenout. Rozšířená pánev se vrátí do původního stavu za několik měsíců, let nebo nikdy. Podobně na tom může být i hrudník. Vykojená prsa se vám sice zmenšila, ale kromě volných a strečových triček jste ve všem nacpaná jak jelito.

Vytahaná kůže a strie

Už v průběhu těhotenství je potřeba věnovat zvýšenou pozornost péči o kůži. Rada je jednoduchá – mazat, mazat, mazat! Promazávejte všechny partie, kde jste začala přibírat, břicho a prsa jsou samozřejmostí. Mazejte v těhotenství i po porodu. Kůže je sice sama od sebe elastická, ale aby zvládla rostoucí miminko bez úhony, musí se jí pomoct. Jakmile pružnost kůže přesáhne určitou mez, můžou se na ní vytvořit malé jizvičky – strie. A těch se už nezbavíte. Na rozdíl od strií si tělo dokáže poradit s povislým bříškem. Opět je potřeba důkladně mazat, ale také cvičit. Je dobré se do cvičení naplno pustit hned po šestinedělí. Na výsledek si ale můžete počkat i několik měsíců.

článek

Vypadávání vlasů

Těhotenství, porod a kojení je pro ženské tělo takovou zátěží, že se to nezřídka podepíše na kvalitě vlasů, nehtů a zubů. Ne nadarmo naše babičky říkávaly, že s každým dítětem přišly o jeden zub. Můžete se setkat s tím, že vám začnou vlasy vypadávat, zjemní se, změní barvu, nehty vám změknou a budou se lámat a zuby se vám budou více kazit. A to vše neskončí šest týdnů po porodu, ale může to trvat ještě nějakou dobu poté, co přestanete kojit.

Bolestivá prsa

Zastánci kojení tvrdí, že přecitlivělost a bolest bradavek zmizí do čtrnácti dnů. Ano, některé ženy kojí bez problémů, ale nemálo žen trpí mnohem delší dobu, někdy i několik měsíců. A to nejen při kojení, ale i při každém doteku nebo změně okolní teploty. Napadlo vás někdy, jak často vám denně ztvrdnou bradavky chladem? Po odstavení miminka od mateřského mléka pak trvá několik dní až týdnů, než se bradavky vrátí do normálu. Svůj původní tvar už ale prsa většinou nezískají.

Porodní poranění

Pouze necelá polovina žen rodí bez nutnosti šití, takže jejich drobná porodní poranění se většinou zahojí velmi rychle. Ostatní ženy musí po nástřihu či natržení počítat s delší dobou rekonvalescence. Podle toho, o jak velké poranění se jedná, mohou mít následky několik týdnů, měsíců nebo i let. Nejčastěji se můžete setkat s tím, že si nějakou dobu normálně nesednete (to se ale obvykle vyřeší v průběhu šestinedělí), pár měsíců se neprojedete na kole a na sex můžete taky několik měsíců (nebo i celý rok) zapomenout. A menstruace si taky „užijete“, protože se poraněné tkáně více prokrví a jsou přecitlivělé. Některé ženy uvádějí, že si takhle protrpěly pouze úplně první menstruaci po porodu, některé to musely vydržet i deset let.

Šestinedělí opravdu není kouzelná lhůta, během které se tělo zahojí a dostane se do původního stavu. Rodit děti je krásné poslání a matky většinou vzpomínají jen na to krásné. Je dobré ale počítat s tím, co všechno se po porodu změní. Něco dočasně, něco napořád.

Kdy jste se dostaly do formy po porodu vy? Jak dlouho vás trápily poporodní potíže? 

Foto zdroj: profimedia.cz

29.8.2014 8:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist