Umí se váš partner chovat? 10 znaků moderního gentlemana

Ve třicátých let byl, alespoň soudě podle Kristiána, pravý gentleman uhlazený elegán v perfektně střiženém obleku s vytříbenými způsoby. A dnes? Už není potřeba dámu okouzlovat krásnou dikcí a vyprávěním o exotice. Zato by měl nahrát Ordinaci či jiný seriál.

Podle nové studie, která řešila, co charakterizuje správného gentlemana, by vám ten pravý měl kupříkladu nabídnout poslední brambůrku z pytlíku. A co dál? Hospodské rvačky o ženu, jak je známe z filmů, už dávno nefrčí, nicméně od věci není, když vám zanese šaty do čistírny. Co ještě? Po flámu by měl spát v oddělené místnosti a také by neměl dřepět před televizí, když dávají mistrovství světa ve fotbale či jiný „velmi důležitý“ sportovní přenos, pokud se už tedy fakt musí dívat, měl by vše sledovat na svém notebooku.

Na seznamu povinností moderního gentlemana také stojí: v davu musí jít vždy za dámou, aby ji mohl chránit, ve vlaku jí nabídne ke čtení noviny a dovede nenuceně konverzovat s jejími přáteli, samozřejmě bude mít rád všechny její fotky na Facebooku. Přítelkyni si také pečlivě prohlíží, aby mohl zjistit, zda nemá například neupravený límeček apod. Veškeré drobné odstranitelné závady jí (samozřejmě velmi šetrně!) sdělí. A pokud ji začnou tlačit boty, ochotně ji vezme do náruče.

Od věci není využít také praktik „staré školy“. Drtivá většina žen ocení, když jim muž podrží dveře a nepohrdne ani květinou darovanou prostě jen tak. Jmenovat bychom mohli také ještě pomoc s těžkou taškou, nabídnutí deštníku či kabátu, když prší či nabídku večeře – to vše zůstává milou povinností pánů, kteří vědí, jak se chovat k něžnějším polovičkám. Ten správný „gentlas“ by také měl zavést dámu na místo, pokud dotyčná nezná cestu, namísto toho, aby jí trasu pouze vysvětlil.

článek

A jak to vypadá v praxi? Asi nepřekvapí, že většině žen zmiňované projevy gentlemanství chybí. Každá třetí dokonce uvedla, že nezdá jediného muže, který by se mohl nazývat gentlemanem. Zhruba polovina žen si myslí, že zdvořilé způsoby prostě patří ke slušnému vychování, zatímco druhá polovina má zato, že činí muže atraktivnějším. Pouhému jednomu procentu připadá gentlemantství jako projev slabošství.

Ale právě obava, aby nebyli považovány za slabochy, je podle většiny žen hlavním důvodem, proč není příliš mnoho gentlemanů. Co s tím? Možná bychom mužům měly více dávat najevo, že nám ohleduplné chování imponuje a emancipace s tím nemá vůbec co do činění. Nejenom partnerovo vlídné chování, ale malá laskavá gesta všech ostatních totiž dokážou zpříjemnit den.

Desatero pravého gentlemana

  • Pokud vás tlačí boty, donese vás domů v náruči.
  • Volá vám ráno, aby se ujistil, že jste nezaspala.
  • Decentně vám řekne, že máte ohrnutý lem sukně.
  • Pokud jíte z jednoho sáčku, nabídne vám poslední sousto.
  • Zaveze vám auto do servisu.
  • Nechá vás jít v davu před sebou.
  • Nainstaluje vám software do počítače.
  • Hned si všimne vašeho nového účesu.
  • Pokud máte vybitou baterii, nabídne vám svůj mobil.
  • Dívá se s vámi na romantickou komedii a nebrblá.

A jak jste na tom vy? Máte doma gentlemana?

Foto zdroj: profimedia.cz

28.7.2014 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist