Typy rodičů: Jste teriér jako princ William?

Boří zkostnatělé tradice a svět mu tleská. Princ William přitahuje v roli táty ještě více pozornosti než doposud. A svým aktivním přístupem k otcovství získává body především u žen. Experti, kteří označili tři základní druhy otců, jej zařadili mezi teriéry.

O co jde? Podle odborníků se dají rodiče rozdělit do tří skupin pojmenovaných podle zástupců zvířecí říše: teriéři, lvi a tučnáci.

Teriéři, mezi které patří i princ William a jeho choť Kate Middleton, se chtějí na výchově svých dětí aktivně podílet a věnovat jim tolik času, kolik je to jen možné. Teriéři jsou často nazýváni dospělým dětmi, to proto s jakým zápalem se věnují hraní her se svým potomkem. Snaží se pořád vymýšlet nové způsoby, jak svého potomka rozptýlit a největším strašákem je pro ně prázdninová nuda. Stejně jako 30 % otců chce i William dopřát svému synkovi Georgovi krásné dětství, jaké měl on sám se svým bratrem. Je také pravděpodobné, že při výchově bude uplatňovat zásady svých rodičů.

To lvi k výchově přistupují trochu jinak, rozevlátě. Razí heslo: nezávislost je základ a nechávají dítěti více svobody. V praxi to znamená, že si děcko hraje povětšinou samo odkázáno na svou představivost. Pro lvy je hlídání dětí velmi únavné, a tak jsou rádi, zabaví-li se samy, aby si mohli dopřát odpočinku po náročné práci. To ovšem neznamená, že si s dětmi nehrají vůbec, jen vše pojímají jaksi volněji než teriéři.

článek

Třetí skupinu rodičů tvoří tučňáci. Jsou zpravidla velmi vytížení, a proto se o rodičovské povinnosti dělí s další osobou – většinou se jedná o prarodiče, kamarádku nebo sousedy. Většina tučňáků je toho názoru, že by pro dítě měli zajistit to nejlepší, a proto se snaží vydělat co nejvíce peněz, aby svému potomku mohli zaplatit například nejlepší školy, školky atp.

Pokud se vám zdá, že se nevejdete ani do jedné z uvedených škatulek, je to podle psychologů přirozené. Každý rodič je jiný a existuje taky mnoho způsobů výchovy. Možná i vy jste se střetla s názory chytrolínů, kteří vám chtěli dokázat, že něco při výchově zanedbáváte. Důležité je rozdílnost respektovat, což bývá bohužel stále ještě problém. Terčem kritiky totiž bývá žena, která se dětem věnuje na plný úvazek, slovy kritiků: „Je líná, nevydělává peníze,“ ale i žena, která se krátce po porodu vrátí do práce: „Je kariéristka, o děti se nestará“.

A co si myslíte vy? Jaký je ideální způsob výchovy?

Foto zdroj: profimedia.cz

29.8.2013 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist