Poděbrady…místo, které si zamilujete

Léto i dovolené jsou za námi, to však neznamená, že byste se museli zavřít doma a vzdychat, jak daleko je do dalších prázdnin. Na výlet se můžete vydat i v září. Vyzkoušejte lázeňské město Poděbrady. A nemusíte mít hned problémy se srdíčkem, aby vás za něj chytly.

podebrady-1100x618.jpg Zdroj: www.profimedia.cz

Poděbrady jsou nejen úžasným místem pro relax při procházkách lázeňskou kolonádou a při léčebných kúrách, ale nabízí i množství jiných vyžití. Na své si zde přijdou především cyklisté a milovníci jízdy na inline bruslích. Cyklistické trasy jsou nejen výborně značeny, ale také skvěle upraveny. Přes velké silnice jen přejíždíte, jinak se vaše cesta ubírá mezi stromy v příjemném chládku řeky Labe. K dispozici máte hned několik zajímavých cyklistických okruhů. Můžete se podívat třeba do devět kilometrů vzdáleného Nymburka.

Pokud dáváte spíše přednost památkám, vězte, že i vás Poděbrady uspokojí. Najdete zde původně kamenný hrad zbudovaný za vlády Přemysla Otakara II., který byl mnohem později přestavěn na zámek. Dnes se zde můžete podívat do památníku Jiřího z Poděbrad nebo se občerstvit v zámecké restauraci.

Za zhlédnutí stojí Polabské muzeum, které nabízí svým návštěvníkům sbírky mincí, uměleckých děl i archeologických nálezů. Prohlédnout si můžete také hydroelektrárnu s jezem a plavební komorou. Byla vystavěna a uvedena do provozu v roce 1919 a v provozu je nepřetržitě až dodnes.

Milovníky architektury zaujme Obereignerova vila nedaleko zámeckého parku. Je celá z opuky, doplněná kamenickou výzdobou a jste-li fanoušky seriálu Ordinace v růžové zahradě, pak nejen tuto vilu, ale i lázeňskou promenádupark v ní můžete pravidelně vidět. Na náměstí najdete jezdeckou sochu krále Jiřího, díky němuž doznaly Poděbrady velkého rozmachu a byly povýšeny na město. Pozornost si zaslouží i Mariánský sloup vztyčený na památku všech obětí obrovské morové epidemie, která zde zasáhla do života lidí v roce 1765.

Při procházkách si nenechte ujít lázeňskou kolonádu se známými květinovými hodinami a léčivými prameny. První byl vyvrtán v roce 1905 v hloubce téměř devadesáti sedmi metrů. O tři roky později zde byla zahájena první lázeňská sezóna. Poděbrady se staly místem, kam se jezdí léčit lidé, mající problémy se srdcem, cévami a oběhovým systémem.

K lázním bezesporu patří také kulturní a společenský život. Pořádají se tu koncerty, letní divadelní slavnosti nebo výstavy. Pro děti jsou tu noční prohlídky města s pohádkovými bytostmi i postavami veskrze reálnými, pro dospělé pak celá řada restaurací, kde se velmi dobře najíte i pobavíte. A nezapomeňte docela určitě ochutnat tvarohovou zmrzlinu, která se vyrábí z tvarohu zdejší mlékárny.

Ne nadarmo se říká, že Poděbrady jsou na srdce. Docela určitě se stanou i vaší srdeční záležitostí…

Foto zdroj: profimedia.cz
7.9.2012 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist