Odstranění tetování!

Nechcete již své tetování? Není to až tak velký problém!

Tetování prožívá v posledních letech velký boom. Už totiž není ozdobou z kriminálu, ale naopak, jakýmsi znamením stylu a úrovně. A tak se čekárny tetovacích studií nijak nevyprazdňují. Především před létem. Jenže stejně tak začínají být přeplněné ordinace, kliniky a laserová centra nešťastnými lidmi, kteří se potřebují „kérky“ zbavit. A pokud možno co nejdříve, neboť nemají s tetováním na krku šanci v konkurzu právě na to skvělé pracovní místo v reklamce. Nebo se jim obrázek prostě přestal líbit. A co bývá vůbec nejhorším a nejčastějším důvodem, totiž že Katka poslala Karla k čertu s vytetovanou Olinou na zápěstí….

Jak se tedy tetování na svém těle zbavit? A jde to vůbec?

„Do nedávné doby jsme měli na klinice k dispozici pro odstranění tetování a permanentních make-upů tak zvané depigmentační lasery typu alexandrit,“ prozradila tajemství odstranění tetování MUDr. Simona Bedřichová, vedoucí lékařka laserového centra na Klinice Laser Esthetic v Praze, která se zabývá lasery již od roku 1997. „Dnes jsme ale tuto starší technologii nahradili novým typem přístroje. Přístroj Q-switched (čili “kvé spínaný“) laser, jehož obchodní název je Q-Plus, je zatím jediným takovým v České republice,“ hrdě podotýká doktorka Bedřichová.

Rozdíl mezi starší a novou technologií je v délce laserového pulsu. Zjednodušeně řečeno, v podstatě se tento rozdíl dá přirovnat k tónu, který vydá piano při úderu na klávesu. Starší technologie, tedy alexandritový laser, je možné přirovnat ke klavírnímu tónu se sešlápnutým pedálem nástroje. Tento tón slyšíme dlouho, protože pomalu odeznívá. V takovém případě je tu malé, ale přesto ale existující nebezpečí. Laserový paprsek má totiž možnost působit na okolní tkáně a může je měnit nežádoucím způsobem.

Q-switched laser přirovnáme k tónu bez pedálu. Je úderný, krátký, okamžitě odezní. Proto je v případě laseru paprsek rychlý, krátký a nemůže působit na okolní tkáně. Tedy nemůže způsobit nežádoucí účinky, jakými jsou především změny barvy kůže, jizvení a podobně.

Principem systému Q Plus laser je bezpečné odstranění všech typů tetování i jejich široké barevné škály. Absorpce vysokovýkonných nanosekundových laserových pulsů v kůži totiž rozbíjí tetovací pigment na velmi malé částice. A ty jsou pak lépe a rychleji vstřebávány a odplaveny imunitním systémem.

Hluboký průnik laserového paprsku do kůže zabezpečuje, že i intenzivní profesionální tetování může z našeho těla zmizet. Přitom jeho nízká absorpce v okolních tkáních podstatně se tím snižuje riziko nežádoucích vedlejších účinků. „Jsou to především hypopigmentace ,to znamená vybělení kůže v místě ošetření laserem a trvalé změny na kůži v podobě jizev, se kterými jsme se, bohužel, setkávali při použití alexandritových depigmentačních laserů,“ upřesňuje doktorka Bedřichová

Tento nový typ laseru může zlikvidovat tetování modré, černé a hnědé, stejně tak jako barvu červenou, žlutohnědou, purpurovou a oranžovou.

„Odstranění tetováže je ovšem časově i finančně náročnější záležitost, nejde to hned na počkání,“ varuje MUDr. Simona Bedřichová, která má za sebou již tisíce ošetřených pacientů. To by si měli uvědomit zejména všichni ti, kteří se o pořízení tetování rozhodují. Cena odstranění totiž několikanásobně překračuje cenu pořizovací. A pak, na laserové zákroky je nutné docházet v rozmezí šesti týdnů i 6 až 10 krát. Tady záleží na typu tetování.

A ceny? Nedají se předem přesně určit, ale malá tetováž o rozměru například tři krát dva centimetry se může pohybovat za celou léčbu (tedy úplné odstranění) kolem deseti až patnácti tisíci korun.
27.3.2009 12:00| autor: Jaromír Pohan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist