Když se láska změní v závislost. Jaká varovná znamení nepodceňovat?

Raději doma všechno odsouhlasíš, abys měla klid? Uděláš naprosto cokoli, hlavně když to předejde hádce? To pro tebe nevypadá dobře. Jestli toho svého taky kontroluješ na každém kroku, je to fakt průšvih! Jak poznáš, že jsi závislá?

zavislost-ve-vztahu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Sdílení těsného vztahu s partnerem je úžasná věc. Nebo ne? Dvojice má stejné názory, zájmy, podobně nastavené cíle i životní hodnoty. Tráví spolu všechen volný čas a do svého soukromého světa nikoho nepouští. Na první pohled to vypadá jako dokonalost sama i vztahová trefa do černého. Jenže! Zdání občas klame. Jak už to bývá, všeho moc škodí – a láska není výjimkou. Když totiž někdo miluje až moc, ztrácí nejen svobodu, ale i kontrolu nad sebou samým. Jestli ti tohle něco připomíná, není to vůbec dobře… Jak se takový ukázkový závislák projevuje?

Bojí se sám rozhodovat. O všem

Pokud máš pocit, že ti ten tvůj musí všechna rozhodnutí schvalovat, nevěstí to nic dobrého. A je úplně jedno, jestli se jedná o páteční skleničku s přáteli, nákup nových bot či změnu účesu.

„Pochopitelně je důležité brát v potaz, jak se asi cítí váš partner, ale pokud nemůžete o ničem uvažovat bez jeho souhlasu, pravděpodobně jste na něm závislí. To ničí vaši sebedůvěru, protože místo toho, co vy sami považuje za správné, se raději podřídíte tomu, co chce on,“ upozorňuje vyhlášená newyorská psychiatrička Gail Saltz.

Souhlasí se vším, aby se vyhnul hádce

Často spolu s přítelem debatujete o politickém dění, přírodních živlech nebo financích? V pořádku, mít rozhled je potřeba. Ovšem výhradně souhlasit se vším, co tvůj milý vyřkne – i když si myslíš pravý opak, to už v pohodě není.

„Člověk, který je emocionálně zralý a miluje zdravě, se nikdy nebojí vyjádřit protichůdný názor. Ve fungujícím vztahu není potřeba mlčet ze strachu, že nesouhlas vyvolá hádku. A pokud si myslíte, že ano, pak pomalu ztrácíte nejen svůj hlas, ale i svou totožnost,“ myslí si výše zmíněná expertka.

Jeho život se točí kolem aktivit, které nenávidí

Tak jasně, ochota zkoušet nové věci je jedna věc, ale dělat v zájmu klidu něco, co se ti příčí? To už je docela jiná písnička. Vážně tě ten fotbal v televizi tolik „baví“? Na koncertě hardrockové kapely vyloženě trpíš? Je načase s tím přestat.

„Obvykle je změna vašich zájmů a hodnot výměnou za lásku znamením, že se ve vztahu cítíte nejistě. I tohle je charakteristický znak nezdravé závislosti,“ varuje klinická psycholožka z amerického New Yorku Chloe Carmichael.

Extrémně žárlí. Na všechny a všechno

Lidé ve vztazích, kde hlavní roli hraje závislost, mívají nízké sebevědomí a narušenou sebeúctu. Připadají si tak ohrožení klidně i partnerovou rodinou, přáteli nebo dokonce společným domácím mazlíčkem.

„Tihle jedinci si mylně myslí, že když má jejich protějšek jiné fungující vztahy, třeba se svými rodiči či sourozenci, oni se stanou zcela nepotřebnými. To jen vyvolává agresivní a pasivní chování, které škodí nejen vztahu, ale i samotné psychice dotyčného,“ domnívá se další newyorský odborník, psycholog Andrew Gene Miller.

Potřebuje mít neustálou kontrolu

Textovky, e-maily i messengery jsou běžnými komunikačními prostředky dnešní doby. Jenže když slouží výhradně ke kontrole toho, kam ten druhý jde, jak tam bude dlouho, s kým tam mluvil a kdy z daného místa odchází, bliká hodně výstražné znamení.

„Samozřejmě, pokud se stane něco špatného, chcete to vědět. Ale neustálé telefonování a psaní textových zpráv vyplývá z nedostatku důvěry. Pakliže tímto způsobem dohlížíte na partnera a zlobíte se pokaždé, když ihned neodpovídá, má váš svazek hodně skalnatý základ. Jen ti lidé, kteří si navzájem dopřávají dostatek prostoru, na sobě nejsou závislí,“ vysvětluje zmíněný expert.

Našla ses v těchto bodech? Napiš nám o tom. A jestli ano, nepanikař, zamysli se nad celou situací s jasnou hlavou, a zvaž návštěvu odborníka, který ti poradí, jak z toho ven. 

Foto: Shutterstock.com

5.10.2021 2:00| autor: Lucie Fieková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist