Jak to vidí Lasice: Zjisti, jak jsi na tom opravdu se sebevědomím

V dnešním článku se dozvíš, co vše se vlastně za pojmem sebevědomí skrývá a prověříš, jak na tom v této oblasti opravdu jsi. Když si totiž nevěříš, negativně to ovlivňuje všechny aspekty tvého života i tvůj partnerský vztah.

lasice-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jak jsi na tom se sebevědomím?

Za pojmem sebevědomí se skrývá několik podmnožin – sebehodnota, sebeúcta, sebeláska, respektování sama sebe… Je to tedy celé o tom, jak vnímáš sama sebe a jak se znáš, jak se prezentuješ navenek i jak se máš ráda a také, jak o sobě smýšlíš. Hodně je skryto hluboko pod kůží, o čem víš jen ty sama, ale co právě ve vztahu vyplouvá v různých formách na povrch.

Jak se ve vztahu projevuje žena, která nemá dostatečné sebevědomí:

Má strach z opuštění

Denně ji provází strach, že o partnera přijde, třeba kvůli tomu, že není dost dobrá, on si toho všimne a odejde od ní.

Žárlí

Protože její sebehodnota je někde kolem bodu mrazu, tak žárlí na každou sukni, která se mihne kolem jejího partnera. V hloubi duše má totiž pocit, že je tolik lepších, hezčích, schopnějších a zajímavějších žen než ona. Do vztahu dává hodně kontroly a myslí si, že partnera uhlídá a případně předejde něčemu nekalému.

Nekomunikuje svoje potřeby

Bojí se říct, co chce a potřebuje, aby to nebylo moc a partnerovi nepřišla příliš náročná.

Neumí říkat ne

Přestože nemá čas nebo je žádost proti jejímu přesvědčení, raději na to kývne, protože co kdyby pak partner odmítnul ji?

Na partnera je zlá

Snaží se ho shodit, srazit, projevuje neúctu. Má pocit, že mu musí „stát na hlavě“, aby ji nepřerostl a nezranil.

Neumí navázat hlubší vztah

V hloubi duše má pocit, že si vztah nezaslouží. Bojí se odhalení vlastní méněcennosti nebo odmítnutí, a tak se radši rovnou stáhne. Ve vztahu nosí brnění, které ji sice pocitově chrání, ale neproniknou přes něj hlubší city.

Neumí přijmout pochvalu

Shazuje se, podceňuje a druhého pochvalu rozmlouvá s tím, že to není pravda nebo nestojí za řeč.

Příliš ustupuje nebo je nátlaková

Bojí si stát za svým a raději vždy ustoupí, nebo naopak velmi tlačí a vždy musí být po jejím. Za obojím je strach. V prvním případě, aby se její drahý nezlobil (a neopustil ji), ve druhém případě, aby vypadala dost silná a nedovolil si k ní. Také si tím snaží nahnat vlastní hodnotu a důležitost.

Nesnáší kritiku a odmítnutí

Kritika je pro nesebevědomé ženy velkým strašákem. Vše si totiž hned vztáhnou na sebe a hodnocení nebo odmítnutí se jich hluboce dotýká. Čím víc se jich daná věc dotýká, tím větší signál, že dané téma je pro ně bolestivé a nezpracované.

A pojďme se rovnou podívat na to, jak to má ve stejných aspektech žena, která má zdravé sebevědomí:

Vztahu dává svobodu

Partnera miluje, ale není na něm emočně závislá. Dokáže být i sama a nepotřebuje být v neustálém kontaktu se svým drahým, aby se přesvědčila, že vztah stále trvá.

Důvěřuje

Ví, že partnera neuhlídá a ani se o to nesnaží. Má důvěru ve vztah i partnera a přestože ví, že ji může potkat nevěra nebo rozchod, nemyslí na to každý den a neužírá se divokými představami. Nedělá přepadovky ani namátkové kontroly.

Umí si říct, co potřebuje

Chápe, že jí partner nečte myšlenky a umí si říct, co chce a potřebuje. Laskavě, bez výčitek.

Přečti si také:

Umí říkat ne

Pokud je v situaci, kdy ví, že „ano“ není v jejích možnostech nebo proti jejímu přesvědčení, druhého mile odmítne.

K partnerovi je laskavá

Nepotřebuje si na něm totiž honit ego, ani mu mezi řádky nevyčítá vlastní méněcennost. Partner je pro ni parťák a chová se k němu s respektem. Totéž samozřejmě vyžaduje i od něho a také se jí to dostává.

Vztah s ní má hloubku

Protože se nebojí ve vztahu uvolnit kvůli možnému zklamání, cítí se v něm pohodlně a může být sama sebou. Dokáže zdravě dávat i přijímat city a láskyplné projevy.

Umí přijmout pochvalu

Sebevědomá žena si je svých kvalit vědoma, takže na pochvalu reaguje s úsměvem a „děkuji“. Ani vnitřní hlásek jí nenašeptává, že to druhý říká jen proto, že něco potřebuje. Pochvale věří.

V komunikaci využívá ženskou energii

Umí najít harmonii v tom, jak si říct o to, co chce tak, aby to jejímu partnerovi bylo příjemné. Netlačí na pilu, je schopna vyslechnout argumenty druhého a zároveň prosadit své ženskou cestou.

Nebere si věci osobně

Poznámky, srandičky nebo neúmyslné „šťouchnutí“ do vosího hnízda si nebere osobně, protože to má sama v sobě vyřešené. Ani ji nenapadne, že by se jí poznámka partnera měla dotknout nebo dokonce snižovat její hodnotu.

Sebevědomé ženy to mají ve vztazích mnohem jednodušší. Vše se totiž samo vyladí. Partner nám už nezrcadlí všechny nejistoty, strachy a pochybnosti. Navíc, kde je sebevědomí, tam kvete láska. Ale kde sebevědomí chybí, tam vzniká prostor pro nezdravou emoční závislost.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist