Jak to vidí Lasice: 6 tipů, jak si zvýšit sebevědomí

O důležitosti zdravého sebevědomí určitě už víš. Tvůj vztah k sobě totiž ovlivňuje i vztah partnerský. Pokud sebevědomí nemáš, tady jsou tipy, se kterými můžeš pro zvýšení sebedůvěry začít…

jak-si-zvysit-sebevedomi-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Pečuj o sebe a dopřej si

Co se ti vybaví pod tím, že si máš dopřát? Pokud tě napadá, že si dopřeješ tabulku čokolády nebo dvojitou porci hranolků, jsi rozhodně vedle. Dopřej si cítit se dobře! Jasně, i na ty hranolky někdy dojde, každopádně koukejme víc na pocit, který máme potom, co dané jídlo sníme. Na to, jak se cítíme, když se celý den válíme u Netflixu nebo sportujeme, jdeme se projít na čerstvý vzduch… Péčí o sebe myslím opravdovou péči o tělo i mysl. A tím, dopřej si mám na mysli vše, co tě nějakým způsobem posune dál, opravdu potěší nebo vytvoří pocit většího sebevědomí.

Poznej sama sebe

Sebevědomí je právě o uvědomění si sebe sama, o přijetí svých slabých i silných stránek. O tom, kdo jsem a čeho chci dosáhnout. Každý máme nějaké slabiny a nemusíme se za ně stydět. Když je přijmeš a začneš nosit s hrdostí, případně na nich zapracuješ, může to mít velký efekt ve vnímání vlastního já.

Piš si deník

Do něj si můžeš zapisovat, co se ti během dne přihodilo, jak ses cítila, co ti vadilo a proč. Z čeho to pramení, a zda situaci můžeš příště řešit jinak. Zaměř se na to, co se ti ten den povedlo nebo čím tě potěšil partner. Stačí si bodově zapsat pár pozitivních věcí. Ženám s nižším sebevědomím totiž v hlavě dost často kolují samá negativa. Cíleně přesměruj myšlenky na to dobré a pravidelně si to zapisuj. Když to pak uvidíš černé na bílém, tak pravděpodobně zjistíš, že je ve tvém životě více hezkého, než jsi tušila. Tuto metodu doporučuji svým klientkám, a přestože někdy bývají ze začátku skeptické, ohlasy na úspěšnost této metody jsou velmi kladné.

Mluv se sebou tak, jak chceš, aby s tebou mluvili ostatní

Nezřídka se stává, že o sobě ženy smýšlejí velmi nelichotivě a samy sebe doslova uráží peprnými nadávkami. To je přístup, který je potřeba změnit okamžitě. Mluvila bys takhle snad se svojí kamarádkou nebo svým partnerem? Hlídej si svůj vnitřní dialog, hovoř se sebou laskavě, uměj se pochválit a místo kritiky se zaměř na možnost řešení.

Čtěte také:

Používej afirmace

Afirmace jsou posilující věty, které si záměrně opakujeme, abychom změnily naše podvědomé nastavení. Pomáhají nám pozitivněji myslet, cítit se a pak se i podle toho chovat. Také tím pádem soustředíme mysl na to pěkné a nedáváme prostor své hlavě patlat se v pocitech nedostatečnosti. “Jsem dostatečná, žádoucí a vítaná. Vše, co potřebuji, umím dát sama sobě. Jsem šťastná, a proto do mého života může vstoupit ten správný partner. Jsem sebevědomá a rovnocenná partnerka, které si partner váží.” Příklady afirmací, které můžeš používat už dnes. Opakuj si je (stačí jen v duchu) s pozitivní emocí.

Postav se sama za sebe

Ženy bez sebevědomí nezřídka nemají odvahu komunikovat svoje potřeby. Neřeknou, že se jim něco nelíbí, nevyjednají si lepší podmínky v práci. Vymaň se z pozice oběti, která jen čeká, co jí spadne do klína a trápí se, že toho nepadá moc. Najdi v sobě sílu a postav se za sebe. Začni u maličkostí, jako ozvat se, když tě někdo bez požádání předběhne ve frontě nebo když kamarádka na kafe s tebou vždy přijde s půlhodinovým zpožděním. Jak si pak budeš jistější v kramflecích, půjde ti lépe stanovovat hranice i v partnerském vztahu a v dalších oblastech života.

Pokud chceš svoje sebevědomí opravdu zvýšit, je třeba pustit se do konkrétních kroků. Je ale také dost možné, že si z dětství neseš nežádoucí vzorce, které tě v osobním rozvoji brzdí. Pak je samozřejmě ideální najít si odbornou pomoc, která ti pomůže rozkrýt příčiny a cesta za zdravým sebevědomím se ti otevře. Nezapomeň totiž, že sebevědomí je čistě subjektivní pocit…

text: Nikola Rusnáková, foto: Shutterstock.com

5.8.2022 2:00| autor: Nikola Rusnáková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist