Jak to vidí Lasice: Nejčastější chyby v komunikaci s mužem

Každý vám řekne, že základem dobrého vztahu je komunikace. Všichni to víme, všude se o tom píše. Jenže kdyby to bylo tak jednoduché, tak mezi námi neběhá tolik nespokojených párů. Partneři spolu mluví a kolikrát i hodně, ale přesto si nerozumí, mají pocit nepochopení a vzdálení se. Není totiž komunikace jako komunikace. A protože v ženském repertoáru je mnoho komunikačních chyb, sepsala jsem vám ty nejčastější, které jsou pro nás ženy typické…

jak-to-vidi-lasice-komunikace-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Nic mi není

Na otázku: “Co ti je?” Odpovídáš: “Nic”. Vsadím se, že tuhle klasiku někdy použila každá z nás, přestože tím “nic” myslela “Jsem dost naštvaná a ty bys měl vědět proč!”. Jenže chlapi berou “nic” jako “nic”. Tedy alespoň do doby, než se párkrát spálí a vyžerou si, že na to “nic” nepřišli sami. Mužské myšlení a empatie jsou prostě nastavené jinak. A tak tvůj chlap není často ani při veškeré dobré vůli schopen rozklíčovat, co tě vlastně rozhořčilo.

Příliš slovní omáčky

Muž je přirozeně zaměřen na výsledek a zajímá ho pouze omáčka na talíři, nikoliv ta slovní. Jakmile začneš okecávat a chodit kolem horké kaše, zapne si autopilota. Nebude se pak tolik soustředit, a až konečně dojdeš k jádru pudla, tak si toho ani nevšimne. A pak má na stole “ty mě nikdy neposloucháš!” On by poslouchal, jen musíš mluvit stručně a jasně k tématu!

Musíš mít poslední slovo

Pokud se nutkání mít poslední slovo objevuje v tvém pravidelném komunikačním repertoáru, pak to není partnerská diskuze, ale souboj. Chvíli můžeš mít pocit zadostiučinění a výhry, jenže dopadá to tak, že tím ohrožuješ celý váš tým! Muž výzvu k boji buď přijme a bitva se promění ve válku, nebo se ti začne vzdalovat… Čí že je to pak výhra?

Nastoupíš na něj

Jestli chceš s mužem něco vykomunikovat, pak je třeba zvolit vhodné prostředky. Jakmile na něj totiž nastoupíš “našlápnutá” a začneš rovnou s kritikou nebo vyčítáním, přijme to opět jako výzvu v boji a nevyřeší se vůbec nic. Muži nás chtějí těšit, nechtějí s námi bojovat. Tak na něj nenastupuj jako soupeř, nýbrž jako rovnocenná partnerka. S klidem a v pohodě.

Špatné načasování

Tohle je jedna z chyb, kterou si ženy dle mého uvědomují nejméně. Pokud se nám něco nelíbí, něco nás trápí nebo prostě jen chceme “pokecat”, máme nutkání to udělat hned teď! Jenže jestli je tvůj drahý fotbalový fanoušek a v televizi právě běží derby, moc si nepokecáte. Stejně tak, jako když se vrátí po náročném dni z práce a potřebuje si chvíli odfrknout. Jakmile na něj žena spustí hned ve dveřích, může se cítit zaplavený a zdrhat. Ona má pak pocit, že s ní nechce mluvit a začne s výčitkami. Přitom by často stačilo jen ho chvíli nechat…

Manipuluješ s ním

Používáš pro získání svého pláč, vyhrožování nebo demonstrativně balíš kufry? Z počátku ti to možná bude procházet, ale muž se časem vůči těmto manipulačním technikám obrní. Tvou manipulaci prokoukne a ztratíš tak v jeho očích na hodnotě. Pokud máte tichou domácnost několikrát do měsíce, pak se to stane běžnou záležitostí a už ho to tankovat nebude. Zařídí se podle svého a tobě tentokrát už opravdu zbydou oči pro pláč.

Přečti si také:

Děláš z komára velblouda

My ženy někdy rády věci hrotíme. Snažíme se číst mezi řádky a děláme si domněnky, které jsou často ale úplně mimo realitu. Dokážeme z maličkosti udělat aféru a zaseknout se na zcela banální záležitosti. Partnery pak grilujeme na otevřeném ohni až na kost. Mám pocit, že je to takový náš sport, aby se něco dělo. Máme rády drby a zabíháme do detailů. V tomto ohledu je však moudřejší vyřádit svoje choutky v prostředí kamarádek.

Neverbální komunikace

Nejen slova tvoří naše vyjádření. Je to i neverbální komunikace, tedy tvůj postoj, výraz očí nebo tón hlasu. Tvůj slovní projev musí ladit i s tím mimoslovním. Pokud neladí, je to poznat a partner to vycítí. Když pronášíš “jasně miláčku, to víš, že máš pravdu” a máš u toho založené ruce, blahosklonný výraz a ironický úsměv, je každému jasné, že myslíš “jasně blbečku, sice pravdu nemáš, ale lasice říkala, že ti to nemám připomínat”.

Přeháníš

Jsi jedna z těch, která si pamatuje jen to špatné? Například se stane, že ti partner občas nevezme telefon. Řekněme jedenkrát z deseti. Jakmile dojde na řešení, tak řekneš “nikdy mi nebereš telefon!”. A takhle se přehání ve všem. Pro mužskou věcnost je to jako červený hadr na býka. On ví, že ti telefon zvedne devětkrát z deseti a cítí se tak samozřejmě neoprávněně nařčen a hádka je na světě.

Vědomě se zaměř na svoji komunikaci s partnerem a pozoruj, jestli se ve výše uvedeném poznáváš. Jsou to totiž často zbytečné chyby, kterým se lze vyhnout – ve prospěch svůj i celého páru.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist